Tydzień zdrowia w Szkole Podstawowej w Pogorzeli

Od kilku lat nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Trzymaj Formę!”. Jest to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Program „Trzymaj Formę!” pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i kształtuje ich prozdrowotne nawyki.

 

 

 

 

 

 

Nadzór nad realizacją programu sprawuje Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polska Federacja Producentów Żywności. Patronami honorowymi programu są: Minister Edukacji Narodowej, Minister Zdrowia, Minister Sportu i Turystyki oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Instytut Żywności i Żywienia, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie oraz Federacja Konsumentów. Koordynatorem programu w naszej szkole jest p. Ewa Wojciechowska.

W ramach powyżej opisanego programu w dniach 6-13 kwietnia 2018 roku zorganizowaliśmy w szkole „Tydzień zdrowia”. Z okazji Święta Służby Zdrowia, które obchodzi się 7 kwietnia, delegacja uczniów z klasy III wraz z wychowawcą Karoliną Dzienis 6 kwietnia udała się do gołdapskich jednostek tