Dziś w programie sesji między innymi stawki podatków

Dzisiejsza Rady Miejskiej Gołdapi (wtorek 27 października) sesja „zdalna”, ale ważna. W programie m.in. ustalenie nowych stawek podatku od nieruchomości. Będzie też o obligacjach, opłacie uzdrowiskowej, opłacie targowej i wprowadzeniu opłaty miejscowej. Początek posiedzenia – 13.00. Link do transmisji i retransmisji:

https://esesja.tv/transmisje_z_obrad/654/rada-miejska-w-goldapi.htm

Projektu uchwał znajdziemy pod tym linkiem:

http://bip.goldap.pl/pl/1401/28953/xxviii-sesja-rady-miejskiej-w-goldapi-odbedzie-sie-w-dniu-27-1-22-r-.html


Aktualności

Powiązane artykuły

86 komentarzy do “Dziś w programie sesji między innymi stawki podatków

 1. Kinia

  Burmistrz dziękuję za obecność podczas sadzenia dębu dla pana przewodniczącego nikogo innego nie zaprosił… godzina posadzenia dębu była ściśle tajna.

 2. Zygmunt

  Transmisja z Sesji nie do przyjęcia. Dlaczego tak tnie ? Naturalnie to nie wina Redakcji portalu. Jest tam chyba jeszcze jakiś technik. Uchował się, burmistrz nie wszystkich się pozbył.

 3. Anna

  Panie Burmistrzu…szok…jaki pan grzeczny, ułożony…:-)

 4. v

  Pani Skarbnik… proponuję wrócić do podstawówki… pani nie ma pojęcia o czym mówi… i nie potrafi się pani wysłowić.

  1. Anonim

   Znikają komentarze! Czemu panie redaktorze?

   1. Nie znikają, pomijam takie, które zawierają obraźliwe słowa lub określenia, albo nieudowodnione zarzuty…

    1. Anonim

     Ale były z serduszkami?

     1. Autor, zdaje się prosił, by jeden wywalić…

 5. Nina

  Pan burmistrz wychwala pracę pani radnej Sadowskiej. Podobno w swej pracy samorządowej do wielu inicjatyw pani radna przekonała radnych, wywalczyła wiele decyzji. Niechże pan burmistrz wskaże chociaż JEDNĄ inicjatywę zaproponowaną przez panią radną Sadowską.

 6. Michał

  Przewodniczący Rady przedstawia , cytuje przyczyny kiedy ustaje mandat radnego. W porządku. A gdzie jest sumienie w pełni sprawnej umysłowo pani radnej Sadowskiej, która od tak długiego czasu NIE UCZESTNICZY fizycznie w obradach żadnej komisji , w żadnej Sesji, tylko siedzi w domu i słucha obrad, klikając na TAK lub NIE, lub WSTRZYMUJĘ SIĘ. Pobierając za to dietę radnego. Nie wiem, jak tam jest z działaniami jako sołtys swojego sołectwa, ale jakichś wystąpień w imieniu swoich mieszkańców też nie widzę, nie słyszę. A drugą dietę „sołtysową” też otrzymuje!. To jest w porządku? A ten dzisiejszy głos, po raz pierwszy od bodaj dwóch lat, to też był po prostu żenujący., wyłącznie obraźliwy, i to w stosunku do jednego radnego, który pozdrowił panią radną życząc jej zdrowia. Myślałem, że pani radna powie coś tłumacząc, usprawiedliwiając swoją długą nieobecność, a ona była po prostu niegrzeczna.

 7. Ania

  Dlaczego przewodniczący ciągle przerywa radnemu Tobolskiemu? On przecież mówi na temat, nie obraża , nie ma „wtrętów” jak burmistrz, który też ciągle przerywa,ciągle wtrąca i nawiązuje do spraw prywatnych (biznes pana Tobolskiego) jest logiczny. Czy pan przewodniczący nie jest jakoś osobiście do pana radnego uprzedzony?

 8. sylwia

  Ja przepraszam … jak urzędnik tak wysokiego szczebla/skarbnik gminy może tak traktować i odzywać się do radnego Tobolskiego. Kobieto opanuj się … jesteś urzędnikiem i to ty jesteś dla radnego nie tylko radny i mieszkańcy dla ciebie.

  1. Anonim

   Ktoś na to pozwala.

 9. Zażenowany

  Burmistrz jak zwykle w formie. Tobolski mówi panie burmistrzu. Burmistrz panie Tobolski. Nerwy puszczają, bo ciemne chmury nad panem burmistrzem coraz gęstsze. Nigdy bym nie przypuszczał., że stanę po stronie Tobolskiego. Jeśli by mnie zapytano kto z tej dwójki zachowuje się po chamsku, to na pewno nie wskazałbym Tobolskiego.

