Od dziś trwa bezterminowy strajk nauczycieli

Nauczyciele wszystkich szkół prowadzonych przez gminę, oprócz Przedszkola Samorządowego i Szkoły Podstawowej nr 3 biorą udział w akcji strajkowej. W pozostałych szkołach zapewniona jest opieka dla dzieci, jednak zajęcia dydaktyczne nie są prowadzone.

Organizowane są zajęcia wspólne, gry i zabawy, a w SP2 przygotowany został specjalny program. Dla dzieci, których opiekunowie zdecydują o pozostaniu w domu, specjalną ofertę przygotowały inne jednostki – Biblioteka Publiczna od 8.00 do 15.00 w dni robocze zaprasza na bezpłatne zajęcia w wypożyczalni i czytelni. Są to gry planszowe, zajęcia plastyczne i komputerowe, wystawy.

Ofertę przyszykował również OSiR. Codziennie w godz. 6.00-14.00 dzieci i młodzież ucząca się płaci za godzinę pływania 7 zł. Stadion miejski zaprasza na boiska boczne oraz bieżnię w celu poprawienia kondycji. Biegi oraz trening piłki nożnej od wczesnych godzin rannych do wieczora na ul. Stadionowej 5a prowadzone są bezpłatnie.

Red. UM


Aktualności

Powiązane artykuły

84 komentarzy do “Od dziś trwa bezterminowy strajk nauczycieli

  1. Thomas E.

   Choćby rząd „na uszach stanął” to strajk się odbędzie, bo jego celem nie są podwyżki wynagrodzeń. Tzw. negocjacje to tylko przykrywka dla Broniarza et consortes, że niby coś robią, niby się starają, ale jeszcze w czasie negocjacji poszły dyspozycje, że strajk się odbędzie. Negocjacje to fikcja pod publiczkę. Celem jest polityka i tylko polityka. Chciałbym, pracując w budżetówce mieć gwarancje zarobków na poziomie 8 tys zł za trzy lata, ale dla nauczycieli to widocznie za mało.
   Dać im ten tysiąc teraz, a potem zamrozić wynagrodzenia na 4 lata i niech się bujają.

   1. z sieci

    Prawdziwa twarz ZNP! Skandal w Gorzowie z KODem w tle

    Nauczyciele ze Związku Nauczycielstwa Polskiego ujawnili swoją prawdziwą twarz! W Gorzowie Wielkopolskim doszło do skandalicznych scen, które pokazują, w czyim tak naprawdę interesie protestuje ZNP.

    Gdy uczniowie w jednym z gorzowskich gimnazjów pisali egzaminy, aktywiści KOD puszczali przez megafon odgłosy trzody chlewnej i krów. Strajkujący nauczyciele ZNP wyszli do nich, ale nie po to, by ich uciszyć, żeby nie przeszkadzali dzieciom. Nauczyciele bili im brawo oraz dziękowali.

    Nagranie przygotowane przez samych działaczy KOD-u opublikował na Twitterze Waldemar Kowal

    No i wiadomo o co chodzi, zadymiarze kodziarze i pseudo inteligentni nauczyciele w jednym szeregu. Brawa za obnażoną głupotę. Tylko dzieci żal, jak one będą w przyszłości wspominać swoich zaczadzonych lewacką głupotą belfrów?

    Dzieci usiłują się skupić na egzaminie a tu pod oknami „dorośli” robią sobie show i im przeszkadzają a nauczyciele zamiast ich pogonić to im przyklaskują, Jakość „polskiej kadry pedagogicznej”…. Trzeba czegoś więcej, żeby żadnej podwyżki nie dać tylko odsiew w tym zawodzie najpierw zrobić? Brak słów. Krowy mają więcej wyczucia.

    1. J

     Protest słuszny. Miejsce niewłaściwe.

  2. remar03

   Ostatnio byłem na wywiadówce. Nauczyciele od września nie są w stanie ogarnąć e-dziennika. Od września rodzice nie dostali przedmiotowych systemów oceniania, nauczyciele gubią sprawdziany, na matematyce pani przegląda facebooka, a dzieci samopas odrabiają zadania, masa zastępstw, bo nauczyciele przedmiotu jeżdżą na wycieczki. Nie piszę więcej, bo jak słyszę o podwyżkach których domagają się niektórzy nauczyciele w szkole mojego syna, to mi się nóż w kieszeni otwiera. Wynagrodzenia nauczycieli powinny być uzależnione od wyników nauczania. Może to by czegoś was nauczyło. Za moich czasów z 24 osób w ogólniaku w klasie, ponad połowa dostała się na studia i to nie jakieś marketingowe tylko psychologia i resocjalizacja, chemia, filozofia, historia, ekonomia, informatyka, budownictwo i parę innych. Kto zna lata 80- te ten wie, czym było wtedy dostanie się na te kierunki i jaka trzeba było mieć wiedzę do egzaminu. W 4 klasie ogólniaka robiliśmy „zadania” z III roku polonistyki, zakres biologii i chemii na profilu był taki jak teraz na studiach. A nie mieliśmy netu i udogodnień dzisiejszej młodzieży. Nauczyciele byli na takim poziomie merytorycznym, że nikt im nie podskoczył. A teraz. Roszczenia i podkładanie się pod politykę. Żałosne to jest.

   1. Mama

    Przykre jest, że ma Pan takie doświadczenia. Nauczyciel nauczycielowi nie równy. Jednak proszę pomyśleć, że są nauczyciele starej (czytaj lepszej daty), którzy nie zmienili swojego standardu nauczania. Są też tacy, którzy idą ich śladami. Mi z kolei nóż się w kieszeni otwiera czytając to co Pan pisze. Jak Pan może jakieś dwa słabe przypadki wrzucić do jednego worka?? Też jestem rodzicem i też mam swoje ale co do niektórych nauczycielek mojego syna. Nie mam jednak prawa poprzez pryzmat tych osób oceniać pracę i wkład innych! Oczywiste prawda?

    1. Podatnik

     To proszę zrobić porządek w swojej edukacji i oddzielić plewy od ziarna to znajdą się pieniądze dla najlepszych, a pozostałych wchłonie inny rynek pracy.

