Stelaż do łóżka: o czym warto wiedzieć?

Doskonałe samopoczucie przez cały dzień zapewni nam dobrze przespana noc. We własnym łóżku poczujemy się naprawdę komfortowo tylko pod warunkiem, że znajdzie się w nim dobrze wybrany materac. Materac niezależnie od swojej ceny powinien być dobrany do naszych przyzwyczajeń, potrzeb, ale przede wszystkim do budowy ciała. Osoby, które lubią spać na twardym, będą źle się czuły śpiąc na materacu z bardzo miękkiej pianki, która pod ciężarem ich ciała będzie się zapadać.

Z kolei osoby, które się przegrzewają, nie wyśpią się na materacu, który jest nieprzewiewny. Oferta różnych modeli materacy jest dzisiaj olbrzymia. Różnią się one między sobą nie tylko ceną, ale także rodzajem materiału i technologią wykonania. W sprzedaży są zarówno materace do dziecięcych łóżeczek, dla osób starszych, które mają problemy z poruszaniem się, dla osób obłożnie chorych. Dobrze dobrany materac może zmniejszyć bóle łokci, bioder, barków czy kręgosłupa. Jak dbać o materac, aby służył jak najdłużej?

Dlaczego potrzebny jest stelaż do materaca?

Zadaniem materaca jest utrzymywanie kręgosłupa w jego naturalnej pozycji. Dzięki temu podczas snu rozluźnią się i zregenerują wszystkie mięśnie. Nie ma znaczenia czy kupimy materac kieszeniowy, czy cieszący się coraz większą popularnością materac z pianki wysokoelastycznej, musimy pamiętać o tym, że nie można kłaść go bezpośrednio na podłodze. W materacu nie może gromadzić się wilgoć, musi mieć zapewnioną odpowiednią wentylację. Dlatego też materac zawsze umieszczamy na odpowiednio dobranym stelażu. Stelaże do łóżek wykonywane są najczęściej z drewna klejonego. Deformacji materaca zapobiega nie tylko stelaż, ale także rama łóżka. Możliwość regulowania twardości stelaża w jego środkowej części jest jego dodatkowym plusem; dzięki temu każdy może wybrać twardość idealnie dopasowaną do jego indywidualnych preferencji. Stelaż przedłuża żywotność materaca niemal dwukrotnie.

Jak dbać o materac?

Oczywiście życie materaca przedłuży nie tylko stelaż. W przypadku dwustronnego materaca musimy pamiętać o tym, że co pół roku należy przełożyć go na drugą stronę – idealnie byłoby odwrócić materac o 180 stopni. Część, która dotychczas była pod głową, powinna znaleźć się pod nogami. Kupując materac zwróćmy uwagę, czy ma on zdejmowany pokrowiec; w razie zabrudzenia będzie można go uprać. W przypadku materaca z pokrowcem bardzo wygodny jest ten, który ma wszyty zamek błyskawiczny przy dłuższym boku. Zdjęcie pokrowca jest wyjątkowo wtedy proste; pokrowiec pierzemy co 4-6 tygodni. Aby ochronić materac przed uszkodzeniem przez stelaż i przed kurzem warto dokupić specjalny, wykonany z antyalergicznego materiału ochraniacz. Umieszcza się go między materacem a stelażem. Ochraniacz można bez problemów uprać w pralce.

Zakup materaca oraz stelaża to bardzo poważna sprawa. Dobry materac i stelaż powinny nam służyć przynajmniej kilka lat; do tego materac i łóżko powinny być na tyle wygodne, aby rankiem nie bolały nas plecy. Za ból kręgosłupa bardzo często odpowiada właśnie źle dobrany materac.


Aktualności

Powiązane artykuły