Bezpłatne badania płuc na Warmii i Mazurach

Rak płuc to obecnie najczęściej występujący nowotwór złośliwy na świecie. Mówi się, że jest cichym zabójcą, bo przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Jak więc zwiększyć swoje szanse na wygraną w walce z tą chorobą? Przede wszystkim pamiętając o profilaktycznych badaniach. Mieszkańcy powiatu ełckiego, gołdapskiego, oleckiego, giżyckiego, ostródzkiego oraz szczycieńskiego teraz mogą wykonać je bezpłatnie.

 

 

 

 

 

Choć powodów raka płuc może być wiele, to jego główną przyczyną nadal jest nałogowe palenie papierosów. Czasem nowotwór tego narządu przejawia się np. poprzez przewlekły kaszel, świszczący oddech czy nawracające duszności, a czasem plucie krwią. Nieraz jednak nie daje o sobie znać przez długi czas. Właśnie dlatego nawet jeśli pozornie nic nam nie dolega tak ważne są regularne badania kontrolne.

Kto może skorzystać z bezpłatnych badań?

Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych na Warmii i Mazurach jest skierowany do mieszkańców powiatów ełckiego, gołdapskiego, oleckiego, giżyckiego, ostródzkiego oraz szczycieńskiego. Z bezpłatnych badań tomografem komputerowym mogą korzystać osoby w wieku 50-70 lat, które palą ponad jedną paczkę papierosów dziennie od co najmniej 20 lat lub robili to w przeszłości. Tomograf komputerowy to obecnie najbardziej precyzyjne badanie obrazowe, a dokładna diagnostyka to pierwszy krok do zdrowia – podkreślają lekarze.

Na czym polega badanie?

Badanie płuc tomografem komputerowym jest całkowicie bezbolesne i trwa tylko kilka minut – nie trzeba więc obawiać się konieczności długiego pozostawania w bezruchu. Jak przebiega? – Pacjent kładzie się na specjalnym stole wsuwanym do wnętrza tomografu. Następnie wokół niego porusza się specjalna lampa, która wytwarza odpowiednio dobrane promieniowanie rentgenowskie. Po chwili na monitorze uzyskujemy dokładny obraz badanych tkanek, który jest analizowany przez specjalistę. Na jego podstawie możemy wstępnie postawić diagnozę i ewentualnie zdecydować o dalszym leczeniu – tłumaczy dr Tomasz Widawski z centrum diagnostycznego Affidea w Olsztynie, specjalizujący się w radiologii i diagnostyce obrazowej.

Jak się zapisać?

Bezpłatne badania będą realizowane w centrach diagnostycznych Affidea w Olsztynie (ul. Niepodległości 44 i ul. Żołnierska 18A) do 19 grudnia 2018 r. bądź do wyczerpania puli miejsc. Osoby chcące poddać się tomografii komputerowej klatki piersiowej, mogą już teraz się na nią zapisać telefonicznie pod numerem 22 44 11 106, od poniedziałku do piątku w godz. 07:00-20:00, a w sobotę i niedzielę w godz. 08:00-19:00. Do jej wykonania niezbędne jest skierowanie (będzie można je również otrzymać od lekarza specjalisty na miejscu – w placówce Affidea). Mieszkańcy powiatu ełckiego, oleckiego i gołdapskiego będą mogli dodatkowo skorzystać z bezpłatnego transportu na badania w Olsztynie.

Fot. pixabay.com


Aktualności

Powiązane artykuły