Powiązane artykuły

36 komentarzy do “Retransmisja sesji XXV sesji Rady Miejskiej

 1. ktos

  Szanowni Gołdapianie!Zmiany we władzach Gołdapi doprowadzą w niedalekiej przyszłości do degradacji i jeszcze większego zadłużenia miasta i gminy. Pani Wice Burmistrz jest związana emocjonalnie z Oleckiem , gdzie mieszka i dojeżdża do Gołdapi.(może trzeba będzie drugie służbowe auto kupić- marki Skoda?), a młoda pani skarbnik, mieszkanka Bań Mazurskich , praktycznie nie ma doświadczenia w prowadzeniu FINANSÓW GMINY. Pani Edyta dopiero się uczy finansów.Te dwie bardzo ważne funkcje powierza Burmistrz osobom, które nie są związane emocjonalnie z Gołdapią i nie mają osiągnięć w życiu zawodowym ,aby pełnić tak zaszczytne funkcje! Pan Burmistrz, w swoim „trybie” zatrudnia te osoby. Do jesieni coraz bliżej i coraz bliżej na spotkanie grupy referendalnej.Gołdap pod wodzą Burmistrza Luto idzie w Złym kierunku!!!. Gołdap w swoich zasobach ma wykształconych Gołdapian, nie trzeba sięgać do innych gmin i powiatów!

  1. ktos ktos

   a może coś zaproponuj, tylko się nie skompromituj, czy tylko pokrzykiwać anonimowo umiesz, ot alternatywa…..

   1. 3xktos

    a może przedstaw sie skoro krytykujesz kogoś za anonimowość. ot mądral

  2. Ktos ktos ktos

   To w takim razie podaj przykład przynajmniej jednej osoby, która nadawałaby się na skarbnika jak mamy takich utalentowanych ludzi

   1. ktos

    Od[powiadam dla ktos, ktos ktos i ktos ktos ktos.W Gołdapi jest wiele biur rachunkowych, super księgowe, które pracują po kilkanaście lat albo i dłużej i znakomicie się znają na finansach bo ISTNIEJĄ NA RYNKU OD WIELU LAT I MAJĄ KLIENTÓW! W życiu jest tak jak ma się dobry pomysł i głowę do interesów, to się zakłada WŁASNĄ FIRMĘ i jak się potrafi zarządzać swoją własną to się prowadzi swój WŁASNY INTERES jak najdłużej. nawet przekazując dzieciom! Tak więc kto idzie do pracy do urzędu? trzeba sobie odpowiedzieć samemu…że najlepsi prowadzą firmy a tacy co nie potrafią to idą albo do POLITYKI LUB NA URZĘDOWE POSADY!W Gołdapi proszę się przyjrzeć kto wszedł do polityki, jakimi drzwiami, co dobrego już zrobili dla innych., bo dla siebie na pewno zrobili dużo!

 2. Poruszony

  Mierność nad miernościami… szok, brak słów i niedowierzanie… w jakim kierunku ta gmina zmierza 🙁
  Osoby, które nie mają bladego pojęcia praktycznie w żadnej dziedzinie kierują rozwojem naszej Gminy. Czas zawijać się stąd póki czas.

 3. Tłumacz Kitajec

  No to teraz Zastępca Muchomora dialog z radą i mieszkańcami w języku urzędowym – chińskim.

 4. Odlot do Olecka

  Tak słucham opowieści burmistrza z kolejnego spotkania kolejowego i nie wierzę!!! Czy on tam jest obecny, nadal myśli życzeniowo, teoretyzuje i nic nie pamięta. Panie, to 200 mln, czy zdecydowanie więcej? Już chyba czas to wszystko policzyć, również wartość ekonomiczną przedsięwzięcia dla miasta i gminy oraz podaż i popyt o których tak wiele było mówione popdczas ostatniej prelekcji burmistrza podczas rady gminy. Polecam wysłuchanie wypowiedzi podczas XXV rady. Będziemy ostro dokładać do interesu po tej inwestycji.

  1. Mirek

   Nawet jeśli by to było tylko 200 mln (raczej niemożliwe – to kwota dużo większa) to jest to ogromny wydatek nawet przy udziale sąsiednich samorządów i wkładzie zewnętrznym. A tymczasem sprawę transportu naszych turystów z Ełku (gdzie dociera kolej) doskonale zabezpieczyły by dużo ogółem tańsze 4-5 autobusów elektrycznych, czyli przyjaznych środowisku, kursujących na tej trasie nawet 2-3 razy dziennie. Kolej jeśli już to tylko towarowa i do tego w połączeniu z koleją rosyjską. Wtedy to ma jakiś ekonomiczny sens!

