Sesja jak sesja, za to dyskusja – „sobie a muzom”

Dziwna była dzisiejsza dyskusja nad budżetem gminy na rok 2019. Zanosiło się na to, że będzie gorąco do samego końca, bowiem już na początku radny Zbigniew Mieruński określił projekt budżetu jako „zły”, ale po kilku ostrych starciach trojga radnych ugrupowania „Dobro Wspólne” z burmistrzem Tomaszem Luto, napięcie zmalało i uchwałę zatwierdzono przy dziesięciu głosach akceptujących, jednym wstrzymującym się i dwóch przeciwnych.

 

 

 

 

Radny Zbigniew Mieruński zarzucał projektowi między innymi to, że powoduje dalsze zwiększenie zadłużenia gminy, że zbyt dużą kwotę przeznaczono na promocję i że jego zdaniem nie ma promocji zewnętrznej. Stwierdził również, że za dużo przeznacza się środków na tak zwany „patronat burmistrza”.

W odwiedzi burmistrz Tomasz Luto wymienił listę „inicjatyw oddolnych” finansowanych w ramach patronatu. Większość z nich to wydarzenia kulturalne lub sportowe.

Radny Mieruński zaproponował też, by dotacje na działalność rad osiedlowych zwiększyć i sprowadzić do poziomu kwot przeznaczanych przez gminę na sołectwa. Natomiast po tym, jak wiceburmistrz Jacek Morzy zadeklarował staranie się o środki na ten cel w trakcie kolejnego roku budżetowego, ten wniosek radny wycofał. Za zwiększeniem dotacji radom osiedlowym wypowiedziała się również radna Monika Wałejko z ugrupowania „Nasza Gołdap”. Faktem jest, że aktualne, niewielkie, dotacje na rady osiedlowe nie przyczyniają się do zwiększenia ich aktywności.

Żywą dyskusję wzbudził zaplanowany remont ulicy Spokojnej (przylegającej do Żeromskiego). Była propozycja by tę inwestycję przesunąć w czasie i związane z nią środki przeznaczyć na odcinek placu Zwycięstwa 18-19. Jednak większość radnych tego nie zaakceptowała.

Pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Regionalna Izba Obrachunkowa.

Projekt uchwały budżetowej niżej – w załączniku:

projekt_uchwaly_budzetowej

Budżet co prawda uchwalono, ale piątkowa sesja pokazała jeszcze, że istnieje pilne zapotrzebowanie na dodatkowy wydatek… Nagłośnienie na sali obrad jest fatalne, transmisja internetowa nie miała zupełnie racji bytu, bowiem zabierający głos radni nie byli słyszalni. Na dodatek część wypowiedzi nie docierała do obecnych na sali.

Póki co radni Rady Miejskiej Gołdapi dyskutują „sobie a muzom”.

 

Aby obejrzeć (bo wysłuchać trudno) kolejną retransmisję sesji Rady Miejskiej można skorzystać z tego linku:
http://bip.goldap.pl/pl/1611/0/rada-miejska.html i potem kliknąć na: Transmisja online

 


Aktualności

Powiązane artykuły

58 komentarzy do “Sesja jak sesja, za to dyskusja – „sobie a muzom”

 1. franciszek

  Transmisja jak zawsze do d…py. Nic nie słychać i nie wiadomo o co chodzi. Chyba o to żeby mieszkańcy nie wiedzieli co Rada i burmistrz knują.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Anonim

   A może szkolenie dla pewnych radnych trzeba zrobić…Bo nawet obsługa mikrofonu bywa trudna…Pomyślał ktoś o tym…

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. Jadwiga

    A ja zrobiłabym szkolenie pracownikom U.M.Pewnym Paniom za ubiór i traktowanie innych pracowników.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
    1. Elzbieta

     Pani Jadwigo ma Pani rację. Wygląd niektórych Pań „wola o pomste do nieba”. Pani Skarbnik, Zastępca Skarbnika i Sekretarka Burmistrza pomyliły urzad z dyskoteką. Kuse i ledwo zakrywające tyłek spódnice a dodatkowo duże dekolty. Potrzebne jest w tym urzedzie szkolenie -jak należy się ubierać do urzędu i w nim zachowywać. Jak Skarbnik może krzyczeć podczas ostatniej komisji – nagranie jest na you tube na radnych, którzy zadają pytania, szok.

