Z Urzędu Miejskiego: Wspólny głos za koleją – konferencja „Kolej na EGO”

Działania zapoczątkowane przez burmistrza Gołdapi Tomasza Luto związane z pomysłem powrotu Gołdapi na kolejową mapę Polski nabierają tempa i przynoszą pierwsze efekty. W środę, 9 maja, odbyła się w Gołdapi konferencja poświęcona rozbudowie sieci kolejowej, a w szczególności przywróceniu ruchu na trasie Ełk – Olecko – Gołdap – Granica Państwa. W spotkaniu wzięli udział samorządowcy z terenu EGO oraz marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

 

 

 

 

Poniżej fragmenty wypowiedzi uczestników konferencji.

– Gołdap potrzebuje kolei, by się dalej rozwijać. Rekordowe gołdapskie inwestycje, prężnie rozwijająca się strefa ekonomiczna i jedyne warmińsko-mazurskie uzdrowisko potrzebują kolei. Liczą na to na nasi mieszkańcy i turyści. To ważne argumenty, a nasz wspólny głos sprawi, że zostaną usłyszane – Tomasz Luto, burmistrz Gołdapi.

– Samorządy skupione w EGO prężnie się rozwijają nie tylko dzięki dotacjom unijnym i inwestycjom w turystykę. Oleccy przedsiębiorcy działający od lat na rynku, nie tylko krajowym ale i europejskim, potrzebują kolei, by sprawnie transportować swoje produkty. W Olecku już teraz powstają wysokiej klasy łodzie, dla których drogi są po prostu za małe – Mariusz Miłun, zastępca burmistrza Olecka.

– Rozwój sieci kolejowej to perspektywa wielu lat. Musimy o to wspólnie zabiegać. I mogą się z nas nawet śmiać, że myślimy o pociągach tam, gdzie dziś rosną drzewa. Planowanie strategiczne, wspólne działania, skuteczny lobbing dają nam szansę powodzenia – Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

– Potrzebny jest wasz wspólny głos, głos samorządów EGO. Europa stawia na kolej. Przywrócenie ruchu kolejowego, póki wciąż istnieją trasy kolejowe, jest możliwe. Kolejne inwestycje można będzie zapisać w przyszłej perspektywie finansowej, a może nawet i w trakcie renegocjacji obecnej. Samorząd województwa popiera wasze działania – Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Red. Urząd Miejski w Gołdapi


Aktualności

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Z Urzędu Miejskiego: Wspólny głos za koleją – konferencja „Kolej na EGO”

 1. Zbigniew Mieruński

  Uruchomienie/odtworzenie lini kolejowej Olecko-Gołdap byłoby rzeczywiście „historycznym sukcesem”. Niestety nasi lokalni politycy nie myślą o tym w wymiarze ekonomicznym, a w wymiarze bieżącej polityki i zbliżających się wyborów. Myślenie polityczne zastępuje ekonomiczne, a to nigdy nie kończy się dobrze.

  Niestety także polityka w wymiarze międzynarodowym ma tutaj kluczowe znaczenie. Jedynym powodem ekonomicznym, który by spowodował przywrócenie do życia tej linii kolejowej jest otwarcie przejścia kolejowego z Rosją. Wiemy jak w tej chwili wyglądają stosunki Polsko-Rosyjskie, więc w najbliższej, przewidywalnej przyszłości nie ma szans na uruchomienie przejścia kolejowego. Tym samym nie ma szans na odtworzenie linii kolejowej Olecko-Gołdap. Nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

  PS. Konferencje kojarzą mi się z większym audytorium niż kilku lokalnych polityków chwalących się przed samymi sobą co zrobili lub co chcieliby zrobić.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...