  3. YTEROŁ

   Jak zawsze -jakoś tam było — gdy tylko idzie ku lepszemu , to zawsze znajdą się takie s…u………y co POstarają się wszystko spieprzyć i będą dążyć do tego k……..a co już było.

  4. gosc

   W 1995 roku Polskie Towarzystwo Nauczycieli opracowało „Kodeks etyki nauczycielskiej”. Są w nim zawarte m.in. takie sformułowania jak to, że nauczyciel powinien kierować się w życiu i pracy zawodowej zasadami moralnymi: prawdą i dobrem a jego zadaniem jest pobudzanie i wspieranie wszechstronnego rozwoju ucznia i studenta, troska o ich dobro .Znajdujemy też w Kodeksie taki passus: nauczyciel nie wykorzystuje dla własnych korzyści swojej pozycji zawodowej w stosunku do uczniów i ich rodziców. Nauczyciel mając prawo do godziwego wynagrodzenia nie uzależnia od niego jakości swojej pracy. Przypomniałem kilka zasad etyki zawodowej nauczyciela mając na uwadze smutne wydarzenia jakie rozgrywają się w polskiej szkole. Ktoś powie: to tylko wyraz naiwności piszącego te słowa. Wielu ludzi bowiem nie respektuje żadnych kodeksów, z Dziesięciorgiem przykazań na czele, które też są kodeksem etycznym. Dla wielu ulubione słowo to słowo: ja a dewizą życiową: sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem. Żyjemy w wolnej Polsce, której wolność tyle kosztowała. Zachowując powściągliwość pracodawca i nauczyciele mogą spotkać się w pół drogi dla dobra wspólnego. Ci, którzy w imię egoistycznych interesów wzniecają burzę, niech pamiętają o przesłaniu Sofoklesa zawartym w „Antygonie” sprzed dwu i pół tysiąca lat: kto wali rząd i nie respektuje praw moralnych poniesie klęskę. https://www.salon24.pl/u/quest/948161,nauczyciel-a-etyka

 1. Marian

  Nauczyciele z trójki wstyd i hańba…No ale co się dziwić jak się pracuje w prywatnej PiS owskiej szkole z takim dyrektorem to tylko wam współczuć…

  1. ryś

   Marian zadanie postawione przez oficera prowadzącego wykonane twój komentarz upubliczniono, a teraz możesz ponownie upijać się samogonem.

   1. Kasia

    Niech strajkują. Poczekamy jak się rodzice wściekną, zmieni się nastawienie do nauczycieli i zrobić na tej fali porządek z kartą nauczyciela. wtedy pozbyć się nieudaczników, a reszcie podnieść wynagrodzenie. Czas skończyć z socjalizmem typu 1000pln dla każdego.

  2. Człek

   Winić należy pana burmistrza, nie dyrektora.

   1. Nina

    Dziwnym jest, że w szkole jest tak źle a jakoś nikt się nie zwalnia z pracy i dzieci nauczycieli kontynuują drogę rodziców. Znajomy wykształcony nauczyciel mieniał szans dostać się bez układu do tych niby elitarnych i słabo opłaconych szkół.Osobiście uważam, że 30 procent to fachowcy pozostali to pseudo nauczyciele bez pasji i wiedzy. Pis powinien zrobić z tym porządek i płacić tym co pracują rzetelnie a pozostałych pogonić ze szkół.

  3. Dorota

   Marian namawiasz do realizowania 16 punktowej instrukcji jak rozpętać wojnę domową i obalić Rzad Prawa i Sprawiedliwości opublikowany przez Bartosza Kramka i jego żonę Lyudmylę Kozlovską, ukraińską aktywistkę, oboje ze wsparciem fundacji Sorosa. Punkt 2 i 3 dotyczy ZNP i nauczycieli.
   Oto opublikowana 16 punktowa instrukcja Kramka w skrótach.
   1. (…) konieczna jest ścisła współpraca i koordynacja (…)środowisk opozycyjnych i obywatelskich, którzy stworzą(..) strukturę służącą podejmowaniu kluczowych decyzji i wyłonią spośród siebie oficjalną reprezentację. Na Majdanie taką platformą była po części Rada Majdanu i Sztab Sprzeciwu Narodowego(….)

   2. Skuteczność wymaga zmobilizowania szerokich mas społecznych, a – zanim to nastąpi – wielu środowisk, których opór może sparaliżować funkcjonowanie państwa; wymaga to rozmów prowadzonych przez opozycję i czołowych działaczy społecznych z centralami związków zawodowych (w szczególności ZNP) i przedstawicielami biznesu (Polska Rada Biznesu, Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan).

   3. Strajk generalny nauczycieli, czy też – w przypadku formalnie nie mogących strajkować sędziów sądów powszechnych i administracyjnych – szeroko zakrojony protest w formie przerw w pracy i powstrzymania się od wykonywania czynności służbowych. Powinno to wywołać poważne i szerokie zaniepokojenie społeczne, którego władze nie będą mogły ignorować(…..)

   4. Warto rozważyć otwartą i zakrojoną szeroko akcję czasowego powstrzymania się od płacenia podatków i innych należności na rzecz skarbu państwa(….)

   5. (…)Sąd Najwyższy nie może skapitulować przed przemocą prawną. Nawet w wypadku pozornego wejścia w życie niekonstytucyjnych ustaw powinny one zostać przezeń oficjalnie uznane(…) jako pozbawione mocy prawnej i tym samym nieobowiązujące;(..) Sędziowie nie mogą dobrowolnie oddać gmachu sądu partyjnym nominatom. Przed przemocą fizyczną może chronić sędziów Straż Miejska i sznur obywateli. Sądy powszechne muszą stosować konstytucję bezpośrednio. Sądy muszą być otoczone szczególną obywatelską opieką, wsparciem (..) materialnym, jak i nieustannie dyżurującymi manifestantami.