     Nikt jeszcze nie głosował.
     Please wait...
     1. Anonim

      Pani wice Skarbnik też.Ubiór i inne rzeczy.A to że każdy mówi że pewne panie pomyliły urząd z dyskoteką to każdy już wie.Wstyd jak sie patrzy .Ciekawe co chcą osiągnąć.A szef ma chyba rodzinę.Szacunek jest najważniejszy a tu pewne osoby go nie mają.

      Nikt jeszcze nie głosował.
      Please wait...
     2. sid

      starym babom wiecznie cos nie pasuje, czasy się zmieniają, ale zazdrość o urodę zawsze taka sama 😉

      Nikt jeszcze nie głosował.
      Please wait...
     3. Kinia

      Nie tylko pani Skarbnik krzyczy na radnych, pani architekt krzyczy i wyśmiewa radnych.Ktos im na to pozwala.

      Nikt jeszcze nie głosował.
      Please wait...
     4. Anonim

      Młodość ? O urodę ?tu chodzi o kulturę i etykę w urzędzie. A pięknych i młodych to chyba ktoś nie wiedział.Kultura osobista i ubiór.

      Nikt jeszcze nie głosował.
      Please wait...
    2. Anonim

     Prawda a Pan L. tego oczywiście nie widzi,ale jak ktoś dobrze się kryje.A i jeszcze OPS tam to porządek potrzebny.Same kierowniczki.

     Nikt jeszcze nie głosował.
     Please wait...
     1. Anonim

      Zazdrość o młode a która tam ładna.Ciuszki to nie wszystko.Tym się nie zasłoni pracy i wiedzy.

      Nikt jeszcze nie głosował.
      Please wait...
     2. Anonim

      O tak ploteczki i kawka.A takie zapracowane.

      Nikt jeszcze nie głosował.
      Please wait...
     3. Anonim

      Dokładnie OPS oj tam to babiniec ….może czas na porządek…Bo tam też dużo sikoreczek.Kierowniczki za dyche.

      Nikt jeszcze nie głosował.
      Please wait...
  2. Anonim

   U Pani R. było tylko slychać, y,y y.Trzeba popracować nad wystąpieniem.Tyle lat i doświadczenia.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
  3. Kinia

   Ale to Burmistrz i Urząd Miejski odpowiada za nagłośnienie posiedzeń rady.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. Anonim

    Co za czasy,kobiety są żałosne.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
    1. Anonim

     O urodę.Śmiech na sali.Starsze kobiety mają więcej kultury I klasy.Ale to świadczy o kimś innym.Potem zdziwione,że nikt nie szanuje.

     Nikt jeszcze nie głosował.
     Please wait...
 2. nie słychać

  Bulwersujący jest poziom nagłośnienia obrad Rady. Dziś wyraźnie słychać było tylko wypowiedź o budżecie pana radnego Mieruńskiego. Inne wypowiedzi wcale lub ledwo słyszalne. Wydaje mi się, że jest nawet przepis, który zmusza Urząd do tego żeby transmisja była na odpowiednim poziomie. Jeśli to się nie poprawi będą formalne protesty. Człowiek, który obsługuje sprzęt – albo jest niekompetentny albo… ma taki sprzęt do obsługi. Kochani Radni, Wy jesteście wtedy w sali więc nie słyszycie tego co słyszę np. ja, i oczywiście inni słuchający. Nic nie można zrozumieć. Zróbcie coś z tym. O wiele lepiej (z wyjątkiem bąkania pod nosem radnego Grendy) jest podczas transmisji obrad w Starostwie.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. KozaK

  Jaki burmistrz taka transmisja. I to właśnie jest ta nowa cyfryzacja urzędu wg burmistrza Luto. Lepiej juz nie będzie, ale zawsze gorzej być może. Niech cieszy się zacietrzewiony pier******, że chociaż kawałek obrazu ma, bo jak nie, to go też się zaciemni 🙂

