Jakie koszty poniosła gmina Gołdap wdrażając reformę oświatową?

W ostatnich tygodniach odbyły się dwa posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Gołdapi dotyczące reformy oświatowej. Podczas pierwszego spotkania rozmawiano z dyrektorami gminnych placówek i wtedy wyszło na to, że w gminie Gołdap reforma została wprowadzona „bezboleśnie”. Podczas drugiego spotkania dyskutowano o kosztach i tu już było nieco mniej optymizmu.

Według zestawienia przygotowanego przez Wydział Oświaty, Promocji i Rozwoju wydatki związane z przygotowaniem placówek wyniosły 399 511, 27 złotych. Wdrażanie reformy kosztowało gminę Gołdap około 6 mln złotych.

– Trwająca trzy lata „reforma” oświaty dobiegła końca. Gminy liczą koszty. Gołdap też – mówi Marian Mioduszewski, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Gołdapi. – „Reforma” trwała w latach szkolnych 2016/2017, 2017/2018 i 2018/2019 i polegała na tak zwanym „wygaszaniu gimnazjów”, ich likwidacji oraz utworzeniu ośmioletnich szkół podstawowych. Kosztowało to gminę Gołdap – około 6 mln złotych.

W tym czasie – od 2017 do 2019 roku subwencja oświatowa wzrosła tylko o 537 tysięcy złotych z 14 319 271,00 do 14 816 526,00. Gmina otrzymała też około 320 tysięcy na przygotowanie i wyposażenie izb lekcyjnych.

Choć, zawsze uśmiechnięta, minister Anna Zalewska zapewniała, że reforma będzie „bezkosztowa” (i że wszystko pokryje budżet państwa), stało się inaczej. Ponadto wydatki finansowe to jedno, a wysiłek ludzki to drugie. Pracowali przecież przy tym ciężko i nauczyciele, i urzędnicy, i rodzice. A to są też koszty. 

Dziesięć największych miast w Polsce, zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich złożyło w Ministerstwie Finansów wezwanie do zapłaty na kwotę 103 mln złotych, które poniosły tylko w 2017 na dostosowanie szkół do zmian w oświacie. W tym roku też planują złożyć pozew do sądu w powyższej sprawie.

Namawiam gorąco organ wykonawczy gminy, czyli burmistrza Gołdapi o wystąpienie do Ministra Finansów o zwrot kosztów poniesionych przez gminę na reformę oświaty.

Oczywiście koszty finansowe to nie wszystko, są jeszcze moralne, bo do jakich należy zakwalifikować choćby to, że wielu polskich nauczycieli (m.in. biologii i chemii) musi nauczać w kilku szkołach, by „skompletować” cały etat?

Aktualnie do placówek oświatowych gminy Gołdap (w tym także do oddziałów przedszkolnych) uczęszcza 2251 uczniów (w 2018 – 2351), zatrudnionych jest 267 nauczycieli (w 2018 – 256) 131 oddziałach.


Aktualności

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Jakie koszty poniosła gmina Gołdap wdrażając reformę oświatową?

  1. Nauczyciel

    Zaskoczeni? Ja wcale.
    Tak jak nie jestem zaskoczony brakiem reakcji burmistrza. Wszak popiera kandydatów PiS do parlamentu więc jak mógłby cokolwiek zrobić przeciw pisowskiemu rządowi.