„Dwójka” pamięta

Zbliżają się dni, kiedy w sposób szczególny pamiętamy o osobach nam bliskich, którzy żyją albo, niestety, odeszli. Więcej czasu przeznaczamy na wspomnienia, rozmyślania… Ministerstwo Edukacji Narodowej wystąpiło z prośbą do szkół, by w ciągu najbliższych dni upamiętniły osoby związane z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego pamięć o minionych wydarzeniach jest pielęgnowana od lat. A zatem i tym razem uczniowie pod kierunkiem nauczycieli podjęli kilka działań.

W 2020 r. minie 450 lat, odkąd Gołdap uzyskała prawa miejskie. Na przełomie lat, stuleci wiele się wydarzyło. Uczniowie kl. 5b wraz z panią Patrycją Dulewicz upamiętnili wydarzenia po II wojnie światowej. Na szkolnym parterze można zobaczyć zdjęcia, na których znajdują się miejsca bliskie gołdapianom. Są też takie obiekty, których obecnie już nie ma. Starsi z sentymentem, a młodsi z ciekawością je oglądają.

Po II wojnie światowej, w 1963 r. powstała, już jako samodzielna placówka, nasza szkoła. Uczniowie kl. 7 wraz z panią Małgorzatą Marcinkiewicz poznawali jej dzieje poprzez zapiski w szkolnych kronikach. Uczniowie nie ukrywali podziwu, zaskoczenia, czytając ciekawostki, patrząc na zdjęcia sprzed pięćdziesięciu lat, rysunki wykonane ręcznie. Historii szkoły poświęcona jest gazetka ścienna przed pracownią języka polskiego. Źródłem historycznym do jej powstania były także protokoły z rad pedagogicznych.

Nasze miasto ma ciekawą historię, czego dowodem jest bardzo dużo cmentarzy. W wojnie ginęli nie tylko żołnierze. Na gołdapskich cmentarzach spoczywają także ludzie, dla których Gołdap była ich małą ojczyzną. Niestety, groby wielu z nich są zaniedbane z różnych powodów. Dlatego Drużyna Harcerska Aves, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły, a także chętni uczniowie wybrali się na cmentarze. W piękną sobotę udało się uporządkować wiele grobów i zapalić 55 zniczy, które w ciągu dwóch dni zebrali uczniowie klasy 7 i 8a.

Z pewnością o gołdapskich cmentarzach wiele powiedziałby Mieczysław Ratasiewicz, wielki znawca regionu. Z jego inicjatywy powstało Muzeum Ziemi Gołdapskiej. Kiedy żył, z wielką chęcią oprowadzał dzieci, młodzież i dorosłych po Mazurach Garbatych. Na jego wycieczki trzeba było błyskawicznie się zapisywać, gdyż w ciągu kilku dni nie było ani jednego miejsca w autokarze.

Postać tego niezwykłego człowieka przybliżyła uczniom jego żona, pani Ratasiewicz. Zaprosili ją uczniowie kl.8b, którymi opiekuje się pani B. Klimaszewska. Pani Aleksandra podzieliła się z uczniami wspomnieniami o działalności męża, zwłaszcza dotyczącej zalążków naszego muzeum regionalnego. Mówiła o tym, jak wspólnie z kolegami z rodzinnej Przerośli zajmowali się ( jeszcze w czasach szkolnych) zbieraniem różnych ,, pamiątek ” wojennych , z zapałem czyszcząc je i konserwując. Te i inne znaleziska zostały później przewiezione do Gołdapi, by w końcu, po wielu przeprowadzkach i perypetiach, znaleźć swoje miejsce w pomieszczeniu muzeum. Znajdują się w nim także zbiory etnograficzne, głównie z okolic Filipowa i Przerośli, opisane przez pana Mieczysława przy użyciu autentycznej gwary, którą badał i zgłębiał przez wiele lat. Niestety, nie doczekał chwili jego uroczystego otwarcia muzeum, zabrakło zaledwie kilku miesięcy.

Od dbania o nasze MAŁE OJCZYZNY zaczyna się PATRIOTYZM. Zatrzymajmy się przed grobami ludzi, dla których Gołdap była najpiękniejszym miejscem.

Małgorzata Marcinkiewicz, Małgorzata Wojciechowska-Gutowska,

Patrycja Dulewicz,  Barbara Klimaszewska

Powiązane artykuły