Wsłuchani we wspomnienia

Na dwa dni przed obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, harcerze gościli na zbiórce kombatanta, pana Mariana Toczko z córką Walerią Kibitlewską oraz druhnę Zofię Błaszczyk, emerytowaną nauczycielkę. Spotkanie rozpoczęto od rozpalenia świec i odśpiewania pieśni „Płonie ognisko i szumią knieje”. „O starodawnych dziejach”, jak mówią słowa harcerskiej piosenki, na tej zbiórce opowiadali nasi goście.

 

 

 

 

 

Pan Marian, nasz 97-letni gość rozpoczął wierszem, a następnie opowiadał bardzo dokładnie o swoich losach, tułaczce w poszukiwaniu pracy, doświadczeniach z żołnierzami radzieckimi i niemieckimi oraz ciężkiej pracy za kawałek chleba. Druhna Zofia mówiła o swoim dzieciństwie, czasach młodości, przyjeździe do Gołdapi i podjęciu pierwszej pracy w jedynej w tamtym czasie szkole, Szkole Podstawowej nr1. Wspominała Gołdap powojenną, jaką zapamiętała będąc młodą nauczycielką. Zaśpiewała nam piosenkę „Gołdap to miasto milsze nad inne”. Harcerze z zapartym tchem, w ciszy, słuchali wspomnień z czasów wojny, z okresu powojennego, oglądali pamiątki przyniesione przez kombatanta. Opowieści naszych gości przeplatano harcerskimi piosenkami. W tle, na multimedialnej tablicy, wyświetlane były zdjęcia dawnej Gołdapi, tej przedwojennej i zniszczonej, powojennej. Na zakończenie uroczystości Ania odczytała wiersz autorstwa pana Mariana Toczko pt. „Wrzesień”. Harcerze podziękowali gościom i nadali im tytuł „Przyjaciela harcerzy z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Aves”.

Harcerze z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves” zorganizowali spotkanie w Szkole Podstawowej nr 2 w Gołdapi, we współpracy ze Stowarzyszeniem „Emerytowanych policjantów” w Gołdapi, w ramach realizacji projektu „Pod lasem – o Polsce”.

Małgorzata Wojciechowska-Gutowska

Projekt „Pod lasem – o Polsce” realizowany jest ze środków Programu „Działaj Lokalnie XI” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, Gminy Gołdap i Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie


Aktualności

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Wsłuchani we wspomnienia

  1. :)

    Harcerze z SP 2 cały czas aktywni, pomysłowi. Gratulacje!

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...