Biwak „Razem z nami, z harcerzami”

Na początku tegorocznych wakacji harcerze z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves” przygotowali biwak w Bałupianach. Do udziału w nim zaprosili swoich rodziców i młodzież niezrzeszoną w ZHP. Miejscem biwakowania stał się teren przy siedzibie Fundacji Obrony Prawa i Porządku Publicznego „Zawisza”.

Członkowie „Zawiszy” przeprowadzili uczestnikom biwaku zajęcia z zakresu bezpieczeństwa nad wodą oraz z samoobrony, strzelanie z łuku i pistoletu na kulki z farbą. Harcerze wędrownicy przygotowali swoim młodszym kolegom i koleżankom gry terenowe, podchody, zabawy i pląsy. Rodzice Maćka poczęstowali harcerzy tortem urodzinowym. Odśpiewano Maćkowi 100 lat!

Przebywanie na łonie natury zachwyciło harcerzy. Podczas zwiadu w lesie liściastym odkryli oni śródleśne oczko wodne porośnięte rzęsą. Maszerowali przez gąszcz niecierpków, pokrzyw uważając na maleńkie żaby i ropuchy. Innym razem, w miejscu dawnego torfowiska, gdzie rosły młode brzozy, wrzosy, borówki, ukryli się podczas podchodów. W obniżeniu terenu, wypełnionym wodą, kumkały kumaki. Niedaleko od namiotów było gniazdo bocianów z trzema młodymi. Wracające do gniazda, nisko lecące bociany często skupiały uwagę biwakowiczów podczas gier terenowych albo ognisk. Na chwilę zastygali oni w zadumie.

Zakończyliśmy rok harcerski 2018/2019. Przed nami, w dn. 20-30 sierpnia, jeszcze obóz harcerski w Pieninach. A przy okazji, zapraszamy na obóz harcerzy z innych drużyn oraz dzieci i młodzież spoza harcerskiego kręgu.

Biwak był organizowany w ramach projektu „Razem z nami, z harcerzami”.

Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny i Gminy Gołdap realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.


Zapraszamy wszystkich zainteresowanych udziałem w naszym projekcie albo w obozie harcerskim o kontakt z Małgorzatą Wojciechowską –Gutowską, tel. 692 229 464.

Małgorzata Wojciechowska-Gutowska


Aktualności

Powiązane artykuły