Harcerze dyskutują o Gołdapi

W piątek, 4 października, harcerze z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves” spotkali się z zaproszonymi gośćmi, rodzicami, babciami, społecznością lokalną aby porozmawiać o Gołdapi.

W lesie Kumiecie pod wiatami odbyła się debata – „Jak wyglądała Gołdap dawniej, a jaka jest dziś?”

Tydzień wcześniej, w zastępach, harcerze ułożyli pytania do debaty, m.in.:

W którym roku zamknięto linię kolejową?

– Co mieściło się dawniej w budynkach szkoły zawodowej, a co w budynkach gimnazjum (obecnie SP5)?

– Które szkoły istniały po II wojnie światowej?

– Jakie były zakłady pracy? Gdzie się mieściły?

– Jak zmieniał się plac Zwycięstwa po II wojnie światowej?

– Gdzie ludzie spędzali czas wolny? Czym się wtedy zajmowali?

– Gdzie usytuowane były sklepy?

– Jak wyglądało wcześniej miejsce nad jeziorem, gdzie obecnie znajdują się tężnie?

Goście cierpliwie odpowiadali na pytania i opowiadali o dawnej Gołdapi, jaką sami zapamiętali ze swoich młodych lat. Pan Wojciech Tabiś wzbogacił zbiórkę przedstawiając zdjęcia ze swoich zbiorów, książek oraz zasobów internetowych.

Zmiany są rzeczą naturalną. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat Gołdap zmieniła swoje oblicze. Jest pięknym miastem. Szkoda jednak, że nie ma już kościoła na Placu Zwycięstwa (rozebrano go po wojnie, a materiał posłużył do odbudowy Warszawy), kolei, młyna. Jednak, jak mówią słowa piosenki „Co było nie wróci i szaty rozdzierać by próżno. Cóż każda epoka ma własny obyczaj i ład…”.

Po debacie harcerze zaprosili gości na ognisko, do wspólnego posiłku, pieczonych kiełbasek i herbaty z kociołka. Jak na każdej zbiórce, tak i na tej, nie zabrakło piosenek, zabaw przy ognisku i gry terenowej.

Na następną debatę na temat Gołdapi zapraszamy rodziców i społeczność lokalną do Szkoły Podstawowej nr 2 w Gołdapi, w dn. 11 października, na 17.15.

Zbiórki z debatą są realizowane w ramach projektu „Razem z nami, z harcerzami”.

Czuwaj!

Małgorzata Wojciechowska-Gutowska

Projekt „Razem z nami, z harcerzami” dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny i Gminy Gołdap realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.


Aktualności

Powiązane artykuły