Zlot zuchowy – korowody, zabawy w kółeczku, tańce, ognisko…

W magicznym, jesiennym lesie Kumiecie dzieci spotkały harcerzy oraz postacie z bajki zaklęte w drzewa. Aby zdjąć czar zuchy i harcerze z zapałem wykonywali różne zadania przygotowane dla nich przez starszych kolegów i koleżanki.

 

 

 

 

 

Po grze terenowej dzieci posiliły się i ogrzały przy ognisku przygotowanym przez pana Andrzeja, który gotuje w kociołku najsmaczniejszą herbatę. Tak w dniu 27 października 2018r. rozpoczął się zlot zuchowy. Jego uczestnikami były zuchy z Gromady Zuchowej „Świetliki” działającej przy Szkole Podstawowej nr5 w Gołdapi oraz zuchy i harcerze z Gromady Zuchowej „Leśne ptaki” i 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gołdapi.

Dalsza część 2-dniowego zlotu odbywała się w Szkole Podstawowej nr 2 w Gołdapi. Tutaj na holu oraz w sali gimnastycznej w rytm ludowych pieśni posuwały się dziecięce korowody, trwały zabawy w kółeczku: „ojciec Wirgiliusz”, „Poszło dziewczę po ziele”, „Jawor, jawor, jaworowi ludzie”… Zuchy i harcerze poznawali polskie tradycje związane z tańcami i zabawami ludowymi. Uczyli się tańca ludowego „Trojak” na melodię „Zasiali górale owies”, jak też rywalizowali w rozgrywkach sportowych.

Najmłodsi, jak też starsi , chętnie uczestniczyli w konkursie plastycznym „Najpiękniejsze miejsce w Polsce”. Malowali polskie góry, morze, łąki, lasy, kościoły i zamki. Nagrody czekały….

Zuchy wykazały się dużą odwagą podczas gry nocnej przemierzając zakamarki szkoły oświetlone tylko przez światło świec i słysząc dziwne dźwięki.

Zlot zorganizowali harcerze z zastępów starszoharcerskich oraz wędrownicy z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves” we współpracy ze Stowarzyszeniem „Emerytowanych policjantów” w Gołdapi w ramach projektu „Pod lasem – o Polsce”.

 

Dziękujemy rodzicom, instruktorom harcerskim, członkom Stowarzyszenia, dziękujemy Ani, Magdzie, Paulinie, Beacie, Andrzejowi, Agnieszce, Karolinie, Oliwii za opiekę nad dziećmi i pomoc w organizacji zlotu.

Pani dyrektor, Annie Budzińskiej, dziękujemy za udostępnienie pomieszczeń szkolnych na nasze działania.

Małgorzata Wojciechowska-Gutowska

Projekt „Pod lasem – o Polsce” realizowany jest ze środków Programu „Działaj Lokalnie XI” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, Gminy Gołdap i Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

Powiązane artykuły