Jaki będzie przeszłoroczny budżet gminy Gołdap?

Trwają dyskusje nad przyszłorocznym budżetem gminy. Projekt uchwały budżetowej przedstawiany jest na komisjach i niejednokrotnie wzbudza emocje. Podczas wspólnego posiedzenia komisji Rady Miejskiej radnych zainteresowało między innymi kilka punktów, ich zdaniem, ujętych niezbyt szczegółowo w sformułowaniu – „zakup usług pozostałych”.

Określenie to pojawia się w tabeli wydatków trzykrotnie i dotyczy kwoty około 978 tys. złotych. O doprecyzowanie tego poprosili radni – Zbigniew Mieruński i Marian Mioduszewski. Podobnie niedoprecyzowany jest „zakup materiałów i wyposażenia” w sumie na kwotę prawie 290 tys. zł. Zdaniem Zbigniewa Mieruńskiego dotacje na rady osiedlowe są wciąż zbyt niskie.

Radny Józef Wawrzyn przypomniał o tym, że planowane były środki na remont podwórka przy placu Zwycięstwa nr 18, 19, 20 i 21. Tymczasem w projekcie nie zostały takie wydatki ujęte. W tej sprawie radnego Wawrzyna poparł radny Zbigniew Makarewicz. To tylko niektóre z sugestii związanych z budżetem.

W trakcie spotkania komisji wypowiadał się Marek Miros, który krytycznie odniósł się do uchwały budżetowej. Jego uwagi ripostował burmistrz Tomasz Luto.

W najbliższych dniach odbędą się kolejne spotkania komisji i sesja Rady Miejskiej. Początek posiedzenia o 12.00 – 11 grudnia. W programie rozpatrzenie projektów uchwał w sprawach zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gołdap na lata 2019-2032 i wprowadzenia zmian w budżecie Gminy Gołdap w 2019 roku.

Projekt uchwały budżetowej w załączniku:

http://bip.goldap.pl/files/files/Projekt%20BUD%C5%BBETU%20na%202020%20rok%281%29.pdf

Niżej dźwiękowa relacja z wspólnego posiedzenia, które odbyło się 29 listopada.

Prowadzący posiedzenie komisji Zdzisław Janczuk:

Skarbnik gminy Joanna Łabanowska:

Zdzisław Janczuk, radny Józef Wawrzyn, skarbnik Joanna Łabanowska i radny Zbigniew Makarewicz:

Zdzisław Janczuk, burmistrz Tomasz Luto, skarbnik Joanna Łabanowska:

Marek Miros, Tomasz Luto, Zdzisław Janczuk:

Marek Miros:

Tomasz Luto:

Zdzisław Janczuk, Zbigniew Mieruński, Tomasz Luto, Joanna Łabanowska:

Tomasz Luto:

Marian Mioduszewski, Tomasz Luto, Monika Wałejko, Zbigniew Makarewicz, Zbigniew Mieruński:

Wicestarosta Andrzej Ciołek, burmistrz Tomasz Luto:

Andrzej Ciołek, Monika Wałejko, Tomasz Luto, Zdzisław Janczuk:


Aktualności

Powiązane artykuły

33 komentarzy do “Jaki będzie przeszłoroczny budżet gminy Gołdap?

 1. Anonim

  Gmina Gołdap powoli tonie.Znudziło się także słuchanie burmistrzowego słowa retoryka.Jak długo jeszcze będziemy pozwalać na takie zarządzanie naszymi pieniędzmi?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. goldap

   ponad 20-lat milczałeś jak się coś działo z naszymi pieniedzmi, ot błyskawica, moment i zaczął się martwić, faktycznie szybko żeś się zorientował,

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. Baczny obserwator

    Dzięki tym 20 latom – pieniądze trafiały na przemyślane inwestycje, dzięki którym teraz Gołdap jest rozpoznawalna w Polsce w przeciwieństwie do innych peryferialnie położonych miast i dzięki dobrze ulokowanym środkom – zdobywa uznanie i nagrody, chociażby za najlepszą europejską destynację turystyczną. I to jest niezaprzeczalny fakt. Amen