   6. Presja społeczna w postaci protestów i manifestacji musi być ciągła i wysoka. Miasteczka namiotowe, czy też głośne i częste protesty mogą (..) być prowadzone nie tylko pod Sejmem i Pałacem Namiestnikowskim, ale również Kancelarią Premiera i siedzibą PiS-u na Nowogrodzkiej oraz domem Jarosława Kaczyńskiego. Być może te obiekty i instytucje uda się z czasem całkowicie zablokować paraliżując ich pracę?

   7. (…) Same protesty muszą zostać uatrakcyjnione i ożywione szerokim wsparciem artystów, jak i swoistą ofertą kulturalną (koncerty) i edukacyjną (wykłady i spotkania poświęcone historii parlamentaryzmu, konstytucji, rządom prawa etc.). (…) Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa istotna jest obecność opozycyjnych parlamentarzystów, czy też ich dostępność w wypadku zaistnienia konieczności interwencji.

   8. Konieczne są konsekwencje personalne dla czołowych polityków i funkcjonariuszy PiS: ich celem jest społeczny ostracyzm. Metodami takimi jak protesty pod domami (…) czy wszechobecne ulotki, postery i billboardy obnażające ich hipokryzję i kompleksy; (…) docierające codziennie do ich rodzin i sąsiadów.(….)

   9. Należy bezwzględnie dbać o dobre relacje z policją i innymi siłami porządkowymi. Policjantom należy dziękować za ciężką pracę i ochronę, przypominać i akcentować pokojowy charakter protestów, oferować im wodę i ciepłe napoje, zwracając jednocześnie uwagę na nakaz lojalności wobec konstytucji i prawa oraz konieczności odmowy wykonywania poleceń służbowych sprzecznych z nimi. (….)

   10. (….) Przeszkoleni wolontariusze -aktywiści powinni znaleźć się na stacjach metra i na rogu każdej większej ulicy z zestawem odpowiednich petycji, informacji o nadchodzących protestach, ulotek i informatorów (..) być może również z gadżetami ośmieszającymi sułtana Kaczoglu i Liliputina, jak i jego akolitów (…) Wykorzystane mogą i powinny być środki z budżetów partii politycznych. Bardzo ważne: media (w tym social media) muszą w sposób przystępny tłumaczyć obywatelom przyczyny protestów i spowodowanych nimi niedogodności.

   11. Nie można zaniechać prób prowadzenia rozmów i pertraktacji z potencjalnie konstruktywną częścią obecnej elity rządzącej; w szczególności mogłaby się nią stać (..) frakcja Gowina, ale mogą też wyłonić się pojedynczy posłowie i grupy przestraszone rozwojem sytuacji. (…)

   12. (..) Szczególna rola przypaść powinna samorządowi m. st. Warszawy. Rada Miasta winna przyjąć uchwałę o niekonstytucyjności działań PiSu i zapewnieniu szerokiego wsparcia manifestującym. Służby miejskie powinny zabezpieczać miejsca protestów, wspierać nocujących w okolicy Sejmu (…) Miasta i gminy wspierające protest powinny rozważyć przyłączenie się (..). Jeśli szeroki protest społeczny może wyłączyć państwo, to czy miasto nie może wyłączyć Sejmu i Senatu, Ministerstwa Sprawiedliwości, Kancelarii Premiera i Prezydenta? Czy pod pretekstem remontu w siedzibie PiS-u nie może zgasnąć światło? (…)

   13. Samorządy prawnicze mogą i powinny powołać specjalne zespoły zadaniowe wykorzystujące (..)instrumenty prawa cywilnego, karnego i administracyjnego w celu sabotowania bezprawnych poczynań rządu i wyciągania konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych (w tym urzędników realizujących bezprawne, niekonstytucyjne polecenia swoich zwierzchników). Należy wesprzeć próbujących stosować obstrukcję parlamentarną posłów i senatorów chociażby w produkcji nieskończonej liczy poprawek. (…) Jeśli możemy pozywać polskie władze przed trybunały międzynarodowe – róbmy to na potęgę.(…)

   14. (…) Konieczna jest ścisła współpraca z zagranicą (w tym organizacja misji obserwacyjnych do Polski, jak i wysłuchań nt. sytuacji w Polsce na forum Parlamentu Europejskiego, Rady Europy, ale również – parlamentów narodowych najistotniejszych oraz zainteresowanych nami państw). Polskę muszą odwiedzać (…) parlamentarzyści krajów UE, amerykańscy kongresmeni, dziennikarze z całego świata. Prezes Kaczyński, premier Szydło, prezydent Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu powinni zostać zasypani nie tylko stanowczymi pismami, ale i prośbami o pilne spotkania ze strony kluczowych polityków UE i ambasadorów najważniejszych państw. (…) na dywanik powinni być wzywani do lokalnych MSZ-ów i szefów rządów ambasadorowie Polski za granicą. (…) Sankcje międzynarodowe powinny być opcją w grze (…)

   15. Internet i media społecznościowe (…)To narzędzia, których znaczenie trudno dziś przecenić, ale zasadniczo chodzi o to samo: widoczność, także w językach obcych; docieranie do nieprzekonanych i pasywnych; zwalczanie szkodliwych mitów, fejków i propagandy (..); pozyskiwanie wsparcia, w tym finansowego w formie zbiórek, dyskredytowanie (..) funkcjonariuszy PiS-u. Musimy monitorować media społecznościowe i wykorzystywać narzędzia analityczne(..) Obecnie pozwalają one na inteligentne dotarcie z naszym przekazem do grup i jednostek szczególnie na niego wrażliwych oraz poszczególnych dyskusji toczących się w sieci.

   16. Środowiska zaangażowane, w szczególności biznes, samorządy, ale też ogół protestujących powinny składać się na specjalny fundusz obywatelski służący finansowaniu ww. działań. (…) Mając odpowiednie zasoby, możemy nieomal wszystko.

   Czy o to chodzi Marianowi i innym.

   1. Alojzy

    Już Soros nawet gołdapian prześladuje? Halo, tu Ziemia!

