Śpiwory na wyjazd – jak wybrać model idealny dla siebie?

spiwore-horyzont

Górskie wyprawy to dla Ciebie najlepszy sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu? A może po prostu uwielbiasz wyjazdy za miasto czy nocowanie na campingu? W każdym z tych przypadków z pewnością wiesz, jak ważny jest wybór odpowiedniego śpiwora. Lepszy będzie puchowy czy syntetyczny? Wybrać śpiwór „mumia” czy kopertowy? Dowiedz się, jakie wady i zalety mają poszczególne śpiwory i znajdź najlepszy dla siebie!

Śpiwór puchowy czy syntetyczny?

Śpiwory z wypełnieniem puchowym najczęściej są znacznie cieplejsze od syntetycznych, a przy tym zajmują mniej miejsca w plecaku. Dodatkowo, w porównaniu do podobnych modeli syntetycznych, zwykle są zdecydowanie lżejsze, dlatego doskonale nadają się na piesze wędrówki. Ten typ charakteryzuje również wysoka trwałość, najczęściej ok. 10 lat, natomiast przy odpowiedniej dbałości o niego nawet do 20 lat. W porównaniu, śpiwór syntetyczny wytrzymuje średnio ok. 8 do 9 lat, a przy dobrej konserwacji może służyć do 15, jednak pierwszy spadek jakości zazwyczaj jest odczuwalny po ok. 4 latach, głównie poprzez słabszą izolację i ochronę przed niskimi temperaturami. Śpiwory syntetyczne mają jednak pewną przewagę nad puchowymi. Z całą pewnością będą lepsze dla alergików, a przy tym są znacznie odporniejsze na wilgoć. Puch bardzo szybko nasiąka wodą, dlatego może nie być odpowiedni podczas wypraw, na których będzie narażony na kontakt z wodą.

Śpiwory kopertowe czy w typie „mumia”?

Przy wyborze kształtu śpiwora znaczenie ma między innymi pora roku, w czasie której ma odbyć się wyjazd. Latem najczęściej wystarczy typ kopertowy, który daje więcej swobody, a przy tym nie powinien wywołać przegrzania. Zimą znacznie lepszym wyborem najczęściej okazuje się mumia, która ściśle przylega do ciała, a dzięki temu lepiej chroni je przed chłodem.

Innym istotnym czynnikiem będzie też miejsce noclegu. W schronisku bądź innym zamkniętym pomieszczeniu również śpiwór kopertowy powinien być wystarczający. Co więcej, rozpinając go, bardzo łatwo można zamienić go w kołdrę i cieszyć się przyjemnym, spokojnym snem.

Do innych zalet śpiworów kopertowych należy łatwość, z jaką można zmienić je w śpiwór dwuosobowy poprzez spięcie ich ze sobą.

W przypadku osób, dla których „mumia” zdecydowanie zbyt mocno krępuje ruchy, natomiast lubią wyprawy w chłodniejszych miesiącach, warto rozważyć opcje pośrednie, czyli szeroką bądź elastyczną „mumię”.

Śpiwór zimowy czy letni – jak czytać oznaczenia temperatur?

Zazwyczaj producenci umieszczają na śpiworach informację, przy jakich temperaturach ich produkt sprawdzi się najlepiej. Zwykle jednak dostrzec tam można kilka różnych wartości określanych w inny sposób. Jak je odczytywać?

  • T–max, czyli górna granica komfortu. Na ten parametr powinni zwrócić uwagę szczególnie mężczyźni, ponieważ niedostosowanie się do tego oznaczenia może oznaczać dla nich przegrzanie, a przy tym brak możliwości spokojnego snu. Panie najczęściej lepiej radzą sobie z wyższymi temperaturami.
  • T–comfort, czyli temperatura komfortowa dla obu płci, choć dla pań bliska granicy wygodnego i nieprzerwanego snu.
  • T–limit, czyli dolna granica komfortu. To oznaczenie pokazuje, w jakiej najniższej temperaturze przeciętny mężczyzna jest w stanie spać bez trudu. Dla kobiet, znacznie wrażliwszych na zimno, podana w tym oznaczeniu temperatura będzie już za niska.
  • T–extreme, czyli temperatura ekstremalna, oznaczająca granicę hipotermii. Należy jednak pamiętać, że znacznie lepiej przetrwają ją panowie. U kobiet niekiedy może skończyć się to konsekwencjami zdrowotnymi.

Ze względu na wrażliwość kobiet na mróz warto zwrócić też uwagę na modele specjalnie im dedykowane. Nie tylko są one lepiej dopasowane do anatomii pań, lecz także często posiadają dodatkowe ocieplenie w miejscach szczególnie mało odpornych na mróz i podatnych na odmrożenia u płci pięknej, np. w okolicach stóp.

Wybranie odpowiedniego modelu śpiwora niekiedy wymaga dłuższego zastanowienia, jednak ten odpowiedni będzie inwestycją na lata.

Szeroki wybór śpiworów znajdziesz na e-Horyzont.pl!


Porady

Powiązane artykuły