Las Kumiecie wciąż tajemniczy

Gołdapski (przed wojną podgołdapski, bo była to wtedy inna miejscowość) Las Kumiecie nadal wzbudza emocje wśród pasjonatów historii II wojny światowej. Kompleks bunkrów pełnił wtedy ważną strategiczną funkcję. Natomiast do tej pory nikt nie potwierdził, czy znajdowały się tu rzeczywiście hamownie silników do rakiet V-2. Mimo to jest kilka przesłanek za tym przemawiających. Choćby fakt, że po zbombardowaniu Peenemünde hitlerowcy rozpoczęli produkcję rakiet (zatem i próby) w wielu miejscach III Rzeszy. Również pozostałości znajdujące się w tym miejscu pozwalają na wyciągnięcie podobnych wniosków. Wybraliśmy się do domniemanej hamowni i proponujemy obejrzenie około trzydziestu zdjęć.

Przypominamy też fragment tekstu Jarosław Słomy o kompleksie „Robinson”:

(…) W latach 1938-1944 dochowano się stada 22 sztuk turów. W lutym 1940 roku w dworze Jagerhoff w Romintach spotkał się Reichsführer SS Heinrich Himmler oraz szef NKWD Ławrentij Beria. Przedmiotem tajnych rozmów była współpraca Gestapo z NKWD w eksterminacji społeczeństwa polskiego i zwalczaniu polskiego ruchu oporu. Prawdopodobnie Beria w imieniu Stalina – najlepszego wtedy sojusznika Hitlera – konsultował zamiary dotyczące polskich jeńców wojennych więzionych przez sowietów. Miesiąc po spotkaniu w Romintach (5 marca 1940) w odpowiedzi władze sowieckie zdecydowały o zamordowaniu jeńców Polskich z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.

W dworze Jägerhoff często przebywał, uczestnicząc w polowaniach Herman Göring, dowódca Luftwaffe, łowczy III Rzeszy, od 1940 roku marszałek.

W 1940 roku obok dworu myśliwskiego wybudowano bunkier zapewniający ochronę przed atakiem z powietrza. Po ataku Niemiec na ZSRR w Puszczy Rominckiej ulokowała się kwatera główna Naczelnego Dowództwa Wojsk Lotniczych: Oberbefehlshaber der Luftwaffe Hauptquartier (OKL). Pierwotnie kwatera główna Luftwaffe znajdowała się w miejscowości (Breitenheide) Szeroki Bór. Jednak z powodu błędów konstrukcyjnych, jak też konieczności przebywania sztabu w pobliżu dowódcy wojsk lotniczych, kwaterę przeniesiono do Puszczy Rominckiej. Ulokowaną ją w Lesie Kumiecie nad jeziorem Gołdap. Operacjami wojennymi lotnictwa kierowano z pociągów specjalnych (Sonderzug). Herman Göring miał do dyspozycji dwa pociągi: Asien oraz od 1 lutego 1943 roku – Pommern I. Sztab Luftwaffe przebywający w pobliżu miejsca pobytu marszałka Göringa dysponował pociągiem specjalnym Robinson (od 1 lutego 1943 roku Pommern II).

Szlak Gołdap-Stadion – Kumiecie: prawdopodobnie okres przed 1900 rokiem; widok z lotu ptaka od południowej strony na północną i centralną część jeziora Gołdap oraz na teren przebiegu przyszłego szlaku kolejowego; na pierwszym planie była wieś Kumiecie Wielkie (źródło: Goldap in Ostpreussen, Kommissionsverlag Gerhard Rautenberg, Leer / Niemcy 1992, str. 319, poz. 2).

Jak w Kumieciach było tuż po wojnie

Pociągi specjalne, stale gotowe do wyjazdu, stacjonowały pod parą na dwóch stacjach kolejowych: Eichkamp oraz Kumiecie Wielkie (Gross Kummetschen).

Od kryptonimu pociągu specjalnego, kompleks wojskowy nad jeziorem Gołdap, zwano „Robinson”. Prawdopodobnie w Lesie Kumiecie znajdował się także ośrodek badawczy pracujący nad silnikiem do pocisków V-2. Znajdowała się tu eksperymentalna hamownia silników odrzutowych. Hamowania, zwana potocznie ,,wyrzutnią” na skutek ludzkiej głupoty została wysadzona w powietrze w latach osiemdziesiątych.

W kompleksie Robinson wybudowano min. ciężki schron przeciwlotniczy, dwa schrony do pracy sztabowej ze stopami strunobetonowymi (w latach 70-tych schrony te, pełniące też przypuszczalnie funkcję kasyna sztabu Luftwaffe, zostały zaadoptowane na stołówkę i kawiarnię ośrodka RTV, obecnie sanatorium ,,Wital”) – 6 obiektów ceglanych, 3 duże zbiorniki przeciwpożarowe.

Z Puszczy Rominckiej w latach 1941-1944 kierowano akcjami niemieckiego lotnictwa wojskowego od Atlantyku po Rosję i od Norwegii po Egipt. Nocą z 17 na 18 sierpnia 1943 roku lotnictwo RAF zniszczyło niemiecki ośrodek rakietowy w Penemünde na wyspie Uznam. Na wiadomość o tym, że Hitler przebywający w Wilczym Szańcu w Gierłoży koło Kętrzyna, żąda ukarania winnych, stacjonujący w Kumieciach, w swoim pociągu specjalnym szef sztabu Luftwaffe, generał pułkownik Hans Jeschonnek popełnił samobójstwo. Został pochowany nad jeziorem Gołdap.

Stacja Kumiecie: 19.08.1943; pociąg specjalny „Pommern-I” przy charakterystycznym, drewnianym peronie stacji; w dali widoczny maszt z flagą opuszczoną do połowy z powodu śmierci gen. Hansa Jeschonka (fot.: Eitel Lange).

1 sierpnia 1944 roku został wydany rozkaz zniszczenia siedziby Göringa w Romintach, w przypadku zagrożenia ze strony zbliżającej się Armii Czerwonej. Na hasło ,,Johannisfeuer” rozkaz wykonano nocą z 19 na 20 października 1944 roku. Okres pobytu Hermana Göringa w Puszczy Rominckiej opisał Michael Tournier w książce ,,Król Olch”.

Autorem opisów zdjęć jest Paweł Tryk

Historia Gołdapi: Kumiecie wciąż tajemnicze

Historia: Jeszcze o Kumieciach

https://www.gettyimages.co.uk/photos/jeschonnek?phrase=Jeschonnek&sort=mostpopular#license


Aktualności

Powiązane artykuły

4 komentarzy do “Las Kumiecie wciąż tajemniczy

 1. Maciej Berner

  Na stronie http://www.gettyimages.co.uk po wpisaniu w wyszukiwarce Goldap lub Jeschonnek znajdziemy kilka zdjęć z przejażdzek konnych Jeschonnka z Goeringiem po Puszczy Rominckiej oraz zdjęcia tych, którzy byli gośćmi Goeringa w jego kwaterze.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Dzięki, pozdrawiam:-)

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 2. Sarkastyczny Sulpicjusz

  Niech Redaktor nadal pod ważnymi artykułami nie pozwala komentować. To na pewno pomoże w popularyzowaniu tego portalu. Uwaga – sarkazm, dla niekumatych.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. Genia z LIchenia

  A KUMIECIE sze rżnie bez opamiętania.
  Wiem to z autopsji oraz z własnego doświadczenia.
  Oraz ta droga od ul.Jeziorowej do Promenady.
  MASAKRA !!!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...