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
 2. SIARAP

  Dzisiaj wysłuchałem wszystkie wypowiedzi.
  Nasuwa się myśl tylko jedna SIARAP Makarewicz (niezły pstryczek w nos), Wawrzyn i inni ja tu rządze a reszta to IDIOTYZMY.
  Podwyżka była, była! Zagłosowaliście za obligacjami to teraz SIARAP! chciałoby się powiedzieć kundle. Samochód jeszcze kupcie i skulić uszy.
  Radni nie rządzą i nie mają nic dogadania a opozycji nie ma, radni tylko podnoszą łapki jak im się zagra. Dzisiaj do takich wniosków doszedłem.
  Pani Skarbnik co jeszcze robią i jak w Olecku ? Jak coś powiedzą w Olecku to coś Pani wie.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. Łuski z oczu opadają

  Droga Redakcjo,

  prosimy jak najwięcej takich materiałów! Słuchając ich przekonałem się jakim ignorantem matematycznym jest burmistrz Luto. Po 5 latach na urzędzie mógłby choć trochę się douczyć. Ta gmina pod butem (bo rządami z szacunku dla Gołdapi tego nie nazwę) idzie na dno. W cenie jest cwaniactwo, lizusostwo i kombinatorstwo. Drodzy mieszkańcy – posłuchajcie i przekonajcie się sami co Wam funduje ten nasz włodarz!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. śmiechu warte

  Bezczelność ludzka nie zna granic. Ale jak to mówią karma kiedyś pewnie wróci.
  Państwo radni, nie rozliczyliście nic
  – daliście 8 baniek na zakład przyrodoleczniczy
  – daliście podwyżkę burmistrzowi, który obiecał że obniży sobie pobory
  – daliście zgodę na obligację w kwocie 15 milionów
  – przebudowaliście park miejski chociaż nie wymagał przebudowy (wykonanie fatalne)
  – nie rozliczyliście informatyzacji urzędu (kolejne bańki)
  – samochód służbowy który wiecznie stoi pod domem burmistrza
  – delegacje burmistrza (bez komentarza)
  – parkomaty stoją, kasa poszła
  – droga w Galwieciach, sami uznaliście skargę
  – czy wiecie o decyzjach kadrowych i relacjach między pracownikami. Nie wiecie albo nie chcecie wiedzieć
  – czy wiecie kto jest premiowany w UM a kto nie – nie bo się nie interesujecie
  – gdzie są oszczędności, o których krzyczał burmistrz
  – gdzie są lokaty z oszczędności
  – gdzie jest szpital z prawdziwego zdarzenia prywatnego inwestora który obiecywał burmistrz
  – nie rozliczacie nic i nic nie kumacie
  – nie zależy wam i nawet się nie staracie, tylko Mioduszewski ma coś konkretnego do powiedzenia
  – a ciągle lecą jeszcze zaległe inwestycję z planów 10 letnich
  – po co pozwalacie na kolej kolejna utopia gminy

  Dzisiaj pokazał wam burmistrz gdzie jest wasze miejsce w szeregu, może jak sprzedacie kostkę z parku która była zerwana to wystarczy wam na podwórko, które obiecaliście w zeszłym roku zrobić. A nie ona chyba poszła na cmentarz. To butelki pozbierajcie. Ale burmistrz tego podwórka nie zrobi i osoby śledzące politykę burmistrza wiedzą dla czego.
  Dzisiaj uśmiałem się jak Ten Demokrata potraktował Was, Was radnych.
  A wiecie co z tego wszystkiego macie ?
  Powiem wam, macie kurcze WIATY !

