ZSZ. Rozbrzmiały wciąż aktualne słowa Marszałka Piłsudskiego

Apel z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Zespole Szkół Zawodowych w Gołdapi odbył się 9. listopada. Rozpoczęliśmy uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego o 11.11 – tym samym przyłączyliśmy się ogólnopolskich obchodów rocznicy oraz wzięliśmy udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 

 

 

 

Przedstawienie powstało przy aktywnej współpracy pani Agnieszki Leciejewskiej, (nauczyciela bibliotekarza ZSZ w Gołdapi) i ana Marka Jurewicza (instruktora tańca i teatru DK w Gołdapi), którzy wspólnie opracowali scenariusz i scenografię. Podziękowania należą się innym pracownikom Domu Kultury w Gołdapi zapewniającym odpowiednie nagłośnienie sali.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: pani dyrektor Domu Kultury w Gołdapi – Marta Jurgiełan, ks. kanonik Czesław Król – proboszcz Parafii Św. Leona i Bonifacego w Gołdapi, pan Major Grzegorz Łapiński, ani Iwona Zegarowicz – Główny Specjalista do spraw edukacji oraz dyrekcja, rodzice, grono pedagogiczne i uczniowie.

Wolontariusze pod nadzorem pani Magdaleny Iwachów przygotowali atrybuty polskości, które rozdawali wszystkim obecnym i występującym.

Podczas apelu przedstawiono krótki rys historyczny od rozbiorów, poprzez prześladowania, powstania, I wojnę światową, do odzyskania niepodległości. Rozbrzmiały wciąż aktualne słowa Marszałka Piłsudskiego: „Jednym z przekleństw naszego życia, jednym z przekleństw naszego budownictwa państwowego jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy, żeśmy wychowali wśród siebie Polaków różnych gatunków, Polaków z trudnością się porozumiewających, Polaków tak przyzwyczajonych do życia według obcych szablonów, według obcych narzuconych sposobów życia i metod postępowania, żeśmy prawie za swoje je uznali, że wyrzec się ich z trudnością możemy. (…) czeka nas pod tym względem wielki wysiłek, na który my wszyscy, nowoczesne pokolenie, zdobyć się musimy, jeżeli chcemy zabezpieczyć następnym pokoleniom łatwe życie, jeżeli chcemy obrócić tak daleko koło historii, aby wielka Rzeczpospolita Polska była największą potęga nie tylko wojenną, lecz także kulturalną na całym wschodzie.”

Młodzież przedstawiła scenę rozbiorów, modlitwy za wolną Polskę, musztrę paradną (przygotowaną przez Damiana Dzięcioła i Rafała Zawadzkiego), recytowała wiersze oraz śpiewała piosenki legionowe i patriotyczne. W pokazach tanecznych wystąpili – Wioletta Pałys i Marek Jurewicz oraz grupa „Hands up” z Domu Kultury.

Apel przygotowali: Marek Jurewicz, Agnieszka Leciejewska, Magdalena Iwachów, Grażyna Mor, Anna Grochowska i Mirosław Zajkowski.

W przedstawieniu wzięli udział utalentowani uczniowie z klas: 4 tgt, 3 tl, 2 tl, 2 tgi, 1tl, 1 ti i 1 tgt.


Aktualności

Powiązane artykuły