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. observer

  To fakt, nagłośnienie obrad do kitu. Ale jest też inna bulwersująca sprawa. To była sesja budżetowa, chyba najważniejsza w roku, radni powinni tu błyszczeć w dyskusji. Tymczasem na pochwałę zasługują chyba tylko pani Anuszkiewicz, pan Mieruński i może troszkę pani Otto. Coś tam odezwała się pani Wałejko, coś mówiła bardzo nie wyraźnie pani Syperek, coś tam mruczał pan Chmielewski. Reszta radnych ani be ani me. A już słychać, że budżet do niczego. I to słychać od nich samych!. Kompletnie nie pokazali się aktywni dotąd panowie Mioduszewski, Hołdyński czy Wawrzyn. Nie odezwał się, ale to było jak zwykle, radny Janczuk. Od nowych radnych nie bardzo jest co wymagać, trochę jeszcze nieśmiali są w tej sali. Ale jak się jest nieśmiałym to przynajmniej się siedzi skromnie a nie jak ten nowy Zajączkoski, rozwalił się, brzuch nad stołem i prawie, że coś mu ze spodni wyłazi. Obciach. Zresztą, przypomnijcie sobie film z Sesji gdzie składali ślubowanie i spójrzcie na strój tego pana. Obciach i swtyd, brak szacunku do miejsca i wydarzenia.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Adam

   Nie sposób pominąć przy ustaleniu budżetu na 2019 rok nieobecnego na sesji cichego bohatera radnego Stecia. To za jego inicjatywą wprowadzono do budżetu na 2019 rok sztandarowe inwestycję w sołectwie Botkuny. Ścieżka pieszo-rowerowa niezrealizowany projekt ekipy Luto pomimo wybranego przez największą liczbę mieszkańców gminy Gołdap. Dodatkowo były radny wsłuchując się w problemy społeczeństwa przekonał większość radnych i dokapitalizował tę inwestycję na całej długości Botkun łącząc ją z nowo powstałym chodnikiem wraz z zatoczką autobusową, na którą pozyskał również dodatkowy wkład z budżetu gminy, zwiększając fundusz sołecki. Kolejnym wkładem byłego radnego jest przeznaczenie pieniędzy na projekt drogi Bronisze- Kolniszki i budowa wiaty w Jurkiszkach.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. Jan Steć

    Adamie, to miłe, choć oczywiście zdecydowanie przesadzasz. Bo prawdę mówiąc to te wnioski ktoś do budżetu włożył (myśmy tylko złożyli propozycje aby je w budżecie ująć), i bez poparcia dziś przez obecną Radę nic by z tego nie wyszło. Wniosków złożyliśmy zresztą dużo więcej, nie wszystkie miały szczęście znaleźć się w przyjętej uchwale. Pieniędzy na projekt drogi Bronisze – Kolniszki też „nie przeznaczyłem” (nie miałbym w pojedynkę takich mocy nawet jako radny!), ja to po prostu zgłosiłem do przyszłego budżetu. Podziękowania należą się tym radnym, którzy dziś za wnioskami głosowali.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
    1. Gośka

     Minusujcie. Ten człowiek nie zasługuje na dobre słowo. Trzeba go zniszczyć! Górą nowi radni!

     Nikt jeszcze nie głosował.
     Please wait...
     1. Kasia

      Minusują bo sami nic mądrego nie mają do zaproponowania. Pani Małgorzato szkoda czasu na tych typów.

      Nikt jeszcze nie głosował.
      Please wait...
  2. Filip

   Radni Mioduszewski, Wawrzyn i Janczuk już dawno powinni ze sceny zejść i zając się byciem na emeryturze lub pilnowaniem wnuków. Mioduszewski jak zwykle robi wszystko pod siebie. Wawrzyn wygłasza długie i bez sensu wypowiedzi a Janczuk nie odzywa się, chyba że krzyczy żeby już kończyć bo chce wyjść. Zawiodłem się też na Makarewiczu, gdy trzeba zająć stanowisko on zawsze chowa głowę w piasek.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. Anonim

    Super.Racja w 100 procentach.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
    1. Basia

     Dodałabym tu jeszcze Syperkową. Co ta kobieta wyprawia, jak się zachowuje i co wypowiada. A wszystko podyktowane tylko własnymi aspiracjami, których nie dostała i do których nie ma kompetencji.