 10. Kamil

  Dlaczego burmistrz pyta radnego Tobolskiego skąd ma wziąć pieniądze na inwestycje. Panie Burmistrzu to pan jest burmistrzem, to pan jest szefem, to pan ustala budżet co roku i nie pozwala dokonać w nim zmian dla radnych.
  Panie przewodniczący dlaczego pozwala pan na takie zachowanie burmistrza w stosunku do radnych, do radnego Tobolskiego.

  1. Mietek

   Panie Luto weź z tego samego źródła co wziąłeś sobie na samochód za 200 tysięcy który stoi nie tu gdzie trzeba, na wycieczkę do Chin …

 11. Czarek

  Po tym jak wygląda dzisiejsza transmisja „na żywo” z Sesji, wysnuwam jeden wniosek i zachęcam – obejrzyjmy ją z odtworzenia, pewnie zaraz będzie to możliwe. Bo w tej chwili to wygląda to tak jakby ktoś złośliwie chciał mieszkańcom uniemożliwić oglądanie. A Sesja przecież akurat bardzo ważna, dotyka podatków, należności.

 12. Henryk

  Przewodniczący Rady Wojciech Hołdyński niemal na każdym kroku podczas tej Sesji, i poprzednich, kompromituje się nad wyraz. Czas odejść z tego stanowiska. Jeszcze moment a pan przewodniczący utonie w tylnej części ciała burmistrza. Jak można być aż tak spolegliwym? Gdzie jest normalna przyzwoitość?

 13. Irek

  Panie Tobolski, czemu Pan głosował przeciw rozszerzeniu składu Komisji Rewizyjnej? Pan Mioduszewski zrobił w Pana stronę ukłon i chciał umożliwić Panu pracę w tej Komisji, a Pan to zaprzepaścił. Czemu?

 14. Ja

  Chyba Pan Tobolski będzie startował na burmistrza

 15. Andrzej

  Szanowny Irku. To nie ja to Pani radna Sadowska zagłosowała przeciwko mojej kandydaturze do Komisji Rewizyjnej. Pan Burmistrz był nad wyraz miły, poza kłamcą nazwał mnie idiotą.
  Zwracam uwagę na brak odpowiedzi na moje wcześniejsze wnioski. Bywało ,że Burmistrz już tak lekceważył mnie ,ze czekałem blisko rok na odpowiedzi. Proszę mieszkańców o ocenę czystości naszego jeziora , na które Burmistrz wydał ok. 5 milionów. Niebawem wspólnie z Przew. Rady Powiatowej organizujemy wspólne spotkanie radnych obu samorządów w sprawie szpitala.
  Andrzej Tobolski

  1. Irek

   Rozczarowuje Pan – widzę że Pan nawet nie wie czego dotyczyło głosowanie, ale nie będę tego Panu tłumaczył. A Pan Mioduszewski tak się starał …

  2. On

   Ale pan Andrzej jednak nie tłumaczy dlaczego tak zagłosował.

 16. zawiedziona

  żałosne są te komentarze, pan tobolski miał cudowną wizję uruchomienia szpitala i uruchomił… na 5-dni. łatwo się mądrzy i pyskuje, trudniej działa i pracuje, skąd wziąść lekarzy, pieniądze, ? miał pan cudowny pomysł, przekonywał mnie pan, panie tobolski,że to jest łatwe,on wie jak,zrobi to, zagłosowałam na pana i co ? proszę realizować, a nie chlapać językiem.a prywatne wojenki proszę sobie darować, nie te miejsce i czas.

  1. Swobodny Dzordz

   „wziąć”, pani zlotousta, krynico intelektu…

   w podstawówce tego uczyli (nie trzeba było nawet matury robić)

 17. KTOŚ

  Radna Dzienis mówi! szok. to proszę podać wszystkie „osiągnięcia zawodowe jako radnej i sołtys” pani Sadowskiej.Panie radny A. Tobolski – Gołdapianie czekają na porządek w Radzie. Urzędzie i mieście!

 18. Edek z krainy kredek

  Białka, żółtki, zbuki i nieuki. Brak słów co się tam dzieje! Luto pogrzebał nasze miasto. A jego straż przyboczna jest tak niekompetentna że bardziej już nie można. Ta skarbnik to jaką szkołę skończyła można wiedzieć?(fragment usunięty przez redakcję)

 19. Złotówka

  Panie Muchomorze, na pytanie za co? Odpowiedź jest jedna naprawić budżet gminy, naprawić sprawność funkcjonowania tego miasta ale przede wszystkim zacząć oszczędzać od siebie Panie od pseudo konsensusów. Chwalicie się umorzeniami – to podajcie do publicznej wiadomości jakim podmiotom i jakie kwoty. Utopia liczenia, kto daje i odbiera…. To miasto upada. Panie Andrzeju liczymy na to że uświadomi Pan w końcu mieszkańcom prawdę o funkcjonowaniu tej rady, na którą Muchomor zwala jawnie odpowiedzialność za budżet. Radni wstydźcie się.

