Recital z głębią

Zorganizowany w Matrioszcze przez grupę obywatelską „Dobro Wspólne” recital Oli Bilińskiej odbywał się przy pełnej sali. Artystka zaprezentowała repertuar skierowany do bardziej wymagających słuchaczy, tworząc klimat poetycki niepowtarzalny i daleki od tego co cechuje typową poezję śpiewaną.

 

 

 

Były to głównie kołysanki śpiewane w jidisz z oprawą muzyczną w dużym stopniu kojarzącą się z muzyką alternatywną. Ola Bilińska jest multiinstrumentalistką, toteż świetnie sobie radzi zarówno z elektroniką, jak i z niektórymi instrumentami tradycyjnymi. Tło elektroniczne wykorzystuje w sposób niebanalny i świeży, umiejętnie łącząc swoistą oszczędność z głębią. Godna podkreślenia jest jej twórcza odwaga.

Fot. Jarosław Majstrowicz

Fot. Aleksandra Król-Berut

Koncert zbiegł się z upamiętnieniem tak zwanej „Nocy Kryształowej” (noc z 8 na 10 listopada), której skutki odczuwali również mieszkańcy przedwojennej, gołdapskiej gminy żydowskiej.

Fot. Jarosław Majstrowicz

Przed recitalem odbyło się spotkanie przy głazie upamiętniającym to wydarzenie, również zorganizowane przez grupę obywatelską „Dobro Wspólne”.

 

 

Powiązane artykuły