Tymczasem na Ukrainie…

Wiele polskich instytucji i organizacji zaangażowanych jest w działania międzynarodowe. Polska aktywna jest zwłaszcza w krajach tzw. Partnerstwa Wschodniego – szczególnie na Białorusi, Ukrainie, w Mołdawii i Gruzji.

Realizacja działań jest tam bardzo trudna, a największych kłopotów przysparza utrzymanie rezultatów projektów. Każda podejmowana aktywność musi być dobrze przemyślana, aby nie doszło do sytuacji, że po zakończeniu finansowania po projekcie nie pozostanie nawet śladu.

Bezcennym jest posiadanie odpowiedzialnego, godnego zaufania, lokalnego partnera.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej i Fundacja Puszczy Rominckiej od lat pracują wspólnie w krajach takich jak Kazachstan, Ukraina i Mołdawia.  Wdrażane projekty dotyczą przede wszystkim szeroko pojmowanego rozwoju obszarów wiejskich.

W 2017 roku – dzięki dofinansowaniu z MSZ – realizowany był na Ukrainie przez Park i Fundację projekt „Poprawa efektywności działań ochotniczej straży pożarnej na terenie wyżnickiego rejonu”. W jego ramach organizowano wyjazdy studyjne ukraińskich partnerów do Polski, doposażono lokalne drużyny strażaków – ochotników w lekki samochód ratowniczo-gaśniczy (Ford Ranger) wraz z osprzętem i zestawy do udzielania pierwszej pomocy.

Gołdapscy strażacy przeprowadzili szereg szkoleń z wykorzystania przekazanego sprzętu.

Podsumowaniem projektu były ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze angażujące wszystkie lokalne służby, w opracowaniu scenariusza których uczestniczyli polscy specjaliści.

Ponad rok od zakończenia projektu jego realizatorzy sprawdzili, czy rezultaty są wciąż widoczne. Z wielką satysfakcją stwierdzili, że przekazany sprzęt funkcjonuje, wykorzystywany jest zgodnie z przeznaczeniem, a organizacje strażaków – ochotników na terenie wyżnickiego rejonu rozwijają się intensywniej niż się spodziewano.

W lutym 2019 roku ukraińscy partnerzy trenowali w Karpatach działania ratownicze. W ćwiczeniach uczestniczył przekazany przez stronę polską samochód, który bardzo dobrze – co widać na zdjęciach – zdał egzamin w trudnych, zimowych warunkach.

Powiązane artykuły