 20. Radny

  Poproszę o informację komu z radnych umorzono podatki i należne dla gminy opłaty za ostatnie dwa lata lub który złożył o to wniosek.
  Urzędników i burmistrza poproszę o informację jaki jest ich plan na uzdrowienie funkcjonowania przychodni i czy juz była zlecona przez nich kontrola z NFZ po interpelacji radnego ZM?

 21. Teleinformatyk

  Pan Wawrzyn wyjaśnił to czego mi brakowało w tej układance, co jest powodem notorycznych problemów teleinformatycznych gminy. Brawo – to jest COVID. Ufff, to nie jakość usług i szkolenia personelu oraz zacofanie teleinformatyczne gminy. A co z „programem światłowodowym w gminie? Bo kiedyś zabłysnął na stronie urzędu ale chyba kolej wygrała wśród planowanych „szklanych domów.” Będzie światłowód dla każdego mieszkańca, czy stawiamy na gołębie i pocztę?

 22. George

  W powieści „Rok 1984” Orwell zawarł słynne zdanie „i kłamstwo stawało się prawdą”
  Na sesji 27 10 2020 roku burmistrz z absolutnie kamienną twarzą godną Bustera Keatona zażartował:
  …póki co jesteśmy transparentni i mam nadzieję, że do mojego ostatniego dnia w tym urzędzie tak będzie
  Myślę, że czytelnicy Orwella generalnie przyjęli to dzieło jako ostrzeżenie, a nie jako instrukcję
  No. Ale jak tam kto woli

  1. Beata

   Transparentnie zapytał mnie tuż po tym, jak zostałam radną, czy nie wiem przypadkiem kto byłby dobrym kandydatem na dyrektora domu kultury, bo on planuje zmianę na tym stanowisku. Jak najbardziej transparentnie pytał o to radną, o której wiedział, że będzie w opozycji, a która całe życie coś tam z tym domem kultury miała wspólnego.

 23. Anonim

  Żenujące. Wstyd!!!!

 24. 8 LITER

  A pan burmistrz Luto to po której stronie „Strajku Kobiet” się pozycjonuje. Okoliczni burmistrzowie już jasno się deklarują. A nasz Tomcio. Jak tam z odwagą obywatelską?!

 25. ❤️❤️❤️❤️

  Było tak romantycznie, prawie jak na ambonie…

  1. Anonim

   Czy wiadomo gdzie można się zapisać w kolejkę na:
   1) wizytę na ambonie
   2) przejażdżkę nową Skodą po nowo wybudowanej obwodnicy którą obiecał burmistrz Luto,
   3) przejażdżkę pociągiem z Gołdapi do Olecka które zostały przywrócone wyłącznie przez burmistrza Luto,
   4) wizytę w nowym szpitalu co zapowiadał w Radiu 5 burmistrz Luto już 6 lat temu,

   Panie Luto,

   lista niespełnionych obietnic i kłamstw jest dużo dłuższa i pisze się stale ale już jako akt oskarżenia w którym nie zabraknie miejsca na 15%.

 26. Sara

  Chciałabym spytać publicznie pana Hołdyńskiego, przewodniczącego Rady, co Panu przeszkadza zwiększenie liczby członków Komisji Rewizyjnej? Czy Pan się czegoś obawia w związku z tym, że do tej Komisji mógłby wejść np pan radny Tobolski? Jeśli ma Pan coś na sumieniu to i tak Pan nie uniknie wyjaśnień. Podpowiadam panu Tobolskiemu, nawet jeśli nie jest Pan członkiem tej Komisji to ma Pan prawo brać udział w jej posiedzeniach (bez prawa głosu) i zabierać tam głos.

 27. Nina

  W swoim wystąpieniu o pracy międzysesyjnej burmistrz odnosi się do spraw sądowych między nim a panem radnym Tobolskim. A co nas to obchodzi? To niech sobie burmistrz idzie do Sądu, zgłasza swoje sprawy, dochodzi swoich racji. A w punkcie mówienia o swojej pracy międzysesyjnej powinien zgodnie z regulaminem obrad Rady mówić o pracy a nie o sądach. A przewodniczący oczywiście nie reaguje, bo… gdzieżby tam. Przecież jakby zareagował to jeszcze by burmistrza , broń Boże, obraził. I co wtedy?

 28. Galwiecie Górą

  A sprawa ewidentnych nieprawidłowości przy naprawie drogi do pałacu w Galwieciach, gdzie najpierw wykonano naprawę a potem wszczęto procedurę zapytania ofertowego, mimo że już parę miesięcy temu Rada ponownie zajmowała się tą kwestia, dalej nie znalazła się na Sesji. Pan ukrywa dokumenty w tej sprawie panie Hołdyński? A może nie widzi Pan ewidentnego naruszenia prawa? Czego Pan się boi? Komu Pan służy” Społeczeństwu czy jednemu człowiekowi?

