Teatr Kurtyna gościł w Pogorzeli

Szkoła Podstawowa w Pogorzeli w drugim okresie realizuje własny program profilaktyczny pod nazwą „Nie piję, nie palę i żyję wspaniale”, program finansowany jest ze środków Gminy Gołdap. W środę 6 marca w ramach tego programu gościł u nas teatr Kurtyna z profilaktycznym przedstawieniem pt. Ciamajda. Wcześniej odbyły się warsztaty zumby oraz fitnessu.

Przedstawienie mówiło o tym jak Kamil, uczeń klasy 5 szkoły podstawowej, nazywany jest przez klasę – Ciamajdą. Powodem nadania mu tego przezwiska, które bardzo boli i poniża chłopca jest fakt, że w odróżnieniu od swoich rówieśników nie fascynuje się światem Internetu, telefonów komórkowych i gier sieciowych. Ma natomiast wyjątkowy talent, który powoduje zazdrość i wynikającą z niej agresję ze strony szkolnych kolegów – potrafi świetnie rysować. Bohaterami jego niezwykłych grafik są zazwyczaj postacie ludzi i zwierząt: biednych, chorych, doświadczonych przez los i potrzebujących pomocy. To staje się głównym powodem niewybrednych żartów. Skoro Kamil rysuje tylko „życiowych nieudaczników”, to sam też musi być przysłowiową Ciamajdą.

Pewnego dnia, chłopiec nie radząc sobie z coraz gwałtowniejszą i wrogą presją otoczenia przychodzi na lekcję pachnąc spożytym alkoholem. Bojaźliwie skrywa fakt, że został zmuszony do jego wypicia. Miał to być warunek, jaki musiał spełnić, aby być zaakceptowanym przez klasę.

Nauczyciel niezwłocznie wzywa do szkoły jednego z rodziców chłopca.

Rodzic wiedząc, że klasa przygotowuje przedstawienie teatralne, sugeruje nauczycielowi, aby ten powierzył Kamilowi rolę głównego bohatera. Ma to być sposób na zażegnanie problemów chłopca. Kamil staje do zmagań konkursowych o główną rolę. Jednak złośliwe i podstępne żarty kolegów i koleżanek powodują, że chłopiec się poddaje. Szczęśliwym trafem, z pomocą Kamilowi przychodzi jego nauczyciel.

Czy Kamil podejmie wyzwanie, które ma na celu przywrócić mu wiarę w siebie i we własne możliwości?

Czy rówieśnicy chłopca zmienią swój system wartości i będą potrafili w sposób właściwy dokonywać wyborów pomiędzy tym, co jest dobre a co złe?

Odpowiedzi na te pytania dzieci znalazły , oglądając najnowszą premierę Teatru Kurtyna.

Z teatrem Kurtyna nasza szkoła współpracuje od wielu lat,zawsze z ogromnym zainteresowaniem nasi uczniowie biorą udział w przedstawieniach profilaktycznych.


Aktualności

Powiązane artykuły