Rozbita szajka tytoniowa

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi prowadzili działania jednocześnie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Zatrzymali 6 osób zamieszanych w handel nielegalnymi papierosami. Przestępcy specjalizowali się w nabywaniu i wprowadzaniu do obrotu wyrobów akcyzowych, czyniąc z tego sobie stałe źródło dochodu.

 

 

Rok temu funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej wpadli na trop papierosowej szajki, która działała na terenie powiatu ełckiego, oleckiego oraz suwalskiego. Okazało się, że w grupie przestępczej oprócz Polaków są też Litwini. Wówczas, w trakcie kontroli drogowych w pojazdach prowadzonych przez obywateli Litwy, czy podczas rozładunku przywiezionego przez nich nielegalnego towaru funkcjonariusze SG ujawnili wyroby akcyzowe na łączną kwotę prawie 200 tys. zł.

Okazało się, że w nielegalny proceder zamieszani są Polacy, którzy odbierali towar z przemytu. Do sprawy w 2019 roku zatrzymano 3 Litwinów i 4 Polaków (w tym kobietę). Wszyscy usłyszeli zarzuty przemytu i zostali skazani prawomocnymi wyrokami sądowymi.

Każdy z nich musiał zapłacić karę grzywny od 6 tys. do 15 tys. zł. Mimo to, 40-letnia mieszkanka powiatu oleckiego i 60-latek z powiatu ełckiego nie przejęli się wyrokiem i dalej prowadzili nielegalną działalność. Również funkcjonariusze Straży Granicznej nie odpuścili i dalej zajmowali się sprawą pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Olecku.

Ustalili, że 6 osób w wieku od 35 do 60 lat jest zamieszanych w nielegalny proceder (w tym 40-latka i 60-letni mężczyzna). Od czerwca 2019 roku do września 2020 roku dokonali obrotu nielegalnymi papierosami w ilości ponad 2 mln sztuk oraz 100 litrów alkoholu o szacunkowej wartości  1,5 mln zł.

3, 4 i 8 września br. funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi zatrzymali 3 kobiety i 3 mężczyzn, zajmujących się nielegalną działalnością. Przeszukano auta, domy, mieszkania, garaże,  budynki gospodarcze, w których znaleziono białoruskie papierosy o wartości ponad  85 tys. zł. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono środki finansowe w kwocie 119 tys. zł oraz 3 auta o szacunkowej wartości 48 tys. zł. Natomiast od początku sprawy zabezpieczono samochody osobowe, nieruchomość i gotówkę w kwocie ponad 1,2 mln zł.

https://www.youtube.com/watch?v=-1bGBlcW5MA&feature=youtu.be

Cztery osoby zostały objęte dozorem policyjnym i zakazem opuszczania kraju. Natomiast wobec dwóch osób prokurator zastosował dodatkowo środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego.

 


Aktualności

Powiązane artykuły