Ukradł dziecku telefon – odpowie za kradzież szczególnie zuchwałą

Zarzut kradzieży zuchwałej usłyszał 20-letni mieszkaniec Gołdapi, który na jednej z ulic miasta ukradł dziecku telefon. Wolnością jednak nie cieszył się długo – został ujęty i przekazany policjantom. Usłyszał już zarzut, do którego się przyznał. Teraz za swoje postępowanie będzie odpowiadał przed sądem. Grozi mu kara do nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Do zdarzenia doszło w miniony czwartek (27 sierpnia) na jednym z gołdapskich osiedli. Wówczas oficer dyżurny gołdapskiej komendy otrzymał informację o mężczyźnie, który zabrał dziecku telefon i uciekł. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci. Funkcjonariusze po ustaleniu szczegółów kradzieży, wyglądu sprawcy i zabezpieczeniu monitoringu, rozpoczęli poszukiwania.

Policjanci wykonując czynności w tej sprawie szybko ustalili mężczyznę odpowiedzialnego za ten czyn. Okazał się nim być 20-letni mieszkaniec Gołdapi. W poszukiwania włączyła się także rodzina, która nagłośniła sprawę w mediach społecznościowych. Sprawca został rozpoznany i ujęty przez postronne osoby a następnie przekazany policjantom.

Mężczyzna usłyszał już zarzut, do którego się przyznał i złożył wyjaśnienia. Odpowie za kradzież szczególnie zuchwałą, za co grozi mu kara nawet do 8 lat więzienia.

Prokurator zastosował wobec niego środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonym. Śledztwo jest kontynuowane pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Olecku.

 

Czym jest kradzież szczególnie zuchwała?

To nowe przestępstwo, które zostało niedawno wprowadzone do Kodeksu karnego. Definicję wyjaśnia art. 115 kk, według którego jest to:

1) kradzież, której sprawca swoim zachowaniem wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy lub innych osób lub używa przemocy innego rodzaju niż przemoc wobec osoby, w celu zawładnięcia mieniem;

2) kradzież mienia ruchomego znajdującego się bezpośrednio na osobie lub w noszonym przez nią ubraniu albo przenoszonego lub przemieszczanego przez tę osobę w warunkach bezpośredniego kontaktu lub znajdującego się w przedmiotach przenoszonych lub przemieszczanych w takich warunkach.

Kto dopuścił się kradzieży szczególnie zuchwałej będzie podlegał karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. W przypadku jej popełnienia na szkodę najbliższych, ściganie będzie możliwe na wniosek pokrzywdzonego.

Red. KPP Gołdap


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Ukradł dziecku telefon – odpowie za kradzież szczególnie zuchwałą

  1. Obserwator

    A co z rodzicami pokrzywdzonego, którzy w mediach społecznościowych opublikowali wizerunek chłopaka. Wymierzyli sami „sprawiedliwość”, związali trytytkami i pobili? Umieścili zdjęcia na portalach? Czy ktoś za to odpowie? Bo chyba od wymierzania sprawiedliwości jest sąd.

    1. Sid

      Teraz ci go żal? a dziecka nie?! Mógł przewidzieć, że smarkacz ma ojca wujka i kolegów… tak się kończy bezmyślne okradanie dzieci. Oczywiście nie zgadzam się z takim działaniem, ale policja miała tyle samo czasu, tylko więcej możliwości.