 5. Rowerzysta i kierowca czarnego Super B

  Po co nam ścieżka kolejna ścieżka rowerowa wzdłuż jeziora skoro już taką mamy. Bywacie na promenadzie???
  Te nasze fundusze przeznaczcie lepiej na ścieżkę rowerową ulicą 1-go Maja. Połączcie ciągi już funkcjonujące. Myślcie radni w co ten burmistrz chce znowu Was próbuje wmanipulować. Kto to wymyśla w tym urzędzie MASAKRA. Czy tam funkcjonuje jakiś plan systemowy czy SPONTAN?

  1. Maria

   Kolejna ścieżka wzdłuż jeziora to po prostu chęć wydania na siłę środków, które są do wzięcia. Powtarza się to co zrobiono ładnych parę lat temu w Grabowie wokół świetlicy. Na siłę – aby wydać łatwe do wzięcia środki z programu polsko – litewskiego – opracowano wtedy marny , jak dziś widać po jego wykorzystaniu, projekt i zrobiono coś co nikomu i niczemu nie służy. Przecież dziś można zamiast tej kolejnej po promenadzie, ścieżki przy jeziorze zaproponować w projekcie ścieżkę w innym miejscu, które takiej ścieżki potrzebuje.

 6. ja

  Czy przegapiłam? Czy Panie chwaliły się dyplomami ukończenia uniwersytetów na kierunkach finanse samorządowe, rachunkowość, zarzadzanie, administracja?

 7. Prawnik z Olecka

  Panie Andrzeju T. apropos odpowiedzi na oana zapytanie w jezyku chińskim to warto pociągnąć urzędowo temat. Zgodnie z przepisami UM powinien udzielić odpowiedzi dokumentem w j.polskim. Jeżeli tego nie zrobili to nie prześlą jeszcze raz z tłumaczeniem tłumacza przysięgłego.
  „Zgodnie art. 5 ustawy z 7 października 1999 r. o języku polskim (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 43, poz. 224 ze zm.), podmioty wykonujące zadania publiczne na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dokonują wszelkich czynności urzędowych oraz składają oświadczenia woli w języku polskim, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.„

 8. Proszę nie wrzucać komentarzy w stylu „wieść gminna niesie”…

 9. Roma

  Jakim wystarczająco adekwatnym słowem można i należałoby nazwać zachowanie przewodniczącego Rady Wojciecha Hołdyńskiego, który podczas tej Sesji informuje wszystkich, że „zaprosił na najbliższą Sesję byłego zastępce burmistrza pana Jacka Morzego aby mu podziękować za wieloletnią pracę”, a nigdy nie uczynił tego w stosunku do poprzedniego burmistrza Marka Mirosa, który kilka lat temu opuszczał stanowisko burmistrza po ponad 20-letniej pracy na rzecz naszego samorządu i gminy!!!. Jakie to powinno być słowo? Panie Hołdyński , pan się na to stanowisko nigdy nie nadawał i nadal nie nadaje.

  1. Przewodniczącym podczas poprzedniej kadencji nie był Wojciech Hołdyński…

   1. Anka

    Wydaje mi się, że kiedy swoje stanowisko opuszczał pan Miros , przewodniczącym był jednak pan Wojciech Hołdyński. Roma ma rację. A już na pewno był tym przewodniczącym kiedy pan Miros żegnał się całkowicie z pracą samorządową, odchodząc ze swego ostatniego stanowiska w Starostwie po dwudziestu kilku latach pracy na rzecz całej gminy, jako 5-kadencyjny burmistrz. Gmina go wtedy na pewno nie pożegnała, Panie Redaktorze.

 10. Kamil

  Z przykrością muszę stwierdzić, że pan przewodniczący Rady nie zna regulaminu Rady. Szczegół ale zasady są po to by ich przestrzegać. O ile mi wiadomo po rozpoczęciu procedury głosowania nie można już wprowadzać żadnych poprawek, nawet prosić o głos. Tymczasem pan Hołdyński , który powinien jak nikt inny stać na straży przestrzegania procedur, rozpoczął procedurę głosowania po czym wtrąciła się pani z obsługi Rady z autopoprawką. To brak przestrzegania regulaminu panie przewodniczący, lub jego nieznajomość.

