U sąsiadów: Uratowali aleję dębową

Mieliśmy dziś przyjemność uczestniczenia w wyjątkowej uroczystości – otwarciu, liczącej około 370 metrów, alei dębowej we wsi Cichy w gminie Świętajno. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko tutejsi mieszkańcy, ale i wiele osób przyjezdnych.

Choć od lat z tą ziemią związani są m.in. dwaj znani dziennikarze – Jerzy Iwaszkiewicz oraz Jerzy Kisielewski i oni również byli obecni, udowadniając niejako fakt, że trójkąt miejscowości – Zawady Oleckie, Czukty i Cichy wraz z najbliższymi okolicami – stanowi pewną osobliwość. To miejsce skupia bowiem od lat wielu twórców i pięknoduchów niekoniecznie stąd pochodzących.

Natomiast dębom groziło obumarcie, zatem i wycinka. Ale dzięki determinacji tutejszych mieszkańców, osób skupionych przy lokalnym Stowarzyszeniu Szeskie Wzgórza, drzewa uratowano, poddając je profesjonalnej pielęgnacji. Warto podkreślić, iż przedsięwzięcie finansowo wspomogło niemal trzysta osób z całej Polski. Jednocześnie dzięki tym zabiegom ochronionych zostanie wiele gatunków ptaków, owadów, drobnych ssaków, porostów i grzybów.

Sobotniemu spotkaniu towarzyszyło odsłonięcie tablicy informacyjnej, przemarsz aleją i nawet bieg. Potem odbył się festyn na tutejszym stadionie, który rozpoczął się od podziękowań.

Powiązane artykuły