Zbiórka elektrośmieci w Gimnazjum w Dubeninkach

W ramach akcji „Wiosenne działania na Warmii i Mazurach” zakończyliśmy zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Akcję zbierania elektrośmieci ogłaszano kilka razy. Na drzwiach najważniejszych instytucji w Dubeninkach oraz miejscowych sklepów pojawiły się ogłoszenia zachęcające mieszkańców gminy do oddawania elektrośmieci.

 

 

 

 

 

Dodatkowo proboszcz parafii w Dubeninkach, ksiądz Tadeusz Korosteński w porozumieniu z dyrektorem szkoły panią Wandą Werchowicz, powiadomił parafian o prowadzonej przez szkołę akcji. Punkt zbiórki funkcjonował w Gimnazjum w Dubeninkach, w Szkole Podstawowej w Żytkiejmach oraz na terenie siedziby Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej w Żytkiejmach.

Głównym celem akcji była ochrona środowiska przyrodniczego. Elektrośmieci zawierają liczne szkodliwe substancje, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki, pralki, komputera, świetlówki czy innego urządzenia elektronicznego, przenikają do gleby. Nieodpowiednie postępowanie z elektrośmieciami w skrajnych przypadkach może spowodować zatrucie organizmów ludzi i zwierząt substancjami trującymi zawartymi w zużytym sprzęcie. Dlatego tak ważne jest oddanie elektrośmieci do specjalnych punktów zbierania, dzięki czemu zostaną one poddane procesom odzysku, recyklingu, a szkodliwe substancje zostaną unieszkodliwione.

W akcji wspierali nas mieszkańcy gminy Dubeninki, którym na sercu leży dobro środowiska. To dzięki nim udało się uzbierać ponad 2 tony elektrośmieci. Duże słowa uznania należą się również naszym absolwentom, którzy pomagali przenosić z magazynów ciężki sprzęt wielkogabarytowy. Byli to Dominik Zyborowicz, Jakub Szeszko oraz Szymon Krygier. Chłopcy otrzymali pisemne podziękowania od dyrektora gimnazjum – pani Wandy Werchowicz.

Organizator akcji – Anna Krygier

Powiązane artykuły