Trójstronna wymiana młodzieży w Gołdapi

Trwa międzynarodowa wymiana młodzieży w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Gołdapi. Uczniowie Centrum goszczą kolegów z Litwy i Czech, wspólnie realizując działania zaplanowane w projekcie „Be smart, be eco”.

W ramach propagowania proekologicznego i prozdrowotnego stylu życia uczestnicy projektu spotkali się dziećmi w Przedszkolu Samorządowym nr 1 w Gołdapi, gdzie wspólnie z maluchami bawili się w quiz „Ekologiczna zgaduj-zgadula”. Przedszkolaki z grupy 5-latków „A” i „B” przygotowały muzyczne powitanie w języku angielskim i zaprosiły do tańca wszystkich uczestników projektu.Podczas spotkania dzieci sprawdziły swoje wiadomości dotyczące wiedzy przyrodniczo – ekologicznej. Na zakończenie spotkania uczestnicy projektu przygotowali dla wszystkich słodką przekąskę w formie suszonych owoców i bakalii. Maluchy otrzymały specjalne nagrody w formie drewnianych zakładek do książek, które są również elementem edukacyjnym ze względu na materiał, z którego są wykonane oraz treść wierszyka nt. zachowań ekologicznych, zamieszczonego na zakładkach. Dodatkowo na każdej nagrodzie zostało nadrukowane logo programu Erasmus+ i nazwa projektu.

Do wspólnych w działań młodzież zaprosiła uczniów zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi, którzy aktywnie działają w sferze ekologii. Młodzież wymieniła się dobrymi praktykami, pokazując i opowiadając jakie działania prowadzą w ramach ekologii. Podczas spotkania wspólnie tworzyli Eko-stwory z warzyw i owoców, które później można było zjeść.

Uczestnicy projektu ”Be smart, be eco” poznali specyfikę pracy leśników podczas wizyty w Nadleśnictwie Gołdap. W szkółce leśnej w Bludziach wspólne sadzili drzewka leśne. Podczas spotkania zostało zorganizowane ognisko, gdzie młodzież piekła kiełbaski.

Czas wolny uczestnicy wymiany spędzają w sposób aktywny, m.in. poprzez codzienne rozgrzewki fizyczne na siłowni zewnętrznej w strefie uzdrowiskowej przy tężniach solankowych. Skorzystali z groty solankowej, gdzie się relaksowali. Wspólnie z Teatrem Ognia Flash Zone działającym przy Domu Kultury w Gołdapi młodzi ludzie przeprowadzili warsztaty tańca z ogniem. Uczestnicy wymiany nauczyli się podstawowych figur tańca z ogniem na sprzęcie treningowym pod okiem instruktora, a po kilku godzinach zajęć zatańczyli z profesjonalnym płonącym sprzętem. Poruszając się w rytm muzyki młodzi ludzie uczyli się przekazywać emocje poprzez ruch i kontakt z żywiołem. Zajęcia pomogły w integracji młodzieży, wymagały bowiem współpracy w grupie, odpowiedzialności i skupienia uwagi.

Wspólny pobyt młodzieży w Polsce zbliża się do końca, dlatego wszyscy mają już za sobą tzw. wieczór narodowy, podczas którego każda z grup zaprezentowała walory swojego kraju w wybrany przez siebie sposób (przygotowanie tradycyjnych potraw, prezentacja tradycyjnego tańca lub pieśni, itp.). Młodzież świetnie się bawiła i poprzez zabawę poznawała zwyczaje, obyczaje i kulturę innych państw.

Koordynator projektu: Małgorzata Kwiatkowska

Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+


Aktualności

Powiązane artykuły