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Orła cień

   Jeszcze proszę poprzeć pomnik bo Luto chce nowy. Ma chłop ambitny plan i to zrealizuje, rączki w górę państwo radni.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 5. Latex Delazny

  W odpowiedzi na pytanie radnego Mieruńskiego informuję, że nowy dyrektor Domu Kultury w Gołdapi nie wyda ani grosza na świelice wiejskie z podwyższonej o 20 procent dotacji, gdyż jak oznajmia w dokumencie uchodzącym za swoją autorską koncepcję rozwoju – chce się pozbyć świetlic wiejskich spod zarządu Domu Kultury. Pieniążki pójdą na rozmaitych Zenków, którzy będą pajacować po różnych, „wybitnie” kulturotwórczych festynach. A także, na kartacze z nutellą, które także są składową wspomnianej „koncepcji”.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Ho ho

   Kapitalna diagnoza. Uśmiałem się do łez. To jest szersza koncepcja z rynnowym dyrektorem DK. Pasuje teraz do dyrektora OSiRu: czyli króla festynów 😉 Zenek i Maniek nową elytą Gołdapi.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. Latex Delazny

    Mój typ na alternatywną nazwę kartaczy z nutellą w rynnowej karcie dań: Gehenna w latrynie!

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
 6. Zasmucony słuchacz

  Miros zmasakrował Lutego na tej komisji. I ten człowiek jest burmistrzem. Język, którego używa zamiast być poprawną polszczyzną z merytorycznymi, mocnymi argumentami to prostackie epitetowanie zalatujące wonią rynsztoka. I te kila przekładanych słów, bo chyba więcej w XXI wieku nie da się opanować? No cóż, taki człowiek jest wizytówką naszej społeczności, naszego miasta. Dokąd taki „wuc” nas prowadzi? .

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Koth Behemoth

   Pan Burmistrz „został się był radnym” bezpośrednio z poziomu podoficera Straży Granicznej. Żeby nie było, że nie doceniam roli podoficerów w wojsku: doceniam! żadna armia bez nich nie może istnieć.

   Następnie pan radny Luto „został się był” burgemeisterem Goldap wciąż z poziomu rzeczonego sierżanta.

   Do czego zmierzam? Sierżant w wojsku (chociaż w realiach Wojska Polskiego – to bardziej kapral) jest od tego, żeby kandydatom na żołnierzy (kiedyś poborowym, teraz – na nieszczęście – tzw. ochotnikom) pokazać, z której części ciała im nogi wyrastają. Oczywiście robi to w jak najbardziej szczytnym celu! („im więcej potu wylanego na poligonie, tym mniej krwi przelanej w boju”);

   Konkluzja: pan sierżant Tomasz Luto, aktualnie będący z zawodu burmistrzem, próbuje realizować swoją politykę (wobec radnych, mieszkańców gminy, politycznych oponentów) w jedyny, znany sobie sposób: jak wobec „kotów” na placu apelowym w koszarach. Na zasadzie wojskowej definicji czasoprzestrzeni: Kowalski! kopiecie okop stąd, do trzeciej po południu! A jak się nie wyrobicie, to po kolacji czyścicie „rejony”.

   Tragifarsa.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. ciekawy

    po tonie itresci pytam, czy behemot ma wszystkich w domu ?

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
    1. xyz

     Widzisz „ciekawy” , do przeczytania ze zrozumieniem komentarza Behemota nie wystarczy być tylko ciekawym. Trza mieć jeszcze, to coś. Ty tego nie posiadasz, lub chowasz jakiś osobisty uraz do tego Pana.

     Nikt jeszcze nie głosował.
     Please wait...
 7. 007

  Z profilu facebook-owego burmistrza Luto: „Kolejne ważne spotkanie w sprawie kolei. Tym razem z Panią Senator Małgorzata Kopiczko, Panem Ministrem Andrzejem Derą oraz gołdapskimi przedsiębiorcami Piotrem Beczem i Bogusławem Gniedziejką.” – ciekawe grono! Z zamieszczonych zdjęć wynika, że nikt z obecnych władz (poza Luto) nie uczestniczył w spotkaniu – dlaczego? Jaką rolę odgrywają wymienieni przedsiębiorcy?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Anonim

   Spotkanie w Irydzie? tam „zaprasza się” na rozmowy? wybrane osoby?

