Wyjaśniamy czy warto spłacać pożyczkę przed terminem

Czy wiesz, że każdy klient posiadający kredyt konsumenci może spłacić swój dług wcześniej? Ale to nie wszystko – klient może również zrezygnować z zaciągniętej pożyczki wypełniając odpowiedni formularz, który powinien być dołączony do umowy. Rezygnacja jednak jest czym innym niżeli przedterminowa spłata. Odstąpić od pożyczki można w ściśle określonym czasie, a wcześniejszej spłaty można dokonać w dowolnym momencie. Czasem jednak nie zawsze się to opłaca.

Ile można zyskać na przedterminowej spłacie?

Ustawa o kredycie konsumenckim zobowiązuje kredytodawców nie tylko do umożliwienia klientom odstąpienia od umowy pożyczkowej, ale również zezwala na spłatę całości zobowiązania przed wyznaczonym terminem. Sytuacje losowe czasem umożliwiają klientowi banku czy instytucji pozabankowej spłacić swoje zobowiązanie i mieć dług z głowy.

Premia w pracy, podwyżka, zwrot z ubezpieczenia, spadek, a może wygrana w totolotka? Takie sytuacje zdarzyć mogą się każdemu.

Większość ludzi mających jakiś kredyt czy pożyczkę zechce pozbyć się comiesięcznego obciążenia dzięki niespodziewanemu przypływowi gotówki. Jest to zrozumiałe i na pewno taki pomysł jest godny poparcia, tym bardziej, że los może szybko się odwrócić na czyjąś niekorzyść. Jeśli więc istnieje taka możliwość, warto pozbyć się długów od ręki.

Kredytodawca zobowiązany jest do zwrotu odsetek, które naliczane są od okresu spłaty. W związku z tym jeśli zobowiązanie zostanie spłacone wcześnie, klientowi należy się zwrot części kosztów.

Warto jednak pamiętać, że Banki, SKOK’i i instytucje pożyczkowe zabezpieczają swój profit przed ewentualnością wcześniejszej spłaty pożyczki. W związku z tym koszt pożyczenia w przypadku banków dzielony jest przeważnie 50/50, czyli odsetki i prowizja wynoszą tyle samo.

Instytucje pożyczkowe natomiast znaczną większość kosztów przenoszą na prowizję i opłatę od udzielenia pożyczki. Odsetki są w tym wypadku nieznacznym kosztem, więc i potencjalny zwrot będzie minimalny. Z uwagi na to, że ten proceder jest dobrze znany, ustawa regulująca koszt pożyczki określa nie tylko wysokość odsetek, ale również kosztów pozaodsetkowych.

Jak przebiega procedura wcześniejszej spłaty zobowiązania?

Aby dokonać wcześniejszej spłaty należy skontaktować się z konsultantem instytucji pożyczkowej, z którą została podpisana umowa. Konsultant dokładnie wyjaśni jak przebiega cały proces, jaka kwota musi zostać przelana. Konto wpłaty zobowiązania nie ulega zmianie, jedynie kwota może być zmniejszona lub zostanie zwrócona pożyczkobiorcy z tytułu wcześniejszej spłaty.

Większość pożyczkodawców poprzez panel klienta umożliwia monitorowanie statusu pożyczki wraz z kosztami jakie obowiązują w danym momencie. Można więc samodzielnie dokonać spłaty, bez kontaktu telefonicznego z przedstawicielem firmy.

Pożyczki i kredyty wieloratalne również podlegają opcji wcześniejszego zwrotu na życzenie klienta. Sytuacja ta jednak jest nieco bardziej skomplikowana, co wynika ze zmiennego oprocentowania jakie często wiąże się z pożyczkami ratalnymi.

Jak oszczędzić pożyczając?

Pożyczki online oferowane są przez kilkadziesiąt firm pozabankowych, a rywalizacja w sektorze finansowym wymusza coraz atrakcyjniejsze oferty i promocje. Warto być na czasie i regularnie obserwować rankingi pożyczek pozabankowych. W każdym miesiącu sytuacja delikatnie ulega zmianie.

Firmy pożyczkowe prześcigają się w ofertach celem zdobycia największej ilości klientów. Aby mieć aktualne pojęcie o najnowszych ofertach warto śledzić portale pożyczkowe, które przygotowują regularne aktualizacje i informują, która firma w obecnym czasie przygotowała ciekawe promocje. Ponadto należy pamiętać, że nadal wiele firm pożycza nowych klientom za darmo, a część z nich regularnie podnosi maksymalne dostępne kwoty.

Aby znaleźć najtańszą ofertę warto skorzystać z internetowych porównywarek. Ceny pożyczek pozabankowych o tych samych parametrach mogą różnić się o kilkadziesiąt czy nawet kilkaset złotych.

W przypadku pożyczek wieloratalnych można oszczędzić kilka tysięcy złotych w całym okresie spłaty zobowiązania. Nie warto więc sugerować się konsultantami, którzy zapewniają, że ich firma oferuje najlepsze ceny na rynku. W przypadku pieniędzy zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania i wszystko sprawdzajmy osobiście.


Aktualności

Powiązane artykuły