Dla kogo spółka a dla kogo działalność gospodarcza?

Prowadzenie własnego biznesu otwiera przed przedsiębiorcą nieznane dotąd możliwości. Wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej urasta to rangi najważniejszej decyzji na początku przygody z biznesem. To właśnie od niej w przyszłości będzie zależeć sposób funkcjonowania firmy. Spółka czy jednoosobowa działalność, co lepiej wybrać?

Jednoosobowa działalność – najważniejsze zalety

Wydaje się, że jednoosobowa działalność gospodarcza to jedna z najlepszych i najpopularniejszych form prowadzenia biznesu dla świeżo upieczonych przedsiębiorców. Takie rozwiązanie nie wymaga dysponowaniem kapitałem początkowym oraz nie wymaga prowadzenia pełnej księgowości. Sam proces rejestracji jednoosobowej działalności jest bardzo prosty w porównaniu do zarejestrowania którejś ze spółek. Zarówno założenie, jak i rozwiązanie firmy przedsiębiorca może zgłosić drogą internetową, co jest dużym udogodnieniem. Dodatkowym atutem takiej formy zakładania biznesu jest możliwość wyboru najkorzystniejszej dla nas metody opodatkowania, a wszelkie decyzje mogą zostać podejmowane całkowicie samodzielne.

Ze specjalną dedykacją dla osób myślących nad założeniem własnej firmy stworzono książkę-poradnik informująca o tym, jak skutecznie zbudować przedsiębiorstwo w krótkim czasie, jakich błędów unikać na początku swojej działalności oraz co robić w przypadku, gdy prowadzony przez nas biznes nie do końca układa się po naszej myśli. Produkt można zamówić na stronie https://www.zustoniemus.pl/produkt/przedsiebiorca-byc/. Książka autorstwa Justyny Bronieckiej-Klim to spis skutecznych technik i zasad obowiązujących w budowaniu firmy.

Jednoosobowa działalność – posiada również wady

Spośród szeregu zalet prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej możemy również wyróżnić kilka wad. Największą z nich bez dwóch zdań jest osobista odpowiedzialność przedsiębiorcy za wszelkie zobowiązania wynikające z prowadzenia własnego biznesu. Właściciel firmy odpowiada także za swoich pracowników oraz za wszelkie obowiązki wobec Urzędów Skarbowych oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Najpopularniejsze spółki – zalety i wady ich prowadzenia

Jedną z najpopularniejszych w Polsce spółek jest spółka cywilna. Charakteryzuje się ona łatwością założenia i prostymi procedurami prowadzenia. Pod tym względem przypomina jednoosobową działalność gospodarczą, jednak wymaga ona wspólnika. Jej funkcjonowanie nie wiąże się z wysokimi kosztami. Wśród największych wad warto wymienić szeroką odpowiedzialność za długi firmy. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym za zobowiązania zaciągnięte podczas prowadzenia biznesu solidarnie odpowiada każdy z członków spółki.

Drugim najbardziej powszechnym rodzajem spółki w naszym kraju jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W odróżnieniu od spółki cywilnej, taka forma prowadzenia biznesu jest droga w utrzymaniu, jednak nie generuje ona odpowiedzialności za długi wspólników. To bardzo wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla każdej ze stron.

Na wybór idealnej formy prowadzenia własnego biznesu składa się wiele czynników. Jeśli jesteśmy indywidualistami i nie lubimy być zależnym od drugiej osoby, wybór jednoosobowej działalności gospodarczej wydaje się oczywisty. W przypadku, gdy do rozwinięcia firmy potrzebujemy wsparcia drugiej osoby, najczęściej wybieramy pomiędzy spółką cywilną a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Obie są całkowicie różne od siebie.


Aktualności

Powiązane artykuły