Historia: W Gołdapi urodził się jeden z ojców rolnictwa ekologicznego

Warto jest czasem głębiej drążyć lokalną, przedwojenną historię, sięgając po nazwiska, ponieważ w dawnych pruskich miasteczkach nierzadko rodziły się osoby sławne, mające wpływ między innymi na naukę. Okazuje się bowiem, że 29 listopada 1906 r. w Gołdapi urodził się jeden z ojców rolnictwa ekologicznego – Hans Peter Rusch. 

Wzmiankę o nim znajdziemy między innymi w Wikipedii. Dzieciństwo i młodość Rusch spędził w Prusach Wschodnich. Studiował medycynę na Uniwersytecie w Giessen, potem praktykował w szpitalu uniwersyteckim.

W czasie II wojny światowej Rusch był lekarzem wojskowym na Sycylii.

Po wojnie jako lekarz pracował w klinice onkologicznej w Lehrbach i tam, wraz z bakteriologiem A. Beckerem, w celu opracowania nowych leków, badał funkcję bakterii.

Jego odkrycia zostały włączone do opublikowanego w 1950 roku w czasopiśmie medycznym artykułu, zatytułowanego „Cykl bakterii jako zasada życia” .

W tym artykule szwajcarski biolog i polityk chłopski Hans Müller znalazł podstawę naukowego podejścia do problemów rolnictwa ekologicznego. Zaczęli obaj współpracować. Na początku pracowali w garażu, który dał początek poważnej instytucji badawczej.

W laboratorium Rusch zbadał warunki mikrobiologiczne różnych gleb i opracował procedurę testową nazwaną jego imieniem („test Ruscha”). Pomagali mu rolnicy, określając w czasie eksperymentów płodność gleby.

Rusch ukuł termin „cykl żywej substancji”, jako podstawę wszelkiego biologicznego myślenia i działania. Wraz z Hansem Müllerem i jego żoną Marią opracował teorię rolnictwa opartą na pracy nad pielęgnacją gleby i zachowaniem jej długotrwałej płodności.

To zintegrowało część niemieckich rolników, ogrodników, plantatorów winorośli i pszczelarzy do połączenia sił w celu stworzenia Bioland Association for Organic Farming i opracowania wiążących wytycznych dla rolnictwa ekologicznego.

Powiązane artykuły