Uczcili 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Pogorzeli od kilku  lat biorą udział w projekcie edukacji globalnej, która ma na celu m.in. uświadomienie uczniom problemów związanych z dyskryminacją ludzi. 19 kwietnia przypadła 75. rocznica wybuchu powstania  w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

 

 

 

 

 

Z tej okazji w naszej szkole miały miejsce obchody upamiętniające to wydarzenie. Wstępne informacje przypominające tło historyczne powstania przedstawiła pani Anna Kozłowska. Później uczniowie klas starszych obejrzeli przejmujący film Nie było żadnej nadziei. Projekcja zrobiła na wszystkich duże wrażenie, zapanowała wymowna cisza – to za sprawą sugestywności wykorzystanych przez twórców filmu materiałów archiwalnych oraz pełnych bólu relacji ocalałych z powstania. Uczniowie zapoznali się także z prezentacją Holokaust oraz przypomnieli dokonania Ireny Sendlerowej.

Później pani dyrektor Monika Wojtala-Taudul przybliżyła dzieciom elementy kultury żydowskiej, barwnie przywołując obrazy ze swojej wyprawy do Jerozolimy. Uczniowie podjęli trud nauczenia się żydowskiego tańca i piosenki Hevenu Shalom Alechem.

Druga część upamiętnienia przez SP Pogorzel 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim miała miejsce w Gołdapi, dokąd udała się delegacja uczniów z paniami: Anną Kozłowską i Moniką Wojtala-Taudul. Przedsięwzięcie miało na celu przypomnienie tego zrywu wolnościowego gołdapianom, dlatego reprezentacja szkoły odwiedziła władze Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego w Gołdapi oraz pracujących tam urzędników. Uczniowie wręczali symboliczne żonkile i przybliżali ich symbolikę, włączając się w ten sposób w akcję Muzeum POLIN polegającą na szerzeniu wiedzy na temat powstania. Wyrażali tym samym szacunek i pamięć, a jednocześnie kontynuowali dzieło Marka Edelmana, który po ocaleniu w każdą rocznicę powstania składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.

Delegacja naszej szkoły wręczała również żonkile i ulotki przechodniom na ulicach Gołdapi. Spotkało się to z zainteresowaniem, życzliwością i uznaniem. Jedną z takich spotkanych grup okazali się turyści z Warszawy, których bardzo wzruszyła akcja uczniów z Pogorzeli.

Warszawiacy opowiedzieli o tym, jak pielęgnują pamięć o tym zrywie w getcie i cenią przekazywanie tego innym pokoleniom.

75. rocznicę powstania w getcie warszawskim uczniowie Szkoły Podstawowej w Pogorzeli zakończyli złożeniem kwiatów i kamieni (zgodnie z obyczajem kultury żydowskiej) na kirkucie – żydowskim cmentarzu w Gołdapi. Przeżyliśmy ten dzień zadumani, pochyleni nad tragedią powstańców, jednocześnie z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku tych, którzy mogą żyć w bezpiecznym świecie.
 


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Uczcili 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim

 1. Zbyszek Świtkiewicz

  Mam nadzieję, że szanowna młodzież, tudzież ich opiekunowie, równie podniośle uczczą pamięć Powstańców Warszawskich (chociaż zdaję sobie sprawę, że może być z tym niejaki problem, bo ta akurat rocznica przypada w środku wakacji….)

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Danka

   Naturalnie Panie Zbyszku:).

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...