Seriale, które warto obejrzeć – czym się kierować?

Seriale telewizyjne, czyli wieloodcinkowe programy o określonej strukturze narracyjnej i utrzymane także często w określonej konwencji gatunkowej, to propozycja, która od lat cieszy się dużym zainteresowaniem widzów. Lubimy oglądać seriale, a XXI wiek jest tym czasem, gdy przeżywają one prawdziwy boom popularności. Po które tytuły warto sięgnąć?

 

 

Produkcja seriali nie jest niczym nowym, a wieloodcinkowe programy, dedykowane stacjom telewizyjnym, w celu dystrybucji szerszej widowni, znana jest od wielu lat. Prawdziwe serialowe szaleństwo zaczęło się stosunkowo niedawno, ponieważ mniej więcej na początku XXI wieku. Dziś rynek ten jest jednym z największych. Wymienienie wszystkich tytułów wartych obejrzenia może być trudne, biorąc pod uwagę także fakt, jak wiele ich jest. Mimo wszystko poniżej przedstawiamy listę popularnych seriali. Należy jednak pamiętać, że konwencje mogą być różne, i tak seriale science fiction, które warto zobaczyć mogą stanowić dość długą listę, podobnie wygląda to z innymi gatunkami.

Poniżej przedstawiamy jednak kilka tytułów, które w różnych zestawieniach znajdują się w TOP, jeżeli chodzi o oglądalność.

 

1. Czarnobyl

Czarnobyl opowiada o wydarzeniach, jakie doprowadziły do wybuchu elektrowni jądrowej, a także tym, co działo się potem. Jak ratownicy z narażeniem życia starają się ochronić Europę przed skutkami tej tragedii, a wszystko okraszone jest wątkami politycznymi.

 

2. Gra o tron

Jeden z najpopularniejszych seriali fantasy ostatnich lat, będący adaptacją powieści R. R. Martina, który do dziś jeszcze nie zakończył pisania wielotomowego cyklu. Serial oczywiście został zakończony i opowiada o walce o władze w mitycznej krainie Westeros, gdzie spiski i zdrady są na porządku dziennych. I są smoki.

 

3. Breaking Bad

Kolejna popularna produkcja, w której to zwykły nauczyciel chemii postanawia rozpocząć produkcję metaamfetaminy, by w ten sposób zabezpieczyć finansowo rodzinę. Nie ma nic do stracenia, a fakt, że cierpi na raka, sprawia, że jest tylko jeszcze bardziej zdesperowany.

 

4. Sherlock

Kolejna adaptacja opowiadań Arthura Conana Doyle’a o najpopularniejszym detektywie świata. Akcja rozgrywa się współcześnie, kiedy to były lekarz wojskowy Watson, poznaje genialnego detektywa Sherlocka i zostaje jego współlokatorem. Od tego momentu, życie staje się tylko ciekawsze.

 

5. House of Cards

Jeden z popularniejszych seriali politycznych ostatnich lat. Opowiada o bezwzględnym polityku, który robi wszystko, by tylko znaleźć się w Białym Domu na fotelu prezydenta. I jest gotowy iść po trupach, by tylko to osiągnąć. Dosłownie.

 

6. Wikingowie

Serial oparty na historii, ale z silnymi wątkami fantastycznymi, opierający są na wierzeniach i mitach. Skupia się na wikingu Ragnarze Lodbroku, który jest sfrustrowany prowadzoną polityką związaną z prowadzeniem wypraw łupieżczych na wschód i dąży o rozwoju wypraw na zachód, który jego zdaniem jest bogatszy i może przynieść im większe zyski i chwałę.

 

7. Stranger Things

Serial w konwencji dramatu, horroru oraz sci-fi. Lata 80., w tajemniczych okolicznościach znika 12-latem Will Bayers, co jest początkiem niezwykłych i dziwnych wydarzeń, rodem a najgorszych koszmarów.

 

8. Dom z Papieru

Hit ostatnich lat, rodem z Hiszpanii. Główną osią serialu jest opowieść o grupie zamaskowanych przestępców, którzy napadają na mennicę i biorą zakładników. Negocjatorem w rozmowie z policją jest tajemniczy Profesor.

 


Aktualności

Powiązane artykuły