 29. Donat

  Burmistrzu, jakimi osiągnięciami może pochwalić się pani Sadowska, której, podobnie jak pan Tobolski, zdrowia życzę? Niech burmistrz wymieni te osiągnięcia radnej, albo sołtysa Sadowskiej? Do jakich to „wielomilionowych inwestycji” pani Sadowska „przekonała tamtą i tą Radę Miejską”?

 30. Raczek

  Ciekawe. Jak zabiera głos (nie prosząc o niego) pan Tobolski to pan przewodniczący natychmiast go przywołuje do porządku. Jak natomiast głos, też bez pytania przewodniczącego i jego zgody, zabiera burmistrz – pan Hołdyński, przewodniczący Rady, milczy. Ciekawe.

  1. Swobodny Dzordz

   No i czego nie rozumiecie, „mordy zdradzieckie”?

   Pan burgemeister głos zabiera „bez żadnego trybu”;

   A Holdynski to taki Terlecki (z całym brakiem szacunku do proporcji).

 31. żona

  Panie Hołdyński, czemu pan nie reaguje na osobiste wycieczki burmistrza w stosunku do radnych? W jednym miejscu mówi pan, że to pan kieruje tu na tej sali porządkiem, a w drugim nie reaguje pan na takie osobiste wycieczki burmistrza. A radnym przerywa pan natychmiast. Oj, chyba to końcówka pańskiej misji na tym stanowisku. Tak się nie godzi jak pan poczynia. Wstyd.

 32. Róża

  Cytuję za panem Hołdyńskim: ” Chcę żeby to zabrzmiało jasno, że projekt uchwały którą będziemy za chwilę przegłosowywać dotyczy zmniejszenia emisji obligacji z 10milionów na 7(bełkotanie niewyraźne pod nosem) zmniejszenia o 3 miliony.”
  Tak! Wszyscy to rozumieją, idiotów tu nie ma. Ale może pan zaznaczy, że jest to ciągle SIEDEM MILIONÓW kolejnych obligacji!!!

 33. Adam

  Brawo Marian Mioduszewski. Jedyny radny, który zagłosował przeciwko bo jako jedyny zrozumiał, że kolejne obligacje to kolejny krok ku samounicestwieniu się gołdapskiego budżetu.

 34. Monty

  Chciałbym się dowiedzieć, czy „opłata miejscowa” a „opłata uzdrowiskowa” to dwie różne sprawy? Bo zdaje się, że do tej pory turyści odwiedzający nasze miasto płacili grubo ponad 4 zł za dzień pobytu. A tu nagle propozycja – 2,41? Może to inna opłata?

 35. Marek

  Czy mógłby mi ktoś mądry wyjaśnić czym różni się opłata uzdrowiskowa od miejscowej? I czy jeśli są to różne opłaty to czy przykładowy turysta za jeden dzień pobytu będzie musiał zapłacić i miejscową opłatę (2,41 zł) i opłatę uzdrowiskową (4,66 zł)?

  1. gminne info

   https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-oplata-klimatyczna-czym-jest-i-kiedy-nalezy-ja-uiscic

 36. Mor

  Co? Właśnie usłyszałam z ust burmistrza, że „pytania do pani skarbnik zadaje się przez burmistrza”!!! Ja rozumiem, że pani skarbnik jest trochę mało kumata, to też wina burmistrza, że taką osobę (dlaczego? ) zaproponował niedawno radnym na to niezwykle ważne w Gminie stanowisko, ale jednak ta pani musi mieć odpowiednią wiedzę na tym urzędzie. Nie może być tak, że to burmistrz musi bronić panią skarbnik bo ta ma braki w wiedzy. To skandal.

 37. Ona

  O Boże! Jak marną wiedzą w zakresie finansów dysponuje nasza pani skarbnik. Taki ktoś jest osobą na niemal najwyższym stanowisku w Gminie? Nie rozumie pytań radnego? Nie zna stawek?
  Ale na szczęście ma obrońcę. Może milczeć, bo burmistrz chamskim zwróceniem się do radnego, obroni swoją pracowniczkę. A pan przewodniczący oczywiście nie reaguje.

 38. Maciej

  W historii naszej Rady, od wielu lat, bardzo często zdarzało się, że na pytania radnych odpowiadał bezpośrednio pracownik podległy burmistrzowi. I nikt nie miał do tego zastrzeżen, bo odpowiadała osoba kompetentna w sprawie. Dopiero dziś pan przewodniczący Hołdyński obudził się i poucza, że „pytaniaradnych kierowane są do burmistrza” a podległy pracownik odpowiada radnemu po „upoważnieniu przez burmistrza”. No, coraz lepiej, panie Hołdyński.