    1. Bolo

     Alojzy, po co kleisz głupa? Chyba, że to twoja cecha charakteru. Doczytaj sobie o ile potrafisz. (usunięty przez redakcję – patrz 2 pkt. regulaminu komentarzy)

  4. Ambroż

   Jakoś nie jestem w stanie wykrzesać w sobie ani trochę sympatii do nauczycieli w tej sytuacji. Oczywiście PiS przegiął ze swoją orgią socjalu i sprowokował tym kolejne grupy zawodowe do eskalacji żądań płacowych. Ale akurat nauczyciele pracujący po 18 godzin w tygodniu i mający 3 miesiące wakacji nie są jakoś szczególnie poszkodowani. I niech nie chrzanią jak to się muszą „przygotowywać do zajęć”. Uczeń ma 30 godzin tygodniowo, kilkanaście przedmiotów z których wszystko jest dla niego nowością, musi pisać wypracowania, przygotowywać się do sprawdzianów i egzaminów i jakoś daje radę. Nauczyciel ma przeważnie jeden przedmiot, który studiował przez 4-5 lat, potem uczył go przez całe życie i musi się strasznie przygotowywać. oj jak się musi przygotowywać. Po nocach siedzi, pije po cztery kawy i się przygotowuje żeby to jakoś ogarnąć …

   A swoją drogą jakoś lekarze, inżynierowie, informatycy, ekonomiści nie domagają się żeby im doliczać do czasu pracy „przygotowanie”. No bo co tam dla takiego informatyka się zmienia ? To co się nauczył 30 lat temu to może dalej klepać do emerytury. Co innego taki np nauczyciel geografii…Tu postęp jest tak szalony że nauczyciel połowę czasu musi się przygotowywać żeby nadążyć…

 2. Rodzic

  A czy gołdapscy nauczyciele i pracownicy szkół z „solidarności” to biorą udział w strajku nauczycieli, czy też może ochoczo podzielają pogląd na pis-owski „sukces” edukacyjny? Może jakieś info.

  1. Miś

   Za rządów PO-PSL, w latach 2008-2014, zlikwidowanych zostało 1146 szkół, głównie z powodów finansowych. Rozumiem jednak rozterkę „rodzica” który tęskni za patologicznymi gimnazjami bo prawdopodobnie normalnej 8 klasowej nie ukończyłby. Pis odbudował państwo kilka przykładów poniżej. Uszczelnienie podatków. Polityka prorodzinna 500+ jego efekty: znacząca poprawę życia najuboższych polskich rodzin. Finansowana w dużym stopniu z uszczelnienia (wzrost urodzin dzieci vs 2015). Zmniejszenie udziału inwestorów zagranicznych w długu SP o 10 pp. Zwiększenie udziału kapitału polskiego w sektorze bankowym. Podjęcie działań na rzecz poprawienia międzynarodowej pozycji inwestycyjnej netto (PPK, PFR, Sektor bankowy).Dywersyfikacja dostaw ropy i gazu
   Ulgi podatkowe na B+R. Stworzenie realnej koalicji w UE sprzeciwiającej się imigracji z krajów muzułmańskich. Zlecenia dla polskich fabryk zbrojeniowych. Nie ma już pracy do śmierci,biedne sześciolatki nie są przymuszane do szkoły,wróciły drożdżówki do szkół.Dla równowagi pochwal się sukcesami poprzedniej partii. Oglądnij sobie cwaniaku ministra bez polskiego peselu https://www.youtube.com/watch?v=DAHIQtroWzs

   1. Sędzia DRED

    Przeciw PIS stworzono partię „pospolite ruszenie”. w pojedynkę przegrali by wybory a tak mniej gromotni może zagłosują na PSL, PO, PZPR, KOD, LGBT i inne tałatajstwo żyjące z polityki i szemranych interesów.

    1. Antypis

     A co to jest PIS? Jakiś święty i nietykalny klub, którego nie można skrytykować, bo się zaraz zostanie nazwanym komunistą? To w PIS zebrali się sami demoralizatorzy, którzy mamią lud różnymi „plusami” aby kurczowo trwać do śmierci przy władzy i wszędzie wkładać swoje macki. UE zła, ale po euro chętnie lecą do Brukseli zostawiając zdemolowaną Polskę w każdej sferze. PIS to nic innego jak Przestępcy i Sadyści. Popieram Koalicję Europejską!

   2. kola

    Zawsze może ukończyć zaocznie OHP. Podyskutujmy o liczbach. (usunięty przez redakcję – patrz 2 pkt. regulaminu komentarzy)

 3. Broniarz

  A kto zna szczegóły ilu, gdzie strajkuje, bo podobno nie wszyscy w szkołach. Ktoś ma jakaś wiedzę, bo info ze strony UM (odpowiedzialnego) za szkoły podstawowe w mieście to BEKA!!!!
  Działanie informacyjne i reakcja UM na zaistniałą sytuacje ŻENADA!!!
  Tu chyba powinien być powołany sztab kryzysowy z uwagi na sytuację i dostep do aktualnych informacji na ten temat na stronie UM!!
  Płatne zajęcia OSIR na basenie, to chyba pomylka , raczej bezpłatne z naszych podatków panie dyrektorze i burmistrzu.

  1. Anonim

   Za wszystko Pan Burmistrz.Jejku ale ktoś ma za złe.Czyżby ktoś ze Starostwa.I to już nie jest jedna osoba.Burmistrz einny że cały kraj strajkuje.

   1. Broniarz

    A kto tu mówi o winie za cały kraj? Nie pochlebiaj sobie…mowa jest o działaniu burmistrza i jego „kierownikach” w związku ze strajkiem szkół podstawowych, które mu podlegają. Czytamy ze zrozumieniem. 7 złotych za godzinę, dobre, burmistrzu startuj w wyborach do brukseli tam o tobie i twoich pomysłach marzą.

  2. Zosia

   Powinno się zwolnić strajkujących tak jak funkcjonuje to w prywatnych firmach. Na to miejsce powołać młodych nauczycieli z 5 roku studiów i tych którzy bez znajomości się niedostali do szkół. Największym skandalem jest nowa dyrektor szkoły nr 1, która od niedawna została zatrudniona i po kilku miesiącach domaga się 30% podwyżki!

