Dziesiąty (u nas pierwszy) Międzynarodowy Rajd po Lotniskach Warmii i Mazur za nami…

Historycznym można nazwać sobotni przelot (dwukrotny) nad Gołdapią i okolicami kilkunastu maszyn lotniczych, od ultra lekkich począwszy na awionetkach dwu- i czteromiejscowych kończąc. Historycznym dlatego, że był to pierwszy od wojny przelot nad naszym terenem kilkunastu maszyn w zorganizowanej grupie.

 

 

 

 

Odbył się w ramach X Międzynarodowego Rajdu po Lotniskach Warmii i Mazur. Rajd trwa do niedzieli, w tym czasie jego uczestnicy zwiedzą lotniska i lądowiska w Elblągu, Babiętach, Gryźlinach, Giżach, Kikitach i Zawiszynie koło Gołdapi, a z lotu (niskim przejściem) obejrzą lądowiska: Mrągowo, Rostki i Giżycko oraz Port Lotniczy Olsztyn – Mazury. Główną bazą Rajdu jest Lotnisko Kętrzyn Wilamowo.

Aeroklub Krainy Jezior, któremu prezesuje znakomity pilot i społecznik, Stanisław Tołwiński, organizator rajdu, tradycyjnie już zaprosił na lotniczą przygodę świetnych pilotów, którzy tym razem wśród wielu innych lotnisk odwiedzili także prywatne lądowisko Andrzeja Kowalewskiego w Zawiszynie. Uczestnicy X Rajdu przylecieli na ziemię gołdapską na zaproszenie starosty Gołdapskiego Andrzeja Ciołka, przy wsparciu wójta Gminy Dubeninki Ryszarda Zielińskiego.

Celem imprezy, organizowanej przez Aeroklub Krainy Jezior, jest pokazanie wielu wspaniałych miejsc poprzez turystykę lotniczą z wykorzystaniem lotnisk i lądowisk istniejących i znakomicie funkcjonujących na Warmii i Mazurach, oraz nadać pewien wymiar promocyjny istniejącej w regionie infrastruktury lotniczej, na okoliczność obchodów 100 lat Lotnictwa Polskiego.

Przebywając na naszym terenie piloci mieli sposobność, oprócz lądowiska, zwiedzić także Gołdap i warte obejrzenia miejscowe atrakcje. Przewodnikiem po tych miejscach był pracownik Starostwa Marek Miros. Na uwagę zasługuje tu promocyjny dla naszego miasta wymiar tego wydarzenia.

Po wylądowaniu załóg w Zawiszynie grupa pilotów autokarem przemieściła się do Gołdapi, gdzie w pierwszej kolejności zwiedzili unikalne Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży „Marzenia”, jak zwykle pełne polskich i zagranicznych małych pacjentów. Pan Jarosław Kwasiborski, kierownik Centrum, jak zawsze ze swadą, zapoznał gości z historią Centrum, aktualną sytuacją i ambitnymi planami na przyszłość.

Następnie, przejeżdżając przez teren podstrefy SSSE Gołdap, nasi goście chwilę zatrzymali się na przejściu granicznym, oglądając gotowe do otwarcia (niestety, ciągle nieczynne) przejście dla ruchu towarowego.

Nie mogło oczywiście obejść się bez zwiedzenia i skorzystania z naszych tężni a także Pijalni Wód. Duże wrażenie wywołał spacer wewnątrz budowli i inhalacja. Na prośbę gości zrobiliśmy pamiątkowe zbiorowe zdjęcie pod napisem „Gołdap mazurski zdrój”.

Wróciwszy do miasta grupa zatrzymała się przy wieży ciśnień, gdzie piloci, wchodząc na najwyższą platformę widokową, mogli poczuć się jak w swoich maszynach, obserwując nasze miasto z góry.

Po pobycie w mieście autokar przewiózł wszystkich ponownie na lądowisko w Zawiszynie, gdzie gospodarz Andrzej Kowalewski, wraz z gospodarzem terenu wójtem Ryszardem Zielińskim przyjęli ich poczęstunkiem. Na stole królował dorodny prosiak.

Tu czekała nas niespodzianka ze strony gości. Korzystając z uprzejmości pilotów starosta Andrzej Ciołek wraz z Markiem Mirosem, a następnie wójt Zieliński, radny Jan Steć oraz pracownica Starostwa Ewelina Kuczyńska, mieli przyjemność odbyć krótki lot jedną z maszyn nad Gołdapią i okolicami. Wrażenia niezapomniane.

Nasi goście byli szczerze zachwyceni krajobrazami, miastem a także znakomitymi, w ich opinii, warunkami do lądowania i startu na miejscowym lądowisku. Omawiając kwestię możliwości uprawiania na naszym terenie turystyki lotniczej, w rozmowach ponownie przewijał się temat konieczności budowy jeszcze jednego lądowiska na naszym terenie, w Botkunach.

Wyrażając podziękowania za miłe chwile, goście podkreślali, że ten pierwszy pobyt u nas nie będzie pobytem ostatnim, a kolejne będą niekoniecznie tylko elementem następnych edycji rajdu, ale też przy innych okazjach. Na koniec prezes AKJ Stanisław Tołwiński wręczył staroście, wójtowi Dubeninek oraz gospodarzowi lądowiska Andrzejowi Kowalewskiemu Certyfikaty Partnera Logistyki X Międzynarodowego Rajdu po Lotniskach Warmii i Mazur.

Red. J.S.


Aktualności

Powiązane artykuły