Zapraszają na XI edycję Spotkań z Naturą i Sztuką „Nasze i nie nasze krajobrazy”

Dom Kultury w Gołdapi, pracownia fotografii „Gniazdo” zapraszają na XI edycję Spotkań z Naturą i Sztuką „Nasze i nie nasze krajobrazy”. W tym roku rozpoczniemy otwarciem wystawy malarskiej autorstwa profesora Andrzeja Strumiłły pt. „PSALMY”.

18 obrazów olejnych, formatu 180×120 cm powstało w roku 1988 na potrzeby dźwigniętej z ruin synagogi sejneńskiej. Andrzej Strumiłło namalował wówczas po jednym obrazie na każde z okien synagogi.

Ze 150 psalmów pozostało 18 tematów. Poświęcił tę pracę pamięci Żydów. W miasteczkach polsko-litewskiego pogranicza bywało ich więcej niż Polaków i Litwinów razem wziętych. Obrazy pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

W następnym punkcie naszego programu zaprosimy na projekcję filmu dokumentalnego pt. „SUMMA”.

Jest to podwójny portret wkomponowany w krajobraz Suwalszczyzny. Wybitny polski malarz Andrzej Strumiłło zaprasza do swojego dziewiętnastowiecznego dworku nieopodal jeziora Wigry – Marię, znajomą białoruską malarkę. Dla młodszej o kilkadziesiąt lat artystki wizyta staje się okazją do wejścia w zupełnie inny wymiar życia, z dala od miasta i zobowiązań, w towarzystwie mistrza, arabskich koni i dwóch przyjaznych psów. W momencie spotkania Strumiłło wkracza w fazę podsumowań i pożegnań. Z kolei kobieta znajduje się na przeciwległym krańcu tej drogi.

Ostatnim punktem naszej imprezy będzie projekcja dokumentalnego filmu

pt.”SÓL ZIEMI”, 2014 w reżyserii Wima Wendersa i Juliano Ribeiro Salgado.
Bohaterem filmu jest Sebastiăo Salgado, brazylijski fotograf, który „światłem i cieniem opowiada o człowieku i naszej planecie”. Dokument jest biografią artysty i historią jego zdjęć. Biografią fotografowanych ludzi i historią ludzkości.

To zachwyt nad naturą i uchwycenie godności człowieka. To portrety będące piękną, zadziwiającą i niecodzienną opowieścią o ludziach. Ale to też podróż do piekła ludzkiego cierpienia, głodu, chorób i śmierci, piekła ludzkiej nienawiści i okrucieństwa. Jest to też historia odrodzenia poprzez podróż w głąb natury, fotografowanie miejsc, ludzi i zwierząt, które trwają niezmienione od zarania dziejów.

Powiązane artykuły