   1. pola

    Propozycja rządu. „Wymiernym efektem nowego kontraktu społecznego są wyższe wynagrodzenia, które już w 2023 r. wyniosą – w zależności od wybranego wariantu – dla nauczyciela dyplomowanego 7700 lub 8100 zł brutto miesięcznie” – wskazuje rząd.

    Podwyżki mają objąć wszystkie grupy nauczycieli.

    W wariancie podwyższenia pensum do 22 godz. podwyżki dla nauczyciela dyplomowanego mają być realizowane stopniowo: w 2020 r. – 6128 zł, 2021 r. – 6653 zł, 2022 r. – 7179 zł; 2023 r. – 7704 zł.

    Propozycja rządu dla nauczyciela dyplomowanego w wariancie pensum 24 godz. to: w 2020 r. – 6335 zł, 2021 r. – 7434 zł, 2022 r. – 7800 zł; 2023 r. – 8100 zł.

    Elżbieta Rafalska na konferencji po porannych rozmowach ze związkami zawodowymi przybliżyła propozycje rządu. Wśród nich wymieniła m.in. „przyspieszenie podwyżek wynagrodzeń z budżetu państwa w wysokości 667 mln złotych na wdrożenie drugiej podwyżki; po drugie wprowadzenie dodatkowej podwyżki płac nauczycieli od września 2019 r., co pozwoliłoby osiągnięcie 15-procentowego wzrostu wynagrodzeń w stosunku do stanu obowiązującego do grudnia 2018 r.”.

   2. Abc

    Akurat dyrektorzy nie strajkują. Falstart Zosiu.

   3. ania

    Odczep się od nowej dyrektorki jeszcze nie popracowała roku, a ty jej się czepiasz… Zosia, łatwo wszystkich zwolnić, jak możesz tak zrobić to rób…. zwolnij wszystkich nauczycieli i zatrudnij według swojego widzimisę….

  3. stado baranów

   Trzeba zrobić nauczycielom dłuższe wakacje i poczekać, aż im rura zmięknie.
   Następnie zreformować przyzwoicie system wynagradzania i od września przyjmować chętnych do pracy na nowych warunkach.
   Dzieciaczkom znieść ustawowo tegoroczne egzaminy i w miarę możliwości umożliwić przyjęcie do wybranych szkół średnich i wyższych.
   Rodzice powinni wyciągnąć konsekwencje finansowe od broniarzy, za poniesione straty materialne i moralne.

   Albo podnieść akcyzę na paliwa, alkohole i papierosy i wypłacić belfrom po tysiaku, a potem następnym i następnym.

 4. Abc

  W SP 3 tylko 2 nauczycieli podobno strajkowalo. Jeżeli prawdą jest, to co napisano w komentarzach na Fb do artykułu konkurencyjnej strony, że dyrektor mocno ingerował w strajk to jest wbrew przepisom. Ktoś powinien się temu przyjrzeć. A nauczyciele powinni solidarnie strajkować we wszystkich szkołach.

  1. Stefan

   …To się chyba nazywa mobing…i jest karane!!

  2. Nieprawda

   W Sp. 3 nie strajkują!? UM podaje nieprawdę. Dzieci nie mają zajęć dydaktycznych.

 5. Rodzic

  Nauczyciele z Trójki są zastraszani przez dyrektora pisowca. Chcesz strajkować – ok ale pożegnaj się z pracą. Takie hasła padły? Dyrektor załatwi takiego nauczyciela w białych rękawiczkach. To samo w Przedszkolu Samorządowym. Wstyd! Nie dość że dyrektorka bez pojęcia i polotu to jeszcze prawdopodobnie bez kompetencji. A zapomniałem… kompetencje z „zaufanego” kolesiostwa! No ale na układy nie ma rady…

  1. Anonim

   No tak bo tam taka kadra była za czasów Pani W. że szok.Moje dziecko chodziło i co.Przenioslam do 3 i to była najlepsza decyzja.Tam wtedy były układy.Ktoś zły oj zły.Uważam,że przedszkole za czasów Pani W.też miało wiele do życzenia a pewne osoby nie powinny pracować.Ale najlatwiej mówić teraz.

  2. zainteresowany

   Nauczyciele z Trójki są zastraszeni słyszę a czy ktoś może mi powiedzieć co na to Związki zawodowe z trójki. No chyba że tylko przewodnicząca z zastępcą Związków strajkują.

  3. Dorota

   Z tego co mi wiadome to dyrektor 3 nigdy nie był PiSowcem, wręcz przeciwnie. Ale nie znaczy że ma się wpisywać w szkodliwą narrację KODowską i za to mu chwała.

 6. Obserwator

  Popieram strajkujących nauczycieli!!!!!!!!! Życzę powodzenia! Nareszcie zaczęli walczyć o swoje! pytanko do niestrajkujących nauczycieli: Jeżeli ZNP wywalczy podwyżki to niestrajkujący /łamistrajki/ zrzekną się podwyżek ?

  1. giz3miasto

   Rząd zaczął bardzo humanitarnie od pomocy dla grup najbardziej poszkodowanych w naszym społeczeństwie „po przejściach”, czyli po tzw. transformacji, co z kolei sprawiło, że inne grupy społeczne również poczuły się niedowartościowane. Za siedzącymi cicho za rządów PO nauczycielami pójdą inni, niemniej niedowartościowani, gdyż wszyscy w Polsce chcą zarabiać powyżej średniej krajowej, co oczywiście jest absurdem, ale nikogo to nie obchodzi.
   W efekcie powszechne podniesienie płac z całą pewnością przełoży się na podniesienie cen towarów i usług. Już obecnie takie ruchy można zauważyć. Czeka więc nas rozkręcająca się spirala inflacji, zjawisko dobrze znane i usilnie unikane w krajach wysokorozwiniętych, z których doświadczeń wynika, że wzrost inflacji jest skutkiem podniesienia płac pracowników na szeroką skalę, a z kolei inflacja, czyli wzrost cen i spadek tzw. „siły nabywczej” pracowników powoduje kolejne żądania podwyżek, generuje niezadowolenie, czyli strajki i manifestacje. I tak wkoło Macieju. Kto tego w Polsce nie rozumie ten kiep, albo agent obcych wpływów …