     Nikt jeszcze nie głosował.
     Please wait...
   2. Aniela

    Filip, nie do końca się tu z Tobą zgodzę. Zgoda, Janczuk a przede wszystkim Wawrzyn to jedna ręka i oni obaj robią w tej radzie w y ł ą c z n i e to co jest wygodne dla nich. Ale co do do pana Mioduszewskiego to się z Tobą nie zgodzę. Przede wszystkim w kwestii, że nie jest jeszcze w wieku kiedy „robi wszystko pod siebie” :), jest sprawnym i wysportowanym facetem, który na pewno jeszcze dobiega na czas do łazienki. Ale mówiąc poważnie, prawdą jest, że i on i obaj pozostali wymienieni w Twoim poście panowie niczego na tej Sesji nie zrobili aby budżet był lepszy , milczeli jak zaklęci, odwrotnie niż pan Mieruński, pani Anuszkiewicz i pani Otto. Szkoda, że byli w tych swoich poglądach odosobnieni. Coś mi mówi, że koalicyjny układ sprzed kilku tygodni , o podziale stanowisk, długo się nie utrzyma i radny Wawrzyn będzie musiał przesiąść się na inne miejsce. Zgoda też co do Zbigniewa Makarewicza. Niestety, nie pierwszy raz rzeczywiście przy kluczowych sprawach jestna Sesji .. nieobecny. Ciekawe, za każdym razem inwentaryzacja w NordOst?

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
 5. AKM

  ”Tymczasem na pochwałę zasługują chyba tylko pani Anuszkiewicz, pan Mieruński i może troszkę pani Otto.” …. jaka pochwała? za co? może wyższą dietę dla tych państwa …. jak ktoś dużo „mówi” to nie znaczy, że mówi z sensem….

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 6. MZX

  Co chcesz od Zajaczkowskiego. Koszula ,dżinsy i jest Ok. Jaki brak szacunku do miejsca i wydarzenia. Ogarnij się człowieku. To wydarzenie nie zasługuje na garnitur.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Anonim

   Wspaniały człowiek.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 7. Anka

  Wczoraj oglądałam i próbowałam słuchać posiedzenia rady miejskiej w Gołdapi … nie wiele można było usłyszeć, nawet tych osób, które wypowiadały się do mikrofonów. Ale to co usłyszałam od naszego burmistrza rozłożyło mnie 🙁 burmistrz Gołdapi, który został wybrany przez jej mieszkańców, za to że radni zadawali pytania nazwał ich „idiotami” – dokładnie powiedział: „RADA MIEJSJKA W GOŁDAPI POWINNA BYĆ WOLNA OD IDIOTÓW” – nagranie z sesji 47:55-48:17. Ta wypowiedź burmistrza była żałosna 🙁

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Anonim

   Bo to prawda połowy osób nie powinno tam być.Ta rada to pomylka.No moze trzy osoby.Brawo Panie Mioduszewski.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 8. pytam

  Pytanie Do radnych Ile zapłacimy PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI (jaka będzie zniżka czy jak w Wawie 98%) I PROSZĘ O SZYBKĄ ODPOWIEDŹ bo chciałbym już w czwartek zapłacić.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Dżoana

   Stawki podatku od nieruchomości uchwaliła poprzednia Rada Miasta w wysokości maksymalnej określonej w obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 25 lipca 2018 r. (http://edzienniki.olsztyn.uw.gov.pl/Compatible/Details?Oid=40548).
   Jeśli chodzi o bonifikatę w opłatach za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntów należących do Gminy Gołdap to na dzień dzisiejszy nie jest przewidziana ŻADNA bonifikata.
   Z mocy ustawy prawo użytkowania wieczystego przekształca się automatycznie w prawo własności ale przekształcenie to jest płatne. Opłata z tego tytułu wynosi 20 rocznych stawek opłat przekształceniowych (= opłat rocznych za użytkowanie wieczyste).
   Dla gruntów należących do Skarbu Państwa ustawa przewiduje obligatoryjnie bonifikatę w wysokości do 60%. Natomiast dla gruntów należących do samorządów opłata ta jest fakultatywna i tutaj władze samorządowe mają prawo samodzielnie kształtować jej wysokość. (więcej : https://www.miir.gov.pl/strony/zadania/gospodarka-nieruchomosciami/przeksztalcenie/).

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 9. Jeden z komentarzy został usunięty na prośbę zainteresowanego, ponieważ zawierał (jego zdaniem) nieprawdziwe informacje. Proszę swoje komentarze opierać na faktach, a nie na domysłach.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Anonim

   O proszę tak można usuwać na prośbę zainteresowanego…Ciekawa historia.Tutaj chyba wiele rzeczy jest zamieszczanych niezgodnych z prawda,obrażających, poniżających,a ratowanie urazilo kogoś słówko…pomyślcie o tych co im g..no pod nogi cały czas rzucacie.A Szanowna Redakcjo wszystko zamieszczasz…jak już segregujesz to segreguj z honorem.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. Anonim

    Prawda czasami jest okrutna ale czas zobaczyć jak pewne panie się zachowują.Szacunek do ludzi i innych bo juz patrzeć nie można.I te przychodzenie do pracy punktualnie.Gratuluję.No tak ale nie wszystkim można!

