Szkolenia online czy tradycyjne szkolenia otwarte?

szkolenia online

Do tej pory uczestniczyłeś tylko w szkoleniach tradycyjnych, ale znajdujesz coraz więcej ofert tych prowadzonych przez internet? Zastanawiasz się, czy to się opłaca oraz jakie metody szkoleniowe są stosowane w sieci? Dowiedz się więcej na ten temat, aby podjąć świadomą decyzję o tym, czy szkolenia online to coś dla Ciebie.

Jak działają szkolenia online?

„Od momentu, w którym pojawił się internet upłynęło mniej niż 30 lat, ale to medium zdążyło zdominować sposób, w jaki ludzie komunikują się ze sobą, zwłaszcza w sferze zawodowej. Wielu pracowników wykonuje zdalnie nawet swoje obowiązki! Dlaczego zatem nie postawić na szkolenia online? Zwłaszcza, gdy prowadzisz działalność w Gołdapi i wybór szkoleń otwartych dostępnych na miejscu pozostawia wiele do życzenia.” – mówi ekspert ds. szkoleń zdalnych z firmy szkoleniowej Harvest Group Poland.

Tego typu zajęcia mogą przybrać wiele form, jednak łączy je fakt, iż odbywają się w przestrzeni wirtualnej. Można w nich więc uczestniczyć z dowolnego miejsca na świecie, pod warunkiem, że ma się komputer lub urządzenie mobilne z dostępem do internetu.

Szkolenia online mogą przybrać przede wszystkim formę:

  • e-learningu, a zatem multimedialnych kursów, które każdy z uczestników realizuje samodzielnie, zgodnie z własnym tempem na specjalnej platformie LMS,
  • webinarów – czyli seminariów, które odbywają się w przestrzeni wirtualnej, zazwyczaj na zasadzie wideokonferencji z trenerem czy innym prelegentem.

Szkolenia tradycyjne a internetowe: czy jest jakaś różnica?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zajęcia online nie mogą dostarczyć tylu korzyści co szkolenia tradycyjne – w końcu brakuje w nich bezpośredniego kontaktu z prelegentem. W praktyce jednak kontakt ten może być znacznie łatwiejszy niż podczas spotkań offline, a uczestnicy zyskują również, ponieważ:

  • oszczędzają czas potrzebny na dojechanie na miejsce szkolenia – dlatego mogą swobodnie uczestniczyć nawet w seminariach, których prelegent znajduje się na przysłowiowym drugim końcu świata,
  • oszczędzają pieniądze – koszt szkoleń online jest zazwyczaj niższy niż tych tradycyjnych,
  • zyskują maksimum komfortu – w zajęciach mogą uczestniczyć np. rozsiadając się w wygodnym fotelu w zaciszu domowego gabinetu.

Warto podkreślić, że metody szkoleniowe stosowane online i tradycyjnie są do siebie bardzo zbliżone. W trakcie spotkania w internecie prelegent również może np. przeprowadzić prezentację multimedialną, a także (jeśli jest z tym związany temat szkolenia), pokazać swój ekran i krok po kroku pokazać uczestnikom, jak obsłużyć jakieś oprogramowanie. Prawdą jest też, że nie każde szkolenie możemy przeprowadzić online. łatwo będzie nam ze szkoleniami z RODO, które wymagają wprowadzenia w przepisy prawa, uświadomienia czym jest przetwarzanie danych osobowych itp., ale niewykonalne jest to np. w przypadku praktycznych szkoleń z wystąpień publicznych, które z reguły wymagają pracy w grupie, pracy z kamerą, ćwiczenia prezentowania przez znacznym gronem współuczestników. Z racji tego, że chcemy się nauczyć występować publicznie, nie możemy i nie powinniśmy ćwiczyć tego typu umiejętności wirtualnie.

Warto rozważyć inwestycję w poszerzanie swoich kwalifikacji zarówno w postaci szkoleń online, jak i tradycyjnych szkoleń otwartych, których bogata ofertę znajdziemy w serwisie szkoleniowym Eventis.pl.


Porady

Powiązane artykuły