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. Obywatel

    Jeżeli to spotkanie było istotnie w Irydzie, to Państwo radni, miejcie choć odrobinę w sobie cywilnej odwagi i zapytajcie oficjalnie burmistrza na najbliższej sesji RM w jakiej formule burmistrz spotyka się u prywatnych przedsiębiorców razem z przedstawicielami PIS, gdzie konferują nad planami kolejowymi(?). Dlaczego akurat tylko z tymi przedsiębiorcami. Czy spotkanie miało charakter oficjalny, otwarty czy też prywatny i zamknięty. To są fundamentalne pytania związane z funkcjonowaniem lokalnego samorządu i jego (Waszą) transparentnością drodzy Państwo radni.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
 8. Proszę nie używać przezwisk. Jeden z komentarzy nie został przez to opublikowany…

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 9. mieszkaniec Goldapi

  żałosny krzyk garstki sfrustrowanych zwolenników poprzedniej epoki, a p. p. marku prosimy o rzeczową dyskusje i pomoc dla rady i burmistrza, jest pan doświadczonym samorządowcem, którego nigdzie nie chcą, a nie wlewanie jadu, pozdrawiam i dobrego samopoczucia życzę. pozdrawiam p. Burmistrza i wytrwałości życzę, miasto idzie w dobrym kierunku

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 10. sejjes

  najśmieszniejsze jest to, że wszystkie negatywne komentarze w stronę obecnego Burmistrza pokazują jak boli was przykładne działanie obecnej władzy. wyzywacie ludzi (wyborców, mieszkańców Gminy Gołdap) którym odpowiada działanie Burmistrza. zamiast zacząć współpracować z przykładną obecną władzą, poniżacie się do takiego poziomu, że nawet nikt nie chce was słuchać. może warto poddać się refleksji, przemyśleć pewne sprawy i w nowym nadchodzącym roku zdać sobie sprawę z tego że przyszedł czas aby robić, działać dla społeczności lokalnej, a nie przeciwko włodarzowi który ze wszystkich sił dba i dbać będzie o Gminę. Powodzenia Burmistrzu jesteśmy zdecydowanie za Panem. Inne Gminy zazdroszczą gminie Gołdap takie włodarza.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Latex Delazny

   Jakby Ci tu powiedzieć… Nikt nam nie zazdrości takiego włodarza, ponieważ Luto poza Gołdapią to jest anonimowaowa postać. Po prostu nie ten format człowieka aby być znanym.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 11. Deep

  droga redakcjo, dlaczego nie zostały umieszczone wszystkie wypowiedzi Burmistrza. byłem świadkiem rozmowy i obecny Burmistrz merytorycznie zmiażdżył- udzielających się na spotkaniu gości. proszę wrzucić wypowiedź może słuchając tego ktoś się czegoś w końcu nauczy.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Oj, przesada, brakuje tylko emocjonalnej końcówki, której nie zdążyłem nagrać, ponieważ już się spakowałem. Natomiast bardzo chętnie bym to zamieścił, gdyż podobne pretensje miały również osoby – by tak rzec – „z drugiej strony”:-)

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. deep one

    hmmm… jak to się stało że redaktor nie nagrał tego co było bardzo istotne i skompromitowało byłego burmistrza…

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
    1. :-):-):-) No tak, Luto mówiący o nienawiści, jak to do niego pasuje…:-):-):-) A swoją drogą, naprawdę szczerze żałuję, że nie udało mi się tej końcówki nagrać i zamieścić:-) Jest jednakowoż wyjście – poproszę urząd o plik dźwiękowy (chyba komisje są nagrywane), bo warto tego wysłuchać…

     Nikt jeszcze nie głosował.
     Please wait...
 12. Kolejny komentarz nie został zamieszczony, ponieważ zawierał nieudowodnione sugestie dotyczące negatywnych działań jednego z podmiotów…

