Poznawaliśmy sposoby zwierząt na przetrwanie zimy

Dzieciaki z klasy 0b SP2 przez tydzień poznawały sposoby zwierząt na przetrwanie zimy. Najpierw wszystkie zwierzaki na przygotowanych przez wychowawczynię ilustracjach trzeba było podzielić na następujące grupy:

  • śpiochy,
  • zimują w ciepłych krajach,
  • jedzą zgromadzone zapasy,
  • przychodzą do paśnika,
  • przylatują do karmnika.

Dzięki pomocy rodziców i pana Andrzeja na parapecie pojawił się karmnik. Korzystając z różnych źródeł informacji poznaliśmy przysmaki zwierząt i zasady dokarmiania. Przysmakami ptaków wypełniliśmy ptasią stołówkę. Przy karmnikach w kąciku przyrody pojawiły się małe sylwety ptaków, które mogą odwiedzić karmnik na parapecie. Aby poznać jeszcze więcej szczegółów z zimowego życia zwierząt zaprosiliśmy na zajęcia pracownika Nadleśnictwa Gołdap. pani Basia Jagłowska przybyła do nas z ciekawymi ilustracjami, pluszowymi ptaszkami i małymi upominkami. Dzieci słuchały leśnych opowieści z dużym zainteresowaniem. Największą atrakcją spotkania okazało się wsłuchiwanie w ptasie głosy ukryte w pluszakach.

Mimo zakończenia bloku tematycznego nie zakończyliśmy rozmów o zwierzętach. Teraz często zaglądamy do karmnika. Dzieciaki po jego zawartości potrafią poznać, czy był tam jakiś głodomorek. Przez lornetkę podglądają ptaki zaglądające do karmników na podwórku i przylatujące na brzozy przy szkole. Wygląd ptaków porównują z sylwetami w klasie. Już wiadomo, że ptasią stołówkę przy SP2 na pewno odwiedzają: wróble zwyczajne i mazurki, sikory bogatki i modre, dzwońce, dzięcioły, czyżyki, jemiołuszki, gile, grubodzioby, kawki, sójki i synogarlice.


Aktualności

Powiązane artykuły