 39. Tragedia

  Prawda jest taka. Burmistrz LUTO nie odpowiada na pytanie, nie mówi że to on proponuje stawki podatku zwala winę na radnych. Ja już wiem o kogo dba burmistrz. Tylko o siebie i tą obok, transparentność to samochód za 200 tysięcy do użytku prywatnego wyjazd do Chin za pieniądze podatnika. Do tej pory nikt nie wie po co. Obiecanki cacanki i kupa sukcesów w gazetce, której nie da się czytać. Luto ma jeden sukces wg mnie dobrze kłamie i dobrze wiaty stawia. Wykorzystuje swoją pozycje Burmistrza ale nie dla społeczeństwa, szkoda mi tej biednej gminy. Uważam że mamy najgorszego burmistrza w historii tego miasta i to na 450 lecie.

 40. Jurysta

  Przewodniczący Hołdyński kompromituje się na każdym kroku. Wszczęto procedurę głosowania nad podatkami a on pozwala na dalszą dyskusję, wymianę zdań, zajmowanie stanowisk. Panie przewodniczący, larum grają! Pan nie zna regulaminu obrad Rady! Po wszczęciu procedury głosowania nikomu głosu już się nie udziela!

 41. Mira

  Zdaniem radnego Wawrzyna, problemy z łącznością internetową podczas Sesji spowodował COVID!!! Pan Wawrzyn znowu błysnął. Jak zwykle!

 42. Znajoma z Leśnej

  Interesująca sytuacja . Przychodzi moment głosowania w sprawie wysokości podatków a pani Zofia Syperek wychodzi 🙂 z sali. Na szczęście długa przerwa nastąpiła i radna wróciła. Zagłosowała ZA proponowanymi stawkami od nieruchomości.

 43. Jerzy

  A dlaczego pan przewodniczący bezpośrednio zadaje pytania urzędniczce pani Kołakowskiej? W sprawie planu zagospodarowania przestrzennego? Przecież przed chwilą zaznaczał, że pytania zadaje się owszem pracownikom, ale poprzez burmistrza, który dopiero upoważni swego pracownika do odpowiedzi. Pan cały czas plącze się w swoich zachowaniach. Zdecydowanie obniża pan formę.

 44. Nina

  Przyznam, że nie rozumiem zachowania pana Andrzeja Tobolskiego w sprawie projektu uchwały dotyczącego zwiększenia liczby członków Komisji Rewizyjnej. Dlaczego, w ewidentnie swojej sprawie, zagłosował „przeciw”? Podejrzewam pomyłkę.

 45. Bogdan

  W sprawie wydatkowania ok. 5 mln zł na operację oczyszczenia jeziora stwierdzenie pana Tobolskiego, że te pieniądze zostału po prostu utopione, jest jak najbardziej prawdziwe. Pieniądze wydane, jezioro nadal brudne. Dziś już żadne zaklęcia pana Jacka Morzego, że to jest sukces, nie wystarczą. Jaki jest koń – każdy widzi.

 46. Rafał

  Proszę, oglądający Sesję, zwróćcie uwagę jak podczas składania przez pana Tobolskiego interpelacji, zachowuje się radny Janczuk. Gdyby mógł to jeszcze bardziej pewnie tyłem by się do czytającego obrócił. Pan musi aż tak ostentacyjnie okazywać, swoją niechęć i swoje poglądy panie były profesorze? Osobo, zdaje się, kulturalna i wykształcona? A, swoją drogą, od pana interpelacji , jakiejkolwiek, albo jakiegokolwiek głosu to kiedy się wyborcy doczekają? Pan jest radnym czy semaforem?

  1. Jestem tego samego zdania.Wstydzę się bo niestety głosowałam na niego

 47. Szogun

  Woda w jeziorze gołdapskim jest nadal bardzo brudna. Być może przez moment zaraz po zastosowaniu glinki było nieco lepiej, ale dziś widzimy jak to wygląda. Ja widzę. Pieniądze wg mnie wydano na darmo.

 48. Ona

  Pan Zdzisław Janczuk, który siada tyłem do innego radnego zachowuje się niekulturalnie.

  1. Bo najlepiej nic nie robić a brać kasę ,o przepraszam podnosi rączkę i odwraca się to już coś

 49. Gołdapianka

  Szanowni mieszkańcy, najważniejsza rzecz z tej sesji to oczywiście ustalenie stawek podatku od nieruchomości na przyszły rok. W dobie pandemii, gdzie zamyka się zakłady pracy, ludzie tracą pracę-źródło swojego dochodu nasz burmistrz za przyzwoleniem rady (oprócz jednego radnego) podwyższa podatek od nieruchomości do maksymalnej możliwej wysokości … Dziękuję, to jest dopiero gest … Mam nadzieję, że nie tylko ja zwróciłam na to uwagę. Ale będziemy pamiętać burmistrzu, już chyba niczym nas Pan nie zadziwi. A o zachowaniu burmistrza, przewodniczącego rady chyba nie ma sensu już nic mówić, brak słów … Czas na zmiany !!!