 11. Rysiek

  Pomysł Jarosława Słomy i Marka Mirosa rozwijany przez Tomasza Luto – ciekawostka! W latach 90-tych XX wieku „niewidzialna ręka rynku” zlikwidowała kolej na trasie Olecko-Gołdap. Nie pomogło wojsko i raz do roku wyjazd na poligon. Światełkiem w tunelu (kolejowym) była koncepcja otwarcia przejścia kolejowego z Rosją, ale to już wielka polityka i wpływ lokalnych włodarzy ograniczony. Czemu o tym wpominam, bo powrót pociągów do Gołdapi to mrzonka. Nie ma najmniejszego uzasadnienia ekonomicznego, a wysyłka towarów z firmy w której burmistrz Luto przyjmuje gości i organizuje spotkania opłacalna będzie dla tej firmy, ale nie będzie to raczej pełny skład codziennie, a raczej raz na tydzień, bądź rzadziej. Czy ta firma będzie partycypowała w utrzymaniu lini? Na pewno NIE! A gmina Gołdap będzie musiała, bo takie są zapisy w umowie, że weźmiemy na siebie 4 pary pociągów na dobę! Jaki budżet to wytrzyma? Żaden – ucierpią na tym szkoły, kultura, sport itp. W czasach gdy trzeba będzie za to płacić burmistrz Luto nie będzie już burmistrzem Gołdapi (takie prawo). Dziś burmistrz Luto nie mówi ile będzie kosztowało przygotowanie dokumentacji, ani też ile będziemy jako gmina łożyć po uruchomieniu połączeń – czemu radni o to nie pytają? Czy jest zgoda Rady na zaciąganie takich zobowiązań?
  Ekonomicznie uruchomienie linii Olecko-Gołdap nie ma żadnego uzasadnienia i nie widać w perspektywie 15-20 lat żeby to się zmieniło. Nawet jeśli nadal, prawie jednym głosem będą zaklinali rzeczywistość Luto, Miros i Słoma.

  1. Kolejarz z Olecka

   Niech przedstawią materiały z rozmów dla społeczeństwa, a nie knują z Irydem. Wyłóżcie karty na stół i zróbcie referendum, nie społeczeństwo wypowiada się w strategicznych sprawach. Na pewno jest mądrzejsze od „bezradnych„ tego miasta.

 12. Tola

  Nigdy jeszcze gmina nasza nie miała tak słabego i niefortunnie sprawującego swoje stanowisko skarbnika jak pani Łabanowska. Te ciągłe pomyłki na sesjach, poprawki, przepraszanie i odwoływanie się do „ja to sprawdzę i odpowiem”, które miały miejsce w ciągu ostatnich lat wyraźnie wskazują, że nijak ma się jej poziom do poziomu poprzedniego skarbnika pani Krystyny Trzasko. Nie wiadomo jak w tej roli spisze się pani Białek, ale… dobrze rokuje to, że przynajmniej mówiła w swoim pierwszym wystąpieniu a nie czytała – jak pani Łabanowska. O plotkach dotyczących tej nominacji nie pisze – bo plotkami niech się plotkarze i plotkary zajmują. Trzeba dać tej pani szansę. Natomiast wielkich szans nie widzę przed panią Łabanowską w roli wiceburmistrza.

  1. Anonim

   Oj chyba czytała.Proszę jeszcze raz obejrzeć sesję.

 13. AbC

  Pan Duchnowski powinien wyraźnie powiedzieć, czy do długości 1466, 13 m przewidywanego odcinka ścieżki pieszo – rowerowej nad jeziorem wlicza się część należąca do Lasów Państwowych), czy tez jest to długość bez tej części leśnej.

  1. Architekt z Olecka

   Niech gmina zrobi ścieżkę rowerową nad taflą jeziora na drugi brzeg, to pomysł od grzybiarzy tego miasta. Muchomor i huby powinny to zainicjować jako jedyny tego typu pomysł w regionie i może nawet kraju. Architektów i budowlańców podobno zdolnych macie oraz kreatywną księgowość.

 14. J

  Jakiekolwiek rozmowy o kolei przy Gołdapi mają sens tylko wtedy jeśli mowa byłaby o kolei towarowej. Wszyscy, którym w głowie powstają mrzonki o kolei pasażerskiej bardzo się mylą i ciągnąc ten temat ciągną nasze finanse i uzdrowisko ku dołowi.

 15. Tuitam

  Chyba po raz pierwszy w tej kadencji radny Mioduszewski powiedział coś czego nie przemyślał. Chodzi o fatalną pod względem finansowym i pod względem rozwoju uzdrowiska sprawę rekonstrukcji kolei w Gołdapi.

 16. Ekonom z Olecka

  Panie znawco podaży i popytu oraz nowa Pani skarbnik, czas opodatkować specjalną strefę ekonomiczną, a nie podwyższać podatki dla miszkańców i wydawać nowe obligacje. Tam jest piniądz na inwestycje.
  https://www.facebook.com/100005251202460/posts/1432582953593398/

 17. Elita

  Taka silna EKIPA skarbników a VAT rozlicza prywatne biuro rachunkowe w Olecku. Zaciąga lekko kpiną. Tak to można być skarbnikiem i mały Jasio poradzi.

  1. Anonim

   Ciekawe. Tak to może poradzić każdy.

  2. Adam

   Elita, jeśli znasz szczegóły – podaj, bo to jest co najmniej niepokojące, żeby nie nazwać tego inaczej. Nie wiem, czy przy potwierdzeniu tego faktu nie jest to informacja dla prokuratury.

