Najpopularniejsze rodzaje przenośników rolniczych

Przenośniki to maszyny, które używane są do transportowania przeróżnych materiałów. Jeśli chodzi o przenośniki rolnicze to głównie wykorzystywane są one do przemieszczania materiałów sypkich, takich jak nasiona lub zboże. Wyróżniamy także przenośniki komunalne, które zazwyczaj służą do transportu piasku, cementu lub groszku. Oprócz wymienionego podziału przenośników, najczęściej można spotkać się z dwoma wersjami – przenośniki ślimakowe i pneumatyczne.

Przenośniki ślimakowe są napędzane energią elektryczną lub hydraulicznie. Sprawdzają się podczas załadunku silosów, rozsiewaczy i siewników. Dodatkowo w czasie pracy mogą mieszać, odwadniać lub sprężać pobierane materiały. Doceniane są za możliwość swobodnego, wygodnego i elektronicznego sterowania siłownikami, niskie koszty eksploatacji oraz wysokie bezpieczeństwo użytkowania.

Przenośniki pneumatyczne można podzielić na modele tłoczące i ssąco-tłoczące. Przenośniki pneumatyczne doskonale sprawdzają się przy transporcie ziarna w kierunku pionowym i poziomym oraz załadunku i rozładunku. Dostępne są w postaci różnych modeli, niektóre z nich napędzane są od ciągnika, zaś inne elektrycznie. Przenośniki pneumatyczne pracują precyzyjnie, ponieważ wykorzystują do zasysania zboża specjalną ssawkę umieszczoną na końcu elastycznego węża. Dodatkowo dysponują cyklonem i dozownikiem, czyli elementami przekazującymi ziarno do miejsca docelowego.

POM Augustów, jako wiodący producent przenośników

Współcześnie na rynku rolniczym bardzo docenianym producentem przenośników rolniczych jest POM Augustów. Wyroby producenta POM Augustów zakupić można bezpośrednio w siedzibie lub u licznych dealerów np. sklep TwojaZagroda.pl. POM Augustów doceniany jest za tworzenie solidnych i ponadczasowych maszyn rolniczych oraz komunalnych. Rolnicy wybierają markę POM Augustów, ponieważ produkuje ona maszyny niezawodne i innowacyjne, oferuje szeroki wybór modeli, a także dba o klienta (gwarancja i fachowa obsługa).

POM Augustów od wielu lat podbija polski rynek i cieszy się uznaniem za granicą. Dysponuje rozbudowanym parkiem maszynowym oraz liniami technologicznymi, a dzięki nim stale wprowadza nowoczesne rozwiązania. Ponadto chętnie korzysta z dotacji unijnych, które pozwalają na dalsze inwestycje i badania.

Przenośniki ślimakowe od POM Augustów

W ofercie POM Augustów znajdziemy liczne modele przenośników ślimakowych, między innymi: T 206/2, T 206/3, T 206/4, T 447/1, T 447/2, T 447/3, T 458 i T 461. Służą one do transportowania różnego rodzaju materiałów sypkich, czyli ziaren, nasion, piasku, cementu, pelletu i wiór.

Przenośniki ślimakowe od POM Augustów doskonale wykonują pracę przy niewielkich odległościach. Zazwyczaj rolnicy korzystają z nich przy załadunkach silosów, siewników, rozsiewaczy lub worków.

Najnowszym modelem przenośnika ślimakowego jest przenośnik przeładowczy ślimakowy hydrauliczny T 213. Można go używać do transportu materiałów sypkich z przyczep na inne środki transportu drogowego np. z przyczep skorupowych na TIR-a. Przenośniki T 213 gwarantuje szczelność transportu i eliminuje straty materiału. Zapewnia wysokie bezpieczeństwo i wygodę (elektroniczne sterowanie siłownikami). Ponadto wykazuje małe zapotrzebowanie na powierzchnię roboczą, dzięki czemu może być używany w trudnych warunkach.

Wszystkie oferowane przez POM Augustów przenośniki ślimakowe można zakupić z dodatkowym wyposażeniem np. kosze zasypowe, wózki transportowe, wsypy obrotowe i elastyczne, workowniki i inne.

Przenośniki pneumatyczne od POM Augustów

POM Augustów produkuje przenośniki pneumatyczne z napędem od ciągnika oraz z napędem elektrycznym (tłoczące i ssąco-tłoczące). Przenośniki pneumatyczne ssąco-tłoczące posiadające napędem od ciągnika to między innymi: T 470, T 480, T 449 i T 449/1, T 450/1. Głównie używane są do przemieszczania zbóż w kierunku pionowy i poziomym – rozładunki ziarna i nasion z pryzmy, zbiorników lub silosów.

Przenośniki ssąco-tłoczące z napędem elektrycznym są wygodniejsze i bezpieczniejsze w obsłudze. Precyzyjnie zasysają ziarno i dostarczają je do miejsca docelowego przez cyklon i dozownik. Najpopularniejsze modele przenośników pneumatycznych z napędem elektrycznym to: T 449/2, T 450, 207, T 207/1, T 207/2, T 207/3, T 378/1 i T 378/2.

Przenośniki pneumatyczne tłoczące przeznaczone są do transportu ziarna zbóż poprzez kosz zasypowy, inżektor lub dozownik i rurociąg do miejsca docelowego. W głównym wyposażeniu przenośników tłoczących znajdują się rura i kolano.


Porady

Powiązane artykuły