 50. Mieszkanka

  Ludzie kogo wybraliście na burmistrza !!! W głowie się nie mieści poziom wypowiedzi człowieka na takim stanowisku. I oczywiście ulubiony zwrot „jak zwykle Pan kłamie …” Wypowiedzi burmistrza nie da się słuchać

 51. Negr

  Zdaje się, że zgodnie z regulaminem Rady każdy radny ma obowiązek być członkiem, pracować, w conajmniej jednej Komisji. Jak to się dzieje, że – jak mówi radny pan Tobolski – nie pracuje on w żadnej Komisji? Rozumiem te słowa jak to, że „nie jest członkiem żadnej Komisji”. To chyba niemożliwe. Jeśli prawdą jest, że nie jest członkiem żadnej Komisji to albo sam nie chce (np nie zdążył jeszcze zgłosić akcesu), albo znów pan przewodniczący nie reaguje na jawne nieprawidłowości w pracy Rady.

 52. Rudy

  Nie wiem co się wydarzyło ale chyba zniknęły niektóre komentarze.
  Burmistrzu Luto co według pana znaczy transparentność bo mam wrażenie, że cały czas myli pan pojęcia, chyba o czymś innym pan myśli mówiąc że pana rządy są transparentne. W wielu tematach unika pan odpowiedzi albo używa agresji atakuje zamiast grzecznie odpowiedzieć, albo mimo wielokrotnych pytań mówi pan wymijająco lub nie chce pan perfidnie odpowiedzieć. Odnoszę wrażenie że pan coś ukrywa lub ma pan coś za uszami. Zastanawiam się również kiedy radni wezmą się za bardzo bliskie koligacje na najwyższych stanowiskach UM, chyba tak nie wolno przepisy na to nie pozwalają proszę ja was? Jak nie wiecie to rzucicie kamienie w ambonę to się dowiecie.

 53. J

  Wczoraj podczas obrad Sesji pan radny Andrzej Tobolski zaproponował powołanie Kolegium Redakcyjnego na potrzeby tzw gołdapskiego Biuletynu Informacyjnego. Zgłosił też osobisty akces wejścia do takiego Kolegium, zachęcając do tego kroku także innych radnych. To bardzo dobry pomysł ale tylko wtedy jeśli zostanie przyjęty. A o to w tej dzisiejszej Radzie może być trudno. Ponieważ do tego obawiam się, że raczej nie będzie „zrywu” radnych do tworzenia i pracy w takim Kolegium i wniosek nic nie da, mam taką radę dla pana radnego. Gdyby ten Pański wczorajszy wniosek przepadł bez echa, może warto byłoby pójść, w drugiej kolejności, z pomysłem zawnioskowania o wydzielenie na przykład całej jednej strony Biuletynu na potrzeby tylko radnych. Na takiej stronie każdy radny miałby prawo, biorąc odpowiedzialność za swoje słowa swoim podpisem, zamieścić tekst jaki by sobie życzył. Oczywiście tekst, któremu nie można by było zarzucić, że narusza prawo lub dobre obyczaje. Sądzę, że wcielenie w życie tego pomysłu może nie uzdrowiłoby całkowicie tej obecnej chorej sytuacji, ale by ją znacznie poprawiło.

 54. Przychodnia +

  Wielcy radni gminy i powiatu zwołajcie sztab kryzysowy (online) i zażądajcie wyjaśnień od burmistrza i starosty na temat (NIE)funkcjonowania służby zdrowia w mieście , tj. Szpitala, przychodni i innych podmiotów medycznych działających na terenie gminy i powiatu. Mamy niezły problem z tym w mieście. Czas uruchomić kontrole urzędowe i zlecić je NFZ i poinformować społeczeństwo o faktach. Ludzie juz dawno powinni wyjsć na ulice ze względu na bierność władz w tym zakresie. Teleporady na jeden telefon. PORAŻKA. Żądamy informacji. Czy miasto płaci za usługi przychodni która nie działa?

 55. Anonim

  5 razy konkurs na dyrektora MOPS i chętnych nie ma. Bo ludzie rozumieją jaka to odpowiedzialna funkcja i współpraca z Burmistrzem. Jedyna oferta na dyrektora Domu Kultury i pani z biblioteki zna się na kulturze i wygrywa konkurs. Coraz ciekawiej w naszej gminie.Poziom coraz wyższy. Himalaje! Dokąd my zmierzamy?

  1. Vlad D.

   Nowy dyrektor Domu Kultury został wybrany na zasadzie zapchaj dziury. Nikt kompetentny i na poziomie nie będzie współpracować z kimś takim jak Luto. Teraz jeszcze powołanie na p.o. dyrektora biblioteki prawnej blondynki i misterny plan obsadzania stanowisk będzie dokonamy. A, że poziom instytucji sięga dna to cóż to Tomcia obchodzi.

