Szkoła nawiązała kontakt z Fundacją dla Rodaka

W Tygodniu Edukacji Globalnej Szkoła Podstawowa w Pogorzeli nawiązała współpracę z Fundacją dla Rodaka z siedzibą w Olsztynie.

Celem organizacji jest prowadzenie działalności charytatywnej, społecznej, niesienie pomocy oraz wspieranie Polaków z Kazachstanu oraz Polaków i Polonii, zamieszkujących w krajach byłego ZSRR, byłego bloku komunistycznego w Europie Środkowej i Wschodniej, w Polsce i na świecie, poprzez podejmowanie działań na rzecz:

a) podtrzymywania polskości poprzez upowszechnianie znajomości języka polskiego, polskiej kultury i tradycji narodowych;

b) poprawy sytuacji społecznej, zawodowej i materialnej polskiej grupy etnicznej;

c) tworzenia przyjaznego klimatu i pogłębiania więzi pomiędzy środowiskami polskimi i narodami kraju zamieszkania Polaków;

d) pozyskiwania środowisk polonijnych i polskich na Zachodzie do współdziałania w pomocy dla Polaków na Wschodzie;

e) pozyskiwania środowisk polskich i polonijnych na Wschodzie do współdziałania w promocji polskich interesów gospodarczych;

f) ochrony i promocji zdrowia.

Pierwszym naszym działaniem było ogłoszenie konkursu na zbiórkę baterii, które przekażemy do Fundacji REBA a ta natomiast ufundowane nagrody: gry edukacyjne, puzzle przekaże nie dla naszej szkoły tylko do Fundacji dla Rodaka.

Następnie na lekcjach plastyki, techniki i zajęciach artystycznych wspólnie z paniami nasi uczniowie wykonali kartki bożonarodzeniowe, które również wysłaliśmy do fundacji. Te przepiękne, własnoręcznie wykonane kartki świąteczne z życzeniami od naszych uczniów i wszystkich pracowników szkoły trafią do Rodaków zamieszkałych poza granicami kraju, takich jak:Kazachstan, Obwód Kaliningradzki, Czarnogóra, Litwa, Białoruś, Ukraina, Czechy, Belgia, Kanada, Łotwa, Armenia, Gruzja, Estonia, Mołdawia, Nowa Zelandia, Bośnia i Hercegowina, Węgry, Wielka Brytania, Chorwacja, Macedonia i Włochy.

Kolejnego dnia zorganizowaliśmy bufet, sami przygotowaliśmy ciasto i upiekliśmy gofry, zrobiliśmy tosty i sandwicze. Ze sprzedaży tych wszystkich smakołyków zebraliśmy 252 zł, które przekazaliśmy na konto Fundacji dla Rodaka. Te pieniądze będą przeznaczone na organizację zimowego bądź wakacyjnego pobytu na Warmii i Mazurach dla dzieci i młodzieży – potomków Polaków zesłanych do Kazachstanu przez Sowietów w latach 1937-1941.

W piątek w klasach V,VI,VII przeprowadziliśmy Lekcję dla Rodaka, której celem było  historii Polaków w Kazachstanie, na Syberii i Kresach, w tym spotkania z Polakami stamtąd. Najmłodsi, podczas takich zajęć, uczą się o bolesnej karcie dziejów, ale tak samo o znaczeniu i doniosłości tych obszarów Rzeczypospolitej, które dzisiaj nazywamy Kresami.

Powiązane artykuły