Dom Kultury w Gołdapi, Małomiasteczkowy Klub Filmowy zapraszają na 14 marca

Dom Kultury w Gołdapi, Małomiasteczkowy Klub Filmowy zapraszają w czwartek 14 marca o godz. 18.00 na film „Donbas” w reżyserii Siergieja Łoźnicy.

„Donbas” to mozaikowa opowieść o zwykłych ludziach, a nie typowy film wojenny. Jest to spojrzenie na wojnę za naszą wschodnia granicą oczami tych, których pewnie nigdy byśmy nie usłyszeli. Ten film jest uniwersalna opowieścią o permanentnym kryzysie i demoralizacji, które w filmie Łoźnicy nabierają przerażającego charakteru teatru absurdu.

Jako portrecista współczesnej Rosji Łoźnica musiał w końcu zająć się wojną w Donbasie, tym bardziej, że sam, mimo że urodzony na ziemiach białoruskich, dorastał właśnie na Ukrainie. Tym razem reżyser rezygnuje z jednej wiodącej historii i przedstawia krótkie, luźno powiązane sceny, pokazujące życie na terenach, które są przedmiotem konfliktu między Ukraińcami a prorosyjskimi separatystami.
Klasyczną fabułę zastąpiły więc epizody ilustrujące rozmaite patologie, szerzące się zarówno w miastach pozostających w rękach Ukraińców, jak i w obrębie samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Jak łatwo się domyślić, w Donbasie kwitnie korupcja, instytucje to jedynie atrapy, a prawa człowieka są ustawicznie łamane.
Robert Birkholc

Bilet w cenie 10 zł do nabycia w kasie kina i przez internet
https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-donbas-48008?id=234418

Powiązane artykuły