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 13. Tomcio

  Odkąd słucham Pana Burmistrza Lutego to nikogo w swoich przemówieniach i dyskusjach nie zmiażdżył i pewnie dużo jeszcze wody w Gołdapie upłynie zanim mu to się uda. A znajomości jego i sława kończą się na lokalnych biznesmenach i najdalej w Ełku. Niedługo zostanie nam tylko Pan Tobolski, który nie będzie obawiał się Pana Burmistrza Lutego i będzie ujawniał prawdę. Chyba już jako nieliczny ma odwagę głośno mówić o nieprawidłowościach i ma chęć w ogóle je ujawniać. Do tego stanu doprowadzili sami radni gminy, ta wspaniała rada Pana Burmistrza Lutego, która bardzo dobrze pracuje. Wiemy dlaczego taka wspaniała, wystarczy posłuchać co mają do powiedzenia na sesjach. Rozumiem radnych ze strony Pana Burmistrza Lutego oni występują tam na innych zasadach (zasadach Pana Burmistrza Lutego, nie jako radni) ale już zupełnie nie rozumiem strony przeciwnej – zamilkli, to chyba jest dobrze jak mówi sam Pan Burmistrz Luto, który wprowadził prawdopodobnie harmonię w przyrodzie co praktycznie wygłosił i wystarczy mu tylko nie przeszkadzać w robocie (tu raczej mocno przesadziłem z tą robotą). Nie będę rozpisywał się o inwestycjach bo to widać co się dzieje, wcale nie jest dobrze i będzie jeszcze gorzej, tak przypuszczam. Czekam na kolejne wielkie budowle i wielkie otwarcia – wiat.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 14. jasne ?

  drogi panie, Burmistrz nie jest o miażdżenia,a od merytorycznej,konstruktywnej dyskusji i dzialania, widać że ktoś ciągle dąży do konfrontacji i wprowadzenia haosu, myślę że Burmistrz jest ponad tym. nie będzie sie zniżał do poziomu prowokatorów tęskniących za przeszłością.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Stan Umysłu

   „jasne ?” piszesz merytoryczne, konstruktywne, dyskusje i działania… i ponad tym. Hmmm…
   Myślę, że to jest już matrix.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 15. Antytroll

  Do wszystkich trolli prawdopodobnie jak podejrzewam opłacanych z miejskiej kasy i siedzących na ciepłych posadkach wyłącznie dzięki podlizywaniu się swojemu miażdżycowemu ;):
  ~@jasne?
  ~@sejjes
  ~@deep
  ~@mieszkaniec Gołdapi
  wasz burmistrz nie jest od miażdżenia (moim zdaniem to zwyczajnie brak taktu i kultury) a od służby na rzecz całej społeczności. Jego obowiązkiem jest odpowiadać na pytania radnych, a do tej pory nie usłyszeliśmy odpowiedzi np. na pytania:
  1) ile kosztował wyjazd do Chin i po co?
  2) dlaczego pozakonkursowo został zatrudniony radny Dzienis i jego rodzina? Czym się tak wyróżniali?
  3) dlaczego w podległej szkole (SP nr 10) została zatrudniona żona burmistrza?
  4) dlaczego wprowadzono parkomaty na Plac Zwycięstwa?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. dlaczego

   5) dlaczego dyrektorzy niektórych szkół nie wypłacili pieniędzy za strajk CO STAŁO SIĘ Z TYMI PIENIĘDZMI???

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 16. Gruby

  Czytaliście budżet? Wiecie, że w przyszłym roku kolejne ogromne inwestycje będą realizowane w naszej gminie? I wszystko w służbie mieszkańca! Mówię o zaplanowanych w budżecie nowych WIATACH w Broniszach, Dunajku, Górnem i Wrotkowie!!!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 17. Anonim

  Gmina kupiła auto za 186 tys zł dla swojego wodza.Szok!Dodam,że w Ełku, pewnie po znajomości że tak tanio.Pewnie Pani Senator pomogła!Jak długo jeszcze pozwolimy na takie wydatki?jeszcze TYLKO fajerwerki na Nowy Rok czyli na pożegnanie władzy!!!Czas na REFERENDUM !

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...