   1. POLAK

    giz3miasto kto tego nie rozumie ten KIEP PISowski albo agent PISOWSKI

 7. Marcin

  A ja jestem za wolnym rynkiem jak komuś nie pasuje wynagrodzenie to proszę zmienić firmę a nie strajkować kosztem dzieci ,mam dzieci w wieku podstawowym i jak widzę jak nauczyciele zwalają wykonywanie ćwiczeń do domu choć to nie do końca legalne ale im można bo kto im zabroni,zero poświęcania się pracy,niby mało zarobią a po ile godzin tygodniowo im wychodzi szczególnie w takiej Gołdapi to co mają powiedzieć ludzie którzy pracują na produkt krajowy i ich utrzymują pracują na trzy zmiany soboty,nie mają 2 miesięcy wakacji i tych wszystkich wolnych co nauczyciele ,nie popieram bo niech walczą o swoje ale swoim kosztem a nie bezbronnych w tej sytuacji dzieci,i jaki przykład w tym momencie przekazują młodzież y pozdrawiam rodzić .

  1. OBIEKTYWNIE

   Ten tekst, to jakby gotowa wkładka propagandowa pis. Szczuć, szczuć, szczuć na samodzielnie myślących, działających i odważnych ludzi. A szczególnie na krytyków pis i ludzi, którzy nie chcą im się „kłaniać”. Zawsze mogą „zarazić” samodzielnością wyciągania wniosków inne środowiska. Tym razem padło na nauczycieli. Ludzie związania z pis nie potrzebują partnerstwa, bo tego się boją. Warto być otwartym na innych ludzi, warto być przyzwoitym i trzymać się PR-AWDY, a nie PR-OPAGANDY.

  2. Metyl

   Nie uczyłeś się wiec musisz pracować na trzy zmiany, nauczyciele inaczej ułożyli sobie życie. I Ty i Oni mają jednak prawo do godnego życia, godnej pracy i… godnej płacy. Aha, nauczyciele też pracują na produkt krajowy bo czymże jest wychodzący spod ich ręki młody człowiek? On nie pracuje na produkt krajowy?. Mają dwa miechy wakacji (choć to bzdura! – zwłaszcza jeśli chodzi o dyrekcję. ) bo dzieci w tym czasie się nie uczą. to co mają robić? Przychodzić do szkoły i siedzieć przez osiem godzin?

   1. Olo

    Dobrze powiedziane”uczą ” tych którzy mają pracować na produkt krajowy czytaj niedouczonych.

   2. Marcin

    Przykro mi bardzo też jestem po studiach ale jak czytam pana wypowiedź to traktuje pan ludzi mniej wykrztałconych z pogardą bo jest pan pewnie nauczycielem ,zgodzę się że każdy ma prawo do godnego życia ale nie kosztem innych,a jeśli chodzi o dochòd państwa to żadna budrzetòwka go nie wyrabia ,wystarczy zamknąć zakłady i z czego się utrzymacie ? Proszę o szacunek dla ludzi z poza budrzetòwki bo jak oni mogą strajkować niema takich zwiazkòw i nie mogą czyimś kosztem.Pozdrawiam ten gorszy według pana.

    1. Aaa

     Co najmniej 4 błędy w pańskiej wypowiedzi. To jakie pan te studia ukończył?

  3. Anna

   Chyba pan Marcin od dziecka szkoły nie lubił i omijał szerokim łukiem. Tyle błędów w jednej wypowiedzi. Na dodatek brak pojęcia co legalne a co nie. Sondaże wskazują, że Ci, co najbardziej plują na n-li, ledwo szkoły pokończyli. Przypadek? Także panie wielmożny – ucz pan swoje „dzieci w wieku podstawowym” gdy inni zrezygnują z zawodu.

 8. Obserwator

  Szanowni internauci, SP3 nie strajkuje bo w tej szkole nauczyciele dobrze zarabiają dlatego, że mają operatywnego dyrcia, który dał im dużo godzin nadliczbowych, jadą 24-28 godzin /moje domysły/ a nie mógł dać wysokiego pensum etatu! Pomyślcie szanowni pedagodzy co będzie gdy MEN + Solidarność zafunduje Wan etacik 24-26 godzinny? Zostajecie na gołym etacie bez nadliczbówek z ręką w…… I dalej pracujecie za mniejsze pieniądze!!!! Jeżeli wystarczy godzin w arkuszu organizacyjnym szkoły! Pozdrawiam Myślących i Strajkujących!!!!!!!

 9. Kazio

  Panie Dyrektorze Retel oraz Ci wszyscy co pracują a nie strajkuja Macie moje pełne poparcie Jesteście odpowiedzialni i szanujecie swoich wychowanków oraz nas rodziców.Należą się wam godziwe zarobki ale formy destrukcji państwa to nikczemnosc. Obwinianie Burmistrza za odstąpienie od strajku to głupota i bzdura prymitywnych komentatorkow

  1. ja

   ta a ci którzy wywalczą podwyżki– NAM – mogą być zwolnieni

 10. Fatima

  Dziś na Fb znalazłam taki wpis internautki Anny Falińskiej (!!!) pod materiałem nt zarobków nauczycieli (Logopasjonatka od A do Z). Podaję w całości:
  „Anna Falińska: 40 godzin tygodniowo proszę przepracować uczciwie – to nie będzie trzeba pracy do domu zabierać!!!
  I to jest właśnie zdanie internautki Anny Falińskiej na temat pracy nauczycieli.

  1. Liceum

   I pewnie na koniec roku przewodnicząca Rady Powiatu będzie z „pełną satysfakcją” składała podziękowania za trud i pracę nauczycielom zawodówki i liceum. Ale wtedy będzie już w innej roli. Powyższy wniosek „racjonalizatorski” był zapewne wyrażony jako od osoby prywatnej. No chyba, że Ania ma osobiście coś do nauczycieli liceum – może jakaś trauma?

