Międzykulturowe działania młodych ludzi

Minął tydzień międzynarodowej wymiany młodzieży, jaka odbywa się w Gołdapi. Jeszcze tylko kilka dni i młodzież z Polski pożegna gości z Malty, Słowacji i Czech. Tymczasem działania projektu „Keep calm and be tolerant” są realizowane zgodnie z założeniami. Młodzież poznaje kultury państw uczestniczących wymianie. Doskonałą do tego okazją są wieczory narodowe.

 

 

 

 

Każda z grup prezentuje walory swojego kraju w wybrany przez siebie sposób (przygotowanie tradycyjnych potraw, prezentacja tradycyjnego tańca lub pieśni, itp.). Spotkania integrują młodych ludzi, którzy z każdym dniem poznają się coraz lepiej, dobrze się rozumieją i czują w międzykulturowym towarzystwie.

Do wspólnych w działań młodzież zaprosiła gości – m.in. uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy „Słoneczny Dom” w Gołdapi. Uczyli się razem tańczyć, przeprowadzili wspólne zabawy, dzięki czemu wzmacniali poczucie tolerancji i zrozumienia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Dodatkowo, młodzież i seniorzy przeprowadzili grę pn. „Wehikuł czasu” – wspólne zabawy z dzieciństwa seniorów i dzisiejsze zabawy młodzieży.

W ramach aktywności fizycznej odbywają się codzienne rozgrzewki na siłowni zewnętrznej w strefie uzdrowiskowej.  Czas wolny młodzież miła już okazję spędzić w parku linowym i na kręgielni, a także w gołdapskich mini-tężniach i grocie solankowej. Uczestnicy wymiany pojechali też do „Mazurolandii”, gdzie poprzez rozrywkę poznawali historię tamtego regionu, zwiedzili kwaterę Hitlera Wilczy Szaniec, po raz kolejny uzmysławiając sobie, do czego prowadzi brak tolerancji na świecie.

Projekt „Keep calm and be tolerant” realizowany jest przez Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Gołdapi w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Magdalena Mackiewicz


Aktualności

Powiązane artykuły