Powstają „Mazurskie okna pamięci”…

Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny realizuje projekt „Mazurskie okno pamięci”, w ramach którego w Budrach, Budzewie, Dubeninkach i Lisach powstają instalacje w kształcie okien, wypełnione wspomnieniami zatrzymanymi w fotografiach.

Ideą projektu jest pielęgnowanie pamięci mieszkańców Mazur, jako ważnego elementu kształtującego tożsamość kulturową i postawy tolerancji dla wielokulturowości, a także podejmowanie działań na rzecz wspólnot lokalnych.

Losy dziadków i rodziców współczesnych mieszkańców Mazur są szczególnie skomplikowane, w większości jesteśmy mieszkańcami napływowymi z różnych zakątków świata, mamy różne korzenie. W ramach projektu, poprzez wspomnienia, zdjęcia, nagrane opowieści uczestników oraz album, który powstanie, chcemy zachować historię Mazur dla przyszłych pokoleń.

Zbigniew Mieruński prezes Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny podkreśla, iż trzeba mieć odwagę, żeby udostępnić w miejscu publicznym zdjęcia swoje i swoich bliskich, które pokazują ich życie, wspólnie przeżywane uroczystości czy wydarzenia ważne dla całej społeczności. Przypomina również, jak ważna jest pamięć w lokalnych społecznościach, to pamięć kształtuje nas i przyszłe pokolenia, a także relacje międzyludzkie.

– Realizacja projektu pozwala na odkrywanie wspomnień mieszkańców, poznajemy ich życie, życie całej społeczności i ich sąsiadów – mówi  animatorka Wioletta Anuszkiewicz. – Zdjęcia pokazują, jak ludzie się kiedyś ubierali, bawili, co było dla nich ważne oraz jak wyglądały wsie. Fotografie pomagają zachować wspomnienia bardzo różnych chwil, tych co przynoszą radość i dumę, ale też często smutek i tęsknotę. Mieszkańcy w ramach spotkań i warsztatów przygotowali kompozycje złożone z ich zdjęć, które wypełniają „mazurskie okna pamięci”. Spotkania są doskonałym pretekstem dla wspomnień i opowieści, a także dzielenia się nimi z młodzieżą i dziećmi. Obecnie usytuowaliśmy dwa z czterech okien pamięci w Dubeninkach i Lisach. Kompozycje stworzone przez mieszkańców spotkały się z dużym zainteresowaniem ich sąsiadów i gości.

Projekt „Mazurskie okna pamięci” realizowany przez Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych Nadzieja w Lisach, sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020.

Powiązane artykuły