 56. Andrzej

  Bardzo dziękuję wszystkim za duże wsparcie i zapewniam ,że chodzi mi tylko o dobro wspólne.
  Ponieważ jestem moralnie odpowiedzialny za wybór Tomasza Luto na Burmistrza Gołdapi, to jestem również moralnie odpowiedzialny za jego błędy, nieprawidłowości czy patologie dlatego je ujawniam i piętnuję. A przecież miało być inaczej. Wszystkie sprawy i tematy dotyczą życia publicznego, ale zwracam uwagę na najważniejszą.. To Rada Miejska sprawuje decyzyjną rolę w gminie , tworzy lokalne prawo i ma uprawnienia kontrolne wobec organu wykonawczego ,czyli Burmistrza .Niestety większość radnych tego nie rozumie i przyjęła postawę wierno-poddańczą z Przew. Hołdyńskim na czele. Co do poziomu intelektualnego i wiedzy niektórych radnych można mieć wątpliwości, ale ktoś ich wybrał. Dlatego w przyszłych wyborach ,wyborcy powinni poważnie zastanowić się kto faktycznie będzie godnie i uczciwie reprezentował ich w Radzie Miejskiej. Również zwracam uwagę na slogany , programy czy hasła wyborcze ,które wprowadzają wyborców w błąd . Nie bez powodów ujawniam ulotkę Tomasza Luto sprzed kilku lat. Mam nadzieję ,ze Tomasz Luto poniesie nie tylko porażkę polityczną za okłamywanie społeczeństwa , ale i karną za zniesławienia poprzez wprowadzenie do sporów publicznych
  nieprawdziwych i haniebnych zarzutów wobec radnego.
  Andrzej Tobolski

 57. Anonim

  Dyrektor DK hahaha,to Cyrk czy Parodia hahaha

 58. Paweł

  Niestety, żaden z radnych nie spytał na tej Sesji o to, jak to się stało, że odebrana została przez urzędnika Gminy w tak marnym stanie naprawa mostu w Kośmidrach. Wstyd, poprzybijane dechy podtrzymujące stemple mostu to porażka. I za to zapłacono kupę pieniędzy. Czy ktoś za to odpowie? Czy znajdzie się radny, który poruszy ten temat?

  1. Zosia

   Zastanawiam się, dlaczego wybieramy i pozwalamy funkcjonować radnym, którzy nie mają nic do powiedzenia. Milczą a jak już się odezwą to mówią nie na temat.Odnoszę wrażenie, że nie mają pojęcia o czym mówią. Nie chodzi mi też o wykształcenie, nie oceniam ludzi w ten sposób. Znam mnóstwo ludzi ,którzy z różnych powodów nie skończyli zbyt wiele klas , ale są mądrzy, dobrze się ich słucha. Nie mogę słuchać niezrozumiałego bełkotu niektórych radnych. Może czas zadbać o nasze miasto.

  2. Obserwator

   Radny Makarewicz pytał, jest nawet odpowiedz na BIP:

   http://bip.goldap.pl/files/files/WA_0003_19_2020_ODP.pdf

   1. Paweł

    Przeczytałem odpowiedź udzieloną panu Makarewiczowi przez burmistrza. Wynika z niej ni mniej ni więcej tylko przede wszystkim to, że zamawiający (urzędnik z Urzędu Gminy) fatalnie opracował zapytanie ofertowe, nie ujmując w nim kilku niezbędnych i dopiero przez wykonawcę wskazanych działań, które zdaniem burmistrza podniosły wartość wykonanej pracy. A urzędnik powinien najpierw rzetelnie most obejrzeć i dokładnie sprecyzować potrzeby naprawcze. Tak powinno być gdyby praca w urzędzie była prawidłowa a nie fatalnie zorganizowana i bez odpowiedniego nadzoru burmistrza. Ale poza tym odpowiedź burmistrza nie tłumaczy dlaczego odebrano wykonanie robót na tak niskim poziomie. I kto te prace wykonywał naprawdę. Jacy kilkunastoletni „fachowcy” się tam w wakacje uwijali? Kto tu jest winien? Bo, że nie wszystko jest tu w porządku to widać gołym okiem. Wystarczy pojechać i przyjrzeć się partaninie za ponad 70 tysięcy! I jeszcze jedno. Nie wystarczy, że radny spyta i otrzyma odpowiedź. Trzeba jeszcze , jeśli jest ona niewystarczająca, działać dalej, do skutku. Tu skutkiem powinna być wizyta radnych na moście, ogląd naoczny, ocena i spowodowanie pociągnięcia do odpowiedzialności urzędnika, który zawinił.