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
    1. Anonim

     Jak wszyscy to wszyscy a nie panny przychodzą na 9,na 7.40.

     Nikt jeszcze nie głosował.
     Please wait...
     1. Anonim

      Tak i tu bez nazwisk kto tak przychodzi do pracy.

      Nikt jeszcze nie głosował.
      Please wait...
  2. Kinia

   Jak zwykle chodzi o komentarz o prezesie Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap. Tego Pana nie wolno krytykować ani o nim pisać. On może pisać na wszystkich i o wszystkich, ale nikt o nim.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. Ależ nie chodzi o krytykę „tego pana” (i zdecydowanie nie ma on tu szczególnych względów) tylko o to, że nie jest on ani prezesem, ani właścicielem spółdzielni socjalnej. Jak pisze zainteresowany: „na stronie fundacji jest informacja o usługach, jakie fundacja wykonuje w ramach przedsiębiorstwa społecznego”.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
    1. Ryśio

     Wg mnie Fundacja powinna zajmować się – jak mówi jej nazwa – rozwojem regionu Gołdap, a nie handlem pierdzidełkami.

     Nikt jeszcze nie głosował.
     Please wait...
     1. Mikołajki

      Symbolem promocji gminy Gołdap są witacze i strona goldap.pl. W całej Polsce takich nie widziałem. Pogrzebowe, odstraszające klepsydry. Brakuje tylko na nich epitafiów:-)

      Nikt jeszcze nie głosował.
      Please wait...
     2. FUNDACJA

      CZUJĘ BEATĘ,PEWNIAK, BECIĘ RUSZYŁO

      Nikt jeszcze nie głosował.
      Please wait...
     3. Heca

      Swędzi Ryśka Będzie, że da się na plus i w różnych dziedzinach

      Nikt jeszcze nie głosował.
      Please wait...
    2. ktos

     Na stronie internetowej fundacji jest zapis: Funkcję prezesa zarządu pełni Piotr Wasilewski.Inne informacje o działalności przedsiębiorstwa społ. także można przeczytać w internecie.

     Nikt jeszcze nie głosował.
     Please wait...
     1. Ryśio

      (usunięty przez redakcję – patrz 2 pkt. regulaminu komentarzy)

      Nikt jeszcze nie głosował.
      Please wait...
 10. Anonim

  Tak OPS tam porządek.Oj jak pewne osoby w piórka obrosly i tu i w UM.Stanowiska to nie wszystko jeszcze szacunek do ludzi.Ale ludzie widzą to i już nie dadzą się oszukać.W głowie ciuszki i ładnie wyglądać.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Anonim

   Może powiedzmy sobie szczerze : wyglądać też trzeba.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. Anonim

    No właśnie tylko wyglądać i nic więcej.Nic.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
    1. Józek z Brzózek.

     A JAK KOMUŚ CHODZĄCEMU PO URZĘDZIE SPODNIE WISZĄ PRAWIE DO KOLAN TO JEST ŁADNY WIZERUNEK CZY NIE ? NAPISZCIE – BO NIE WIEM.

     Nikt jeszcze nie głosował.
     Please wait...
 11. Anonim

  Najlepsza teraz jest rada powiatu.Ludzie kogo Wy wybraliście.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Anonim

   A za to rada miejska jest super!

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
  2. Koleś z Babek

   Zgadza się, kilku ludzi chyba nie powinno tam trafić. Widać to zwłaszcza teraz kiedy „garną” się do pracy w komisjach. Po coście tam Państwo poszli? Przecież teraz widać to wyraźnie, że po te diety i że tylko nabraliście swoich wyborców.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 12. Anonim

  Może takie czasy ze uśmieszek i ciuszki wystarczą.Bo wiedza i kompetencje to za murzynami i niestety pewne osoby już widać nie nadają się na kierownicze stanowiska.Życie.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Anonim

   A Twoje miejsce gdzie przed murzynami?Zazdrość i jeszcze raz zazdrość

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. Anonim

    Zazdrość o co o to że źle traktuje się innych i uważa się ,że jestem kimś lepszym.Tak jest jak szybko się w piórka obrasta.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
 13. full

  oj zazdrość musi być ogromna, oj boli pewne osoby ….

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...