W Gołdapskiej Izbie Regionalnej czynna jest wystawa „Ojcowie Niepodległości”

W tak zwanym „drugim budynku” Gołdapskiej Izby Regionalnej im. M. M. Ratasiewicza czynna jest wystawa zatytułowana „Ojcowie Niepodległości”, którą wraz z Biblioteką Publiczną zorganizowała olsztyńska delegatura IPN. Połączone z prelekcją otwarcie ekspozycji odbyło się w czwartek.

 

 

 

Wystawa została otwarta z udziałem pracowników Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie – Krzysztof Kierski, który podkreślił, że wystawa jest kontynuacją biało-czerwonego szlaku „Moja Niepodległa” i związana jest z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaprezentowana zostanie w prawie 130 miastach oraz przedstawił co zawierają plansze m.in.: opis idei wystawy, mapę Polski z lat 1918-1923 oraz część główną wystawy, które prezentują postacie m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego. Prelekcję „Błękitny generał – Józef Haller” przedstawił Michał Ostapiuk, a następnie prelekcję „Wincenty Witos. Droga do Niepodległej” zaprezentował Dawid Zagził. W otwarciu wystawy wzięli udział uczniowie, nauczyciele, samorządowcy, przedstawiciele instytucji oraz społeczność lokalna.

Biblioteka Publiczna w Gołdapi otrzymała od Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie w darze pozycje książkowe, które wzbogaca księgozbiór biblioteki.

 

 

 

Powiązane artykuły