Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zaprasza do udziału w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zaprasza do udziału w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy. Tegorocznych zwycięzców poznamy podczas Warmińsko-Mazurskich Dożynek Wojewódzkich, które zaplanowano na 16 września w Olsztynku.

 

 

 

Ideą konkursu na najładniejszy wieniec jest kultywowanie oraz popularyzacja dziedzictwa kulturowego i tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej; prezentacja bogactwa plonów wkomponowanych w wieniec dożynkowy oraz promocja dorobku kulturowego wsi województwa warmińsko-mazurskiego.

Wieniec jest jednym z najważniejszych znaków dożynek, które kończą żniwa. Są również symbolicznym podziękowaniem za zbiory i prośbą o urodzaj w przyszłych latach. Powstaje poprzez oplecenie szkieletu konstrukcyjnego wykonanego wyłącznie z naturalnych materiałów.

Każda gmina może zgłosić maksymalnie jeden wieniec dożynkowy, prezentowany przez grupę, liczącą nie więcej niż dziesięć osób (uwzględniając w tym kapelę i grupę śpiewaczą). Przy ocenie brane są pod uwagę m.in. różnorodność i jakość użytych materiałów, architektura bryły (forma nawiązującą do tradycji regionu), kompozycja i dobór barw, precyzja wykonania czy sposób prezentacji.

Zwycięzcy mogą liczyć nagrody w wysokości 3 tys. zł, 2,5 tys. zł oraz 2 tys. zł, przewidziano również wyróżnienia w kwocie 1 tys. zł. Z kolei pozostałe grupy wieńcowe otrzymają za udział w konkursie po 300 zł.

Zgłoszenia przyjmowane są do 10 września 2018 roku. Tegoroczne Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie odbędą się sześć dni później na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego-Park Etnograficzny w Olsztynku.

Więcej informacji na stronach internetowych www.warmia.mazury.pl oraz www.warminsko-mazurskie.ksow.pl

Powiązane artykuły