Cudze chwalicie swego nie znacie, czyli uczniowie z Boćwinki poznają uroki Mazur

W ramach wycieczki klasowej  uczniowie klas V i VI Szkoły Podstawowej w Boćwince wybrali się na  jednodniowy rejs po Krainie Tysiąca Jezior. Pływali po jeziorze Święcajty i Mamry. Celem tak nietypowej wycieczki było głównie poznawanie atrakcji turystycznych najbliższej okolicy, integracja grup rówieśniczych, a przede wszystkim kształtowania pozytywnego stosunku do siebie (pogoda ducha, samoocena, odwaga) oraz do innych osób (życzliwość, tolerancja, uczynność, współczucie, uprzejmość). 

 

 

 

 

Ważne było również to, aby uczniowie rozwijali samodyscyplinę i samokontrolę w postępowaniu oraz nauczyli się odpowiedzialności za swoje czyny i zachowanie z dala od rodziców i domu rodzinnego. Rejs ten był świetnym przykładem upowszechniania form aktywnego wypoczynku, kultury fizycznej i turystyki oraz propagowania wśród dzieci zdrowego stylu życia i zachęcenia ich do czynnego uprawiania sportu.

Żeglarstwo pozwala na zdobywanie i rozwijanie nowych umiejętności oraz dostarcza sporego zastrzyku adrenaliny, dlatego wszyscy uczniowie byli bardzo zafascynowani wyprawą. Dzięki temu, że wiatr nie był duży, część uczniów miała możliwość sterowania jachtem i wszyscy mogli czynnie uczestniczyć w rejsie.

Uczniowie poznali podstawowe komendy używane przez żeglarzy, nauczyli się buchtować liny oraz rzucać koło ratunkowe. Umieją już rozpoznawać kurs oraz wiedzą, skąd wieje wiatr.

Niestety, to co dobre, szybko się kończy i po spłynięciu do portu z żalem musieliśmy wrócić do domu. Mamy jednak nadzieję, że za rok uda nam się popłynąć na kilkudniowy rejs w nieznane.

Wioleta Szalszyńska – wychowawca klas V i VI


Aktualności

Powiązane artykuły