Zapraszają na spotkanie z Józefem Romaszem i studentami

W roku jubileuszu 450-lecia nadania praw miejskich Gołdapi prezentowany jest mieszkańcom oraz gościom miasta dorobek osób z nim związanych. Rok 2020 jest też wyjątkowy ze względu na panującą pandemię wirusa SARS-CoV-2. Gołdapianin Józef Romasz – operator obrazu filmowego, dr hab. prof. PWSFTviT w Łodzi, proponuje w tym trudnym czasie spotkanie ze swoimi studentami, które rozpocznie się w gołdapskim w kinie Kultura 8 sierpnia 2020, o 18:00.

 

 

Studenci, pochodzący z Polski, Białorusi i Ukrainy, przedstawią swoje etiudy filmowe ukazujące realia życia w pandemii.

 

11 marca 2020 z powodu zagrożenia epidemiologicznego polskie uczelnie przeszły w tryb nauczania zdalnego – etiudy powstawały w ramach zdalnie prowadzonych przez prof. Józefa Romasza warsztatów operatorskich na kierunku Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Studenci otrzymali temat zadania praktycznego: Czas koronawirusa, czas izolacji. Dysponowali takim sprzętem, jaki posiadali. Korzystali ze smartfonów, aparatów typu DSLR. Każdy student stawał się na czas realizacji swojego filmu scenarzystą, reżyserem, operatorem, montażystą, dźwiękowcem, niekiedy aktorem i kompozytorem. Możliwość zdalnych konsultacji, w tym na etapie montażu z panem Tomaszem Kolakiem, pozwoliły ukończyć filmy i tak opracowane pokazać gołdapskiej publiczności.

Jak mówi prof. Józef Romasz: ważne było, aby z wrażliwością rejestrować to, co się dzieje podczas izolacji: w najbliższym otoczeniu, wśród najbliższych nam osób, w nas samych. Z czułością i przenikliwością obserwować, jak zmienia się przyroda za oknem, jak my się sami zmieniamy. To z pewnością trudne wyzwanie warsztatowe dla początkujących filmowców, ale też niezwykłe wyzwanie artystyczne.

 

Powiązane artykuły