Fałszowanie licznika to przestępstwo

Gołdapscy policjanci podczas kontroli drogowej ujawnili niezgodność stanu licznika samochodowego ze stanem podczas corocznego badania technicznego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby auto miało większy przebieg niż zapisany w badaniu.

W tym przypadku okazało się jednak, że kilometrów… ubyło.
Dzisiaj (10 stycznia) kilka minut po 13:00 podczas kontroli drogowej w miejscowości Wróbel w gminie Banie Mazurskiej policjanci z gołdapskiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę citroena, który przekroczył dozwoloną prędkość. Podczas kontroli funkcjonariusze ustalili, że stan drogomierza nie zgadza się z danymi uzyskanymi z policyjnej bazy danych. Badanie techniczne auta wykonywane było w maju 2019 roku i wówczas stan licznika wynosił blisko 281 000 kilometrów. Podczas dzisiejszej kontroli, wskazanie było na poziomie 265 202 km, a więc brakowało prawie16 tys. kilometrów przebiegu. Citroen prosto z drogi trafił na policyjny parking celem wyjaśnienia sprawy.

Zgodnie z § 12 Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 05 listopada 2019 roku w sprawie kontroli ruchu drogowego policjant kontrolujący pojazd zatrzymany do kontroli dokonuje odczytu wskazań drogomierza.

Za zmianę wskazania drogomierza może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności. Tej samej karze podlega ten, kto zleca taką „korektę licznika”. Mówi o tym art. 306 a Kodeksu karnego

Art. 306a. KK
Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru
§ 1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.


Aktualności

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “Fałszowanie licznika to przestępstwo

 1. ja

  To są jakieś jaja,samochód na parking
  a może diagnosta żle odczytał licznik?
  kto cofa licznik o 16 tys.km

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Jan

  Podobny przekręt jak z drogą w Galwieciach

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. Patryk

  Trzeba by sprawdzić stany liczników samochodów porozstawianych na terenie gminy przez jednego z lokalnych handlarzy. Samochody te często, bardzo długo stoją na obcych nr rejestracyjnych w różnych częściach miasta i zajmują parkingi. Słyszałem , że już ktoś zaczyna na tych samochodach przyklejać takie ciekawe nalepki – ” Karne k-y”.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...