 59. Mieszkaniec

  Śmieszy mnie ciągłe pouczanie pana doktora „jak zwykle Pan kłamie …” na temat finansów gminy.
  Znalazł się ekonomista, który sam nie ma pojęcia, a wytyka innym. Zacznij panie doktorze „jak zwykle Pan kłamie …” od swojej niegospodarności i wydatków na swoją osobę, miej honor i odejdź z tego urzędu, jesteś szkodnikiem, który traktuje urząd jak swój folwark.
  Proszę Państwa, zmieńmy razem ten stan rzeczy.

 60. Andrzej

  Panie Pawle. Chętnie się tym zajmę ale proszę o więcej szczegółów na maila lub tel. 604 641 165 a.tobolski@wp.pl
  Pozdrawiam A.Tobolski

  1. Paweł

   Tutaj ma Pan radny wszystkie dane dotyczące zapytania ofertowego – http://bip.goldap.pl/pl/1227/6153/zapytanie-ofertowe-wykonanie-remontu-drewnianego-obiektu-mostowego-na-rzece-goldapa-w-ciagu-drogi-gminnej-kosmidry-balupiany.html. Jak można wyczytać z załączników ofertę wygrała firma BUDIMAR, która miała wykonać tę inwestycję za 38 tys. 702,43 gr. Jak Pan łatwo dowie się np. z ostatniego lub przedostatniego Informatora Gminnego za tę pracę ostatecznie Urząd Gminy zapłacił wykonawcy ponad 74 tys. zł!!! , chwaląc się inwestycją!!! A jakość tej pracy była prezentowana przez mieszkańców kilkakrotnie zdjęciami mostu po naprawie na przykład na Fb. Jakość – dodam – bardzo bardzo niska!!! A ktoś to odebrał! Proszę zwrócić też uwagę, że co najmniej 3 (trzy) inne firmy, które brały udział w przetargu proponowały, że pracę na moście wykonają dużo taniej niż te ok. 74 tys. zł!!! Jest jeszcze jedna interesująca kwestia. Z głosów okolicznych mieszkańców można było usłyszeć, że choć przetarg wygrała obca firma, nie z Gołdapi, to pracę wykonywali faktycznie (być może między innymi ) bardzo młodzi niewykwalifikowani ludzie (okres wakacyjny) z okolicznych miejscowości, np z Kośmidr! Warto żeby Pan sam podjechał do mostu, najlepiej trochę cieższym autem i naocznie zobaczył jak zachowuje się pod autem nawierzchnia mostu i jak wyglądają stemple. Są nawet takie, które przybito kawałkiem dechy do siebie żeby spruchniały stempel się nie rozpadł!!! Taka to była naprawa mostu. Kto to odebrał, do tego za dużo wyższą kwotę niż wynikało z rozstrzygnięcia ofertowego?

 61. Mieszkaniec

  Pani Kordiak przedstawiła sytuację szkolnictwa w gminie. Koszt ucznia w szkole nr.3 wynosi ok. 8000 zł w Jabłońskich ponad 30 000 zł. Burmistrzu, Ekonomisto, zrób coś z tym. Chyba w Jabłońskich jest jakaś ekskluzywna szkoła, czy burmistrz posyła tam swoje dzieci, odpowiedź brzmi nie. Wstydzi się? Gmina dopłaca do szkolnictwa 13 mln zł rocznie. I tutaj właśnie ekonomisto są pieniądze, szkół jest za dużo w stosunku do ilości uczniów. Zlikwiduj część szkół, a pieniądze się znajdą i nie będziesz musiał pouczać Radnego Tobolskiego o potrzebie środków finansowych na inwestycje i nie będziesz musiał podnosić podatków od nieruchomości dla mieszkańców w tak trudnym okresie.

  1. Anonim

   Szkołę w Galwieciach , Pogorzelu też zamknąć. Dzieci sołtysa Kordjaka są dowożone do Gołdapi. Będą oszczędności w oświacie.

 62. Doktor Styczeń

  Proponuję, aby radni, którzy nic nie robią lub udają, że coś robią na rzecz gminy, złożyli mandat radnego. Niech nie blokują miejsca w radzie i nie naciągają społeczeństwa na kasę w postaci diety, które pobierają. Radni, nie myślcie, że jesteśmy idiotami i że nie widzimy co robicie. Wstydźcie się. Gdzie jest wasza uczciwość?
  Ocenimy was przy następnych wyborach.

 63. Myśliciel

  Myślę, że burmistrz ( piszę z małej litery by pokazać, że nie mam szacunku dla tego człowieka, za to jak traktuje ludzi, uważa ich wszystkich za idiotów , a samego siebie za bystrzaka. Jego ego :),
  jego argumenty w wypowiedziach :), jego kultura 🙂 nie pasuje do piastowania tego urzędu, jest 🙂 ) nie zna znaczenia słowa transparentność.