 18. Kolejny komentarz nie został opublikowany, ponieważ zawiera sugestię mogącą stanowić naruszenie dób osobistych…

 19. Informator Gołdapski

  A tu trochę bieżączki…nie dość że za wodę ździerają to jeszcze usługi utrzymania toalet automatycznych, tudzież innych przybytków też w cenie. A imię jego 542 311 zł plus VAT (z Olecka) – czyli w przeliczeniu prawie dwa czarne Super B.
  Źródło BIP Gminy Gołdap
  http://bip.goldap.pl/mfiles/1227/12/6228/z/Informacja-o-zamiarze-zawarcia-umowy-PWiK-1594838642.pdf

  1. prezio

   hahahaha…. szok!!! Ponad pół miliona za administrowanie automatycznymi toaletami. To się mistrz ujęć wody nie narobi a zarobi. Ciekawe jak jeszcze wielką ma rodzinę ów pan…

 20. Olecko Stolica

  Wiecie po co jest potrzebna kolej z Gołdapi? Po to aby od tego burmistrza i tej marnej rady wyjechać z tego miasta. Gołdapianie ocknijcie się, bo za kilka lat na końcu pseudo pociągu do Olecka przeczytacie napis – koniec wyscigu. I kto wam wtedy pomacha z tego pociągu? Może T.L.!

 21. Andrzej

  Mnie ostatnio bardzo zastanawia i martwią zbyt bliskie relacje Burmistrza Luto z kilkoma przedsiębiorcami.TZW władza musi mieć poprawne relacje z biznesem,ale to co dzieje się obecnie jest naganne i budzi moje obawy.
  Znam udziałowców i właścicieli Irydu i myślę ,że zwietrzyli poważny interes dla siebie skoro tak się angażują w odbudowę kolei.Jeszcze niedawno ich cynkownia działała nielegalnie i niezgodnie z prawem.Nie bez powodów wpłacali po kilkadziesiąt tysięcy zł na kampanie wyborczą byłego Burmistrza.Oni „po trupach” pójdą po to żeby zrobić jakiś interes,a prawo i przepisy nie maja dla nich większego znaczenia. Główny udziałowiec Piotr B. chyba jako jedyny w Polsce dostał warunki zabudowy i wybudował pawilon handlowy na chodniku (vis a vie Tesco).Gołdap jest chorym miastem z powodu kilkunastu cwaniaków.
  Jeszcze 5 lat temu uważano T.Luto za głupka,a teraz są fajnymi kolesiami i robią interesy.Czy grozi nam procedowanie przetargów publicznych i ustalanie różnych koncepcji w siedzibach Spółek ? To wcale nie jest niemożliwe .Pan Burmistrz z Senator Kopiczko są w stanie zrobić jeszcze dużo złego dla naszej gminy.To dzięki nim kolejny przedsiębiorca Zdzisław G. buduje zakład produkcji masy bitumicznej w uzdrowisku a wszystkie nielegalne firmy działają już legalnie.
  Mamy już cynkownię uzdrowiskową to teraz będzie uzdrowiskowa masa bitumiczna. QUO VADIS Gołdap ?
  Andrzej Tobolski

 22. Cudze chwalicie swego nie znacie

  W dobie kryzysu finansowego i potrzeb oszczędności oto nowości kadrowe z Olecka w UM:
  1.http://bip.goldap.pl/mfiles/1327/3/28289/z/INFORMACJA_BURMISTRZA_GOLDAPI.pdf
  Zakres zadań:
  http://bip.goldap.pl/pl/1327/28228/zarzadzenie-nr-693-vii-22-burmistrza-goldapi-z-dnia-1-lipca-22-r-w-sprawie-przeprowadzenia-naboru-na-samodzielne-stanowisko-urzednicze-pelnomocnika-ds-strategii-i-rozwoju-gminy-1-etat.html

  Charakterystyka nowego pracownika:
  A) https://www.zolecka.pl/News,single,burmistrz-tlumaczy-swoja-zaskakujaca-decyzje-dalsza-wspolpraca-nie-byla-juz-mozliwa?id=4816
  B) https://olecko.wm.pl/638183,Byla-kierownik-broni-swego-dobrego-imienia.html

  To po co kierownicy wydziałów, to chyba oni powinni planować strategicznie, a „sprzedawać” swoje dokonania w „raporcie o stanie gminy”. No to zastępca już wystarczy że będzie, po prostu 😉
  Radni zapytajcie ilu jeszcze z Olecka zostało do zagospodarowania zwolnionych pracowników i na czym ma polegać polityka oszczędności pierwszego reprezentanta gminy. Jaki roczny koszt utrzymania takiego pełnomocnika, ktoś wie?