   1. Andrzej

    Karta nauczyciela , to nabyte prawo które, które ma z jednej strony chronić nauczycieli , z drugiej też mobilizować do twórczej i inspirującej pracy na rzecz środowiska nie tylko szkolnego ale też środowiska lokalnego. Każda praca wymaga godnego wynagrodzenia, ale też Praca jako Nauczyciel jest funkcją społeczna. Może przestrzeń np. 38 godzin pracy powinna być wypełniona praca na miejscu bez obowiązku zabierania pracy do domu.
    Karta Nauczyciela dała prawa, ale z drugiej strony Obecny Strajk nauczycieli ni jak ma się do tego. To porzucenie stanowiska pracy, które narusza sumienie, wobec Ucznia.
    Nauczyciele Strajkujący kopnęli sobie w kolano.
    PS. Do Dyrektorów
    Proszę nie stosować „dyscypliny papierkowej” – bo widzę że to jest najważniejsze, a nie inne zadania.

  2. nauczycielka

   Proszę odpowiedzieć pani Falinskiej,żeby powiedziała to wychowawczyni i nauczycielom swojej córki – tylko prosto w oczy.

  3. m

   Pani Falińska taka zapracowana, że na fb ma czas siedzieć i komentować w środku dnia (komentarz z godziny 10.40), gdy większość ludzi powinna uczciwie pracować 😉

  4. Gfg

   To po co pani Anna robiła w zeszłym roku studia z edukacji wczesnoszkolnej? Pluje, bo pracy nie dostała? Wstyd to trzeba mieć.

  5. Tablet uspokajający

   Panie Redaktorze, dlaczego Pan usunął mój wcześniejszy wpis, który nikogo nie obrażał. Nie zawierał wulgaryzmów ani aluzji. Nie różnił się w wymowie od pozostałych, dotyczących postawy Pani Anny wobec nauczycieli? Może mi Pan to wyjaśnić? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

   1. Proszę nie mieszać dzieci do swoich komentarzy…

    1. Tablet uspokajający

     Panie Redaktorze, dlaczego nie można głośno powiedzieć prawdy o tym, że niektórzy rodzice źle wychowują swoje dzieci. Nie wymagają od nich niczego, przerzucają całą odpowiedzialność za wychowanie i nauczanie a szkołę. Są dzieci, które w 5 czy 6 klasie nie mają opanowanej tabliczki mnożenia. Jak świat stary, wiadomo, że tego trzeba nauczyć się w domu. Na lekcji to już tylko praktyka. Dlaczego brzydkie komentarze o nauczycielach Pan puszcza? Dzieci to czytają!

 11. Olo

  Widać na firum samych nieuczycieli. Zapracowani , zmęczeni ale komentarze piszą. Wolny rynek słaba płaca, osoby z fakultetami rynek pracy otwarty. Tacy wykrztałceni ha,ha a pracujecie za grosze?

  1. Bicz B.

   Widać, Olo, Ty „wykrztałcony” przez nich nie zostałeś. Może stąd ta zgryźliwość i ciasny umysł?.

  2. Wykształcony

   Widać, że nigdy nie lubiłeś szkoły i nauki – stąd twoje „wykrztałcenie”.

 12. refleksja

  Mnie oburza sam fakt wybrania terminu strajku. Każdy ma prawo do protestu, ale chyba nie teraz, nie przeciwko uczniom, nie straszyć ich, bo i tak są zestresowani. Co to za nauczyciele? Kiedyś zarabiało się mało, o wiele mniej niż teraz. Jednak z mojego pokolenia nikt nie stanąłby przeciwko uczniom, to byłoby żenujące. Nauczyciel to powołanie, to misja, to życzliwy przewodnik po meandrach zgłębiania wiedzy, przyjaciel dziecka. Nie do pomyślenia byłoby żeby straszyć nieudzieleniem promocji dla wielu… Ilość uczniów bez promocji jest świadectwem skuteczności tego nauczyciela. Zadziwia mnie ta ich buta. Kto te kadry tak przygotował?
  Z drugiej strony wcale nie mają gorzej od innych. Ile zarabiają urzędnicy po wielu latach pracy? Najczęściej też z wykształceniem wyższym i to niekoniecznie po „kuźni kadr w Olecku”. W Polsce w ogóle zarabiamy niewiele, bo za nami wieloletnie zaniedbania i dla wielu niski poziom życia. Trzeba trochę wyrozumiałości. Zresztą nauczycielskie podwyżki są realizowane. Za małe? No cóż, zawsze mogłyby być wyższe. Ale nie przesadzajmy. Rozumiem, że swój zawód każdy sam wybrał? Był jaki był. Ma swoje plusy i swoje minusy, tylko trzeba rozważyć czego jest więcej. Każdy, kto podejmuje pracę zawsze dostaje to minimum obowiązujące, nikt nie da więcej, czy po studiach (czasami ciężkich) czy po średnim. Firmy prywatne tak płacą, a nie wszyscy mogą pracować w tych zagranicznych. To sprawa szczęścia jak się komu trafi. Niewielu też ma firmy prywatne dobrze prosperujące, tylko ci, którzy „obsiedli” na majątku prywatyzowanym, tym się wiedzie. Wszyscy też nie mogli wtedy tych majątków nabywać. Może mój głos nie spodoba się, ale jest szczery, uczciwy. Kto pomyśli – przyzna mi rację.

  1. XYD

   O tak. Wakacje to byłby dobry czas.

 13. Łukasz

  Trzymam kciuki za strajkujących. Chylę czoła przed decyzją Nauczycieli którzy nie strajkują. W tym kraju nie dogodzisz wszystkim…

 14. MAREK

  doga redakcjo dziwię się że uczestniczysz ( świadomie lub nie ) w zorganizowanej akcji piso-trollingu na szeroka skale

  1. Redakcja nie uczestniczy… Nie cenzuruje, jeśli nie ma słów wulgarnych i aluzji prywatnych. Fakt – w jednym wypadku mamy do czynienia z trollem internetowym, który występuje pod dziesięcioma chyba nickami…

  2. Doda

   Zorganizowana akcja na tym portalu to narracja KODowsko-POwska, niszcząca nasze społeczeństwo do czego ty Marek i inni podobnie myślący wraz z Panem redaktorem przyzwyczailiście się, a przecież statystycznie rzecz biorąc większość społeczeństwa jest za zmianami, które przeprowadza Rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wiem. wiem, wy chcecie żeby było jak było i dlatego wtłacza się dzień po dniu tą szkodliwą KOD -POwską doktrynę i nie dopuszcza się innego poglądu. Porównajcie bilans 3,5 letnich rządów PiS z 8 letnimi PO i PSL. Weście jeszcze pod uwagę, że teraz nikt do strajkujących nie strzela jak za czasów waszych idoli.

