W trosce o bezpieczeństwo – spotkania z mieszkańcami

„ON, TY I JA – razem na szlaku bezpieczeństwa powiatu gołdapskiego”– taka jest nazwa projektu Starostwa Powiatowego w Gołdapi realizowanego wspólnie z Komendą Powiatowa Policji w Gołdapi, a tym samym hasło przewodnie cyklicznie realizowanych spotkań. Jedno z nich odbyło się w Baniach Mazurskich w Cerkwi Świętego Mikołaja. Wszystko z myślą o bezpieczeństwie.

 

 

 

Dzięki Jackowi Klimko – funkcjonariuszowi Państwowej Straży Pożarnej, który jednocześnie jest ratownikiem medycznym, mieszkańcy Bań Mazurskich mogli utrwalić i uzupełnić swoją wiedzę w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej, jak również sprawdzić swoje umiejętności pracując z fantomem. Strażak zademonstrował także m.in. chwyt ratowniczy (chwyt Rauteka) służący do szybkiej ewakuacji poszkodowanego z miejsca zagrożenia, np. z samochodu. Podkreślił przy tym, że chwyt ten należy stosować jedynie w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia, czy to wynikającego z niebezpiecznego otoczenia (np. toksyczne opary), czy z ciężkiego stanu poszkodowanego (zatrzymanie oddechu lub krążenia, niemożność udrożnienia dróg oddechowych). W pozostałych przypadkach poszkodowanego ewakuują specjalistyczne służby ratownicze z zachowaniem zasad dotyczących stabilizacji kręgosłupa.

Asp. sztab. Marta Andruczyk z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi mówiła nie tylko o konieczności bycia widocznym na drodze, ale również poruszyła tematy związane z zabezpieczeniem kart płatniczych. Pamiętajmy, żeby przechowywać w miejscu niewidocznym dla innych, w taki sposób aby były one wykorzystywane tylko przez nas i tylko w momencie, który my uznamy za stosowne. W ramach projektu każdy otrzymał „antykradzieżowe etui”, które ma na celu skutecznie zabezpieczyć karty zbliżeniowe przed kontaktem z innymi urządzeniami. Nie zabrakło także elementów odblaskowych.

Serdeczne podziękowania policjanci odpowiedzialni za przeprowadzenie działań kierują do Ojca Piotra z Cerkwi Świętego Mikołaja za zaangażowanie w działania na rzecz bezpieczeństwa i możliwość przeprowadzenia spotkania w cerkwi.

Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „On, Ty i Ja – razem na szlaku bezpieczeństwa powiatu gołdapskiego” dofinansowanego z rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”.

Red. KPP Gołdap


Aktualności

Powiązane artykuły