Między innymi o tym, że ograniczenia związane z epidemią bywają inspirujące

Sobotnie spotkanie z profesorem Józefem Romaszem i jego studentami po raz kolejny pokazało, że ograniczenia bywają inspirujące. Obejrzeliśmy bowiem etiudy filmowe, z których każda jest osobna pod względem formy i treści, każda posiada swoją „osobowość”. Zarówno wykładowca, jak i młodzi artyści zostali przez publiczność przyjęci bardzo ciepło.

 

Autorami są studenci Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Niektórzy z nich pochodzą z Białorusi i Ukrainy. Przedstawili dokumenty, dokumenty fabularyzowane, krótkie fabuły, nawet SF z elementami antyutopii. Część z filmów posiada ciekawą ścieżkę muzyczną autorstwa reżyserów i kompozytorów zaprzyjaźnionych.

Miałem przyjemność prowadzenia tego spotkania i, na prośbę Józefa Romasza, rozpoczęliśmy od odniesień związanych z jego twórczymi korzeniami, które wyrastają w Gołdapi, między innymi z tutejszej Grupy Twórczej „Dom Marka”. Odbyło się to na zasadzie porównania dwóch pokoleń twórców liczących nieco powyżej dwudziestu lat – tych z lat 80. i młodych filmowców będących dopiero na początku drogi artystycznej.

Grupa działała na początku lat 80. Ubiegłego wieku i wywodzą się z niej osoby, z których większość ma już ugruntowaną pozycję w polskiej kulturze (grupie poświęca jeden z rozdziałów  Ewa Głębicka w almanachu: „Grupy literackie w Polsce w larach 1945 – 1980”). Kilkakrotnie w TV Polonia był prezentowany film o grupie.

http://www.slapik.com/?page_id=709

Natomiast Józef Romasz ukończył Wydział Operatorski i Realizacji Telewizyjnej PWSTiF w Łodzi. Jest operatorem, reżyserem, scenarzystą, producentem – również autorem i współautorem filmów nagradzanych.

Mimo upływu lat, Gołdap i Mazury Garbate niezmiennie żyją we mnie, niezmiennie odczuwam ślady tajemnicy obecne w tutejszym pejzażu, w przestrzeni, w dzikiej przyrodzie, w ludziach. To miejsce pozostaje cichą wewnętrzną inspiracją mojej twórczości filmowej – powiedział, dziękując za spotkanie, Józef Romasz.

Młodych artystów, wraz z wykładowcą, publiczność przyjęła ciepło. Po prezentacji był czas na dyskusję.

Fot. Jarosław J. Jasiński 

________

Autorzy filmów: Ilia Siemaszko, Stanislav Karpovych, Mateusz Muziński, Svitlana Ziemliana, Hleb Andreyev, Dominika Maciążek, Artur Łukawski i Mikołaj Pieńkowski, Yana Katliarova i Marta Krauz.

Zapraszają na spotkanie z Józefem Romaszem i studentami

Powiązane artykuły