   1. Po prostu spisek, albo lepiej – kolejny zamach:-):-):-)

    1. Doda

     Lepiej Pan redaktor od razu z grubej rury, nie kolejny zamach lecz samobójstwo nakazane przez prezesa, a może jeszcze dalej, Ci w Katyniu to też samobójcy na polecenie nazistów? Czy mamy dyskutować na takim poziomie, bo jak ktoś nie wytrzymuje już tej propagandy i podaje konkretne argumenty, to jest to troll lub jeszcze gorzej osoba niezrównoważona?
     Panie redaktorze proszę nie obrażać osób, które nie biorą instrukcji PO wysyłanej godzinę po tragedii do polityków na poważnie , że … „katastrofę spowodowali piloci…do ustalenia pozostaje, kto ich do tego skłonił”, a trotyl to nie trotyl i mógł być w kanapkach z kiełbasą, które mieli ze sobą pasażerowie w samolocie, itd, itp

     1. FILOZOFIA

      Myślenie, a szczególnie rozumne – ma przyszłość. Zawsze. Ale: niektórych myślenie boli…

   2. Antypis

    Strach porównywać. Przerażające jest jak można było zniszczyć nasz kraj tylko przez 3,5 roku. Ale gdzie zimnym biznesmenom ze Srebrnej, których koledzy okradają PCK na potrzeby swojej brudnej kampanii leży na sercu dobro obywateli. Macie 500 zł i się zamknijcie. Wielu na to niestety się nabiera.

    1. Kinga

     Pan jest typowym przypadkiem wyborcy pospolitego ruszenia , który powinien być zbadaniu przez psychiatrę i psychologa.

  3. Emil

   Zgadzam się z przedmówcą. Czym innym jest publikacja komentarzy adekwatnych do zamieszczonego tekstu a czym innym powielanie tekstów internetowych troli rozsylajacych te materialy na masową skalę i dla pieniędzy. Sama świadomość, że w ten sposób uczestniczy się w obiegu wyciagnietych z d… tez i dokłada swoją cegiełkę do tej fabryki kłamstw powinna dawać do myslenia.

 15. Iza

  Ja jestem zażenowana ,że my Polacy mamy taką krótką pamięć i dajemy się zmanipulować „wątpliwym” autorytetom tj. S.Broniarz, Cimoszewicz, Miller, Czażasty ,dzięki ,którym funkcjonował niedawno obalony system totalitarny.
  System,który pozbawił nas wolności, decydowania o sobie i życia wielu naszych braci. Obecna opozycja ze Schetyną i partiami satelickimi „podpala” i tak gorącą atmosferę wykorzystując nasze dzieci,które zamiast
  się uczyć błąkają się i tracą czas.Zgadzam się z argumentami nauczycieli,że chcą zarabiać więcej,ale należało wykorzystać inne formy protestu,które nie byłyby uciążliwe dla całego społeczeństwa.Zostaliście wciągnięci do brutalnej walki politycznej naszym kosztem i myślę,że nie znacie opinii nas rodziców, a być może nie macie pojęcia jak pracuje się innym grupom zawodowym po 40 godzin tygodniowo i 21 dniowym rocznym urlopem .Jesteście klasą bardzo uprzywilejowaną i to jest fakt.

 16. Sako

  Przez takich nauczycieli jak ci z SP3 środowisko nauczycielskie jest tak traktowane juz od wielu lat przez kolejne rzady. Nauczyciele nigdy nie potrafili w obronie edukacji i swoich interesow wystąpić razem. Nasuwa sie jedno okreslenie LAMISTRAJKI .

 17. mama

  Jetem rodzicem dziecka,ktore zdaje egzaminy,popieram nauczycieli,chociaż niekórzy z nich nigdy nie będą dobrymi pedagogami.Ale tak już jest,niech walczą o swoje.Lepsze to niż rozdawanie na lewo i prawo500+,nigdy nikomu nie zazdrosciłam pieniedzy,ale jak widzę mamę,ktora ma emeryturkę od Pisu do tego naklepane 5dzieci,plus socjal z opieki i darmowa żywnosć,to zakrwa juz na parodie.I takie dzieci przeważnie koncza edukacje na podstawowej,bo rodziców nie obchodzi dalsze kształcenie,żenada

  1. Doda

   Niezazdrosna mamo, sądzę, że ty nie będziesz pobierała tych rozdawanych na lewo i prawo 500+ na swoje dziecko od PiSu. No ty chyba się nie zhańbisz tą parodią???

   1. Wacek

    To proszę płacić godziwie nosicielką życia wówczas będą pracowały.

 18. Mar

  Bardzo, bardzo jest mi przykro, że tak naprawdę to dzieci nikt nie zauważa w tym sporze, co one czują, co robią, co myślą. Młodszym super nie ma zajęć, te które zdają egzaminy brak opieki nauczycieli, którzy są przepracowani i ubodzy. Przykro- brak dobrego słowa przed egzaminami od wychowawcy. to dla wielu młodych wielka przykrość, rozżalenie. Gdzie się podziała empatia… Czy strajk zakazuje rozmów z wychowankami…zastanówmy się wszyscy…i nauczyciele i rodzice i politycy…

  1. dod

   Nauczyciele zostali zaczadzeni przez KOD i PO, opuścił ich rozum i zabrakło wstydu w stosunku do swoich uczniów.

   1. Antypis

    Nie, po prostu nie zostali ogłupieni przez PIS, mimo, że do TVPIS wpompowano kolejny miliard na żenującą propagandę.