Co zrobić, gdy kaloryfery nie grzeją? Sprawdzone sposoby na ciepło w domu

ogrzewanie

Po długim, zimowym spacerze, każdy marzy o powrocie do ciepłego domu, by się ogrzać. Jednak okazuje się, że kaloryfery nie grzeją – co wtedy zrobić? Niska temperatura w mieszkaniu, gdy za oknem mróz i śnieg nie jest mila widziana. Przede wszystkim musimy znaleźć powód zimnych grzejników, a w międzyczasie zastosować alternatywne metody ogrzewania pomieszczeń. Dbanie o komfortową temperaturę w mieszkaniu w chłodne pory roku nie należy do łatwych zadań. Dlatego, gdy tradycyjny sposób ogrzewania domu zawodzi, można wybrać inne rozwiązania, które pozwolą na szybsze i bardziej skuteczne zdobycie odpowiedniej temperatury.

Nagrzewnice powietrza – sprawdzona metoda ogrzewania wnętrza

Nagrzewnice pozyskują energię z różnych źródeł, dlatego wyróżnia się ich kilka rodzajów. To:

• Nagrzewnica elektryczna – jest bardzo bezpieczna i prosta w użyciu, nie generuje hałasu oraz ma funkcję regulacji mocy. Ten rodzaj sprzętu najlepiej

sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Oczywiście możliwe jest stosowanie w dużych wnętrzach, natomiast wiąże się to z większymi rachunkami. Nagrzewnica wydmuchuje ciepłe powietrze na zewnątrz. Jej używanie jest komfortowe, nie musimy obawiać się pożaru czy zaczadzenia. Nawet w przypadku niedyspozycji urządzenia, nie grozi niebezpieczeństwo.

• Nagrzewnica gazowa – tania, łatwa w obsłudze, podobnie, jak opisywany wyżej rodzaj,posiada możliwość regulacji stopnia ogrzewania. Jest także – co dla wielu najważniejsze – wytrzymała. Jeśli zdecydujemy się na korzystanie z tego typu dmuchawy, musimy pamiętać o regularnej wentylacji powietrza, aby uniknąć rozwoju grzybów i pleśni w domu.

• Nagrzewnica olejowa świetnie ogrzewa i osusza powietrze, ważne jest, aby wybrać nagrzewnicę z odprowadzaniem spalin, dzięki czemu można podłączyć ją do przewodów giętkich i rozprowadzić ciepło w innych pomieszczeniach. Olej, który stosuje się do tego rodzaju urządzeń, jest tani, a sama nagrzewnica bardzo wydajna.

A może dmuchawa?

Innym sposobem na ogrzanie pomieszczenia jest wykorzystanie dmuchawy, która skutecznie rozprzestrzenia ciepłe powietrze w budynku. Kiedyś częściej stosowana na budowach, teraz coraz więcej osób decyduje się ogrzewanie za ich pomocą i domów – a dmuchawa czy nagrzewnica to nazwy stosowane zamiennie, do opisu sprzętów, które mają za zadanie zapewnienie ciepła w danym pomieszczeniu. Dmuchawy elektryczne sprawdzą się przy ocieplaniu dużych wnętrz. Tania eksploatacja i łatwa konserwacja to cechy, które zdecydowanie należy zaliczyć do plusów tego typu sprzętu. Z kolei nagrzewnice gazowe nie wymagają podłączenia do prądu, dzięki temu można umieścić je w dowolnym miejscu. Jednak należy pamiętać, że stosowanie tego urządzenia wymaga wentylacji pomieszczenia, pozwoli to uniknąć zatrucia tlenkiem węgla. Ostatni typ to dmuchawa napędzana olejem. Jest ona dedykowana do użytku w dużej i średniej wielkości przestrzeniach. Wygoda użytkowania tego rodzaju sprzętu jest ogromnym atutem. Nagrzewnica z funkcją odprowadzenia spalin daje czyste i ciepłe powietrze.

Wybór odpowiedniej dmuchawy powietrza

Właściwy dobór nagrzewnicy, która będzie odpowiadała naszym potrzebom, nie zawsze jest łatwym zadaniem. Kierowanie się kilkoma zasadami w trakcie kupna dmuchawy sprawi, że będziemy zadowoleni z jej stosowania. Należy wziąć pod uwagę kilka zasadniczych czynników, które pomogą znaleźć idealną nagrzewnicę. Zwróćmy uwagę na:

• Cel stosowania sprzętu,

• Warunki użytkowania,

• Obecność ludzi lub zwierząt w pokoju (istotne jest to, aby unikać nagrzewnic zużywających tlen lub wytwarzających spaliny),

• Moc cieplna,

• Źródło energii (olej, gaz lub prąd, każde z nich ma wady i zalety).

Każda z wyżej wymienionych rodzajów nagrzewnic posiada swoje słabe i mocne strony, ale właściwe dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb zapewni nam komfort użytkowania. Spore, bo aż kilkudziesięcioprocentowe oszczędności na ogrzewaniu, przemawiają za stosowaniem nagrzewnic powietrza. I to nie tylko wtedy, gdy kaloryfery szwankują.


Porady

Powiązane artykuły