5 skutecznych praktyk na usunięcie trudnych plam z ubranek dziecięcych

spieranie-plam-1

Ubranka dziecięce są szczególnie narażone na trudne i uporczywe plamy. Często konieczne jest wywabianie plam różnymi sposobami, ponieważ podstawowe pranie nie radzi sobie z takimi zabrudzeniami. Aby ubranka długo zachowały barwne kolory i estetyczny wygląd, nie zawsze konieczna jest silna chemia. Czasami wystarczają rzeczy, które każdy posiada w swoim gospodarstwie domowym, a przy okazji nie niszczą tkanin i nie są szkodliwe dla skóry. Aby poznać 5 skutecznych praktyk na usunięcie trudnych plam, wystarczy przeczytać nasz artykuł!

1. Zapieranie zimną wodą

Gdy na ubrankach dziecięcych pojawią się trudne plamy, pierwszą rzeczą, jaką chcemy wykonać, jest zapieranie plam. Jest to oczywiście bardzo dobra myśl, jednak wiele osób robi to w sposób nieprawidłowy. Zapieranie plamy powinno być wykonywane pod strumieniem zimnej wody. Może wydawać się to dziwne, ponieważ brudne ubrania przecież pierzemy w ciepłej wodzie, lecz ona niestety utrwala nam te ciężkie do usunięcia plamy. Wyjątkiem są np. plamy z buraczków, które warto szybko zalać gorącą wodą, o ile materiał na to pozwala i nie ulegnie zniszczeniu! Jeśli mamy wątpliwości co do trwałości materiału, należy postąpić tak jak z innymi zabrudzeniami, czyli namoczyć w zimnej wodzie, a następnie wyprać. Dokładny poradnik jak usunąć plamy z dziecięcych ubranek znajdziecie na blogu sklepu olalakids.pl

2. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jako jeden z nielicznych produktów, które mamy w domu, ma wielorakie zastosowanie. Możemy ją używać nie tylko do pieczenia, ale także do czyszczenia różnych powierzchni, maskowania brzydkich zapachów, a także wywabiania plam. Stosując sodę oczyszczoną na ubrania, mamy pewność, że jest całkowicie bezpieczna dla ludzkiego organizmu, ponieważ nie możemy się nią poparzyć, ani zatruć. To właśnie takie substancje są najczęściej wybierane przez rodziców. Soda oczyszczona, w postaci papki, pomoże w walce z plamami przy zabrudzeniach pochodzących nawet z potu, smoły, krwi czy soków. Ubranka dziecięce, takie jak np, sweterki, warto dodatkowo płukać w płynie zmiękczającym, by były delikatne w dotyku. Soda zmiękcza wodę, więc możemy zastąpić nią płyn do płukania. Ciekawe propozycje dobrych jakościowo sweterków dla dziewczynek znajdziecie na sklepie olalakids.pl.

Ciekawostką jest, że możemy śmiało używać sody jako wywabiacza plam, ponieważ soda oczyszczona całkowicie rozkłada się w wodzie już w 60 stopniach Celsjusza! Dodając ją więc do prania dziecięcego, mamy pewność, że nie pozostanie na ubraniach.

spieranie-plam-2

3. Lód w kostkach

Lód w kostkach przyjdzie z pomocą przy problemach z przyklejoną gumą do żucia oraz plamach z wosku. Warto wtedy przyłożyć lód bądź nawet wsadzić daną rzecz do zamrażalnika. Niska temperatura utwardza daną substancję i łatwiej nam będzie całkowicie wykruszyć wosk, czy gumę z materiału. Jeśli nie wiemy, jak i w czym prać odzież niemowlęcą, zapraszamy do przeczytania pomocnego artykułu na blogu.

4. Słońce

Od lat najtrudniejszymi plamami na ubrankach dziecięcych są plamy od pierwszych zupek, czyli plam z marchewki. Który rodzic nie pamięta żółtych plam, które ciężko wywabić wszelkimi środkami czystości. Starym i dobrym sposobem, a dodatkowo jakże banalnym, jest wywieszenie ubranka na słońce. Tak, mimo że może wydawać się to dość dziwne, promienie słoneczne dobrze wybarwiają trudne do usunięcia plamy z marchwi. Ten sposób nie kosztuje nas nic, a może przynieść zaskakująco dobre efekty!

spieranie-plam-3

5. Szare mydło

Szare mydło, choć już nie tak często stosowane w naszych gospodarstwach domowych, nie oznacza, że nie ma dobrych zastosowań. Jest świetne w walce z trudnymi plamami. Poradzi sobie z zabrudzeniami pochodzącymi z:

-czekolady,

-herbaty,

-jagód,

-marchwi,

-masła,

czy nawet kupki dziecięcej.

Szare mydło nie dość, że łatwo dostępne w sklepach, to znacznie tańsze od firmowych wybielaczy. Co więcej, podczas prania ubranek dziecięcy, jest bezpieczne dla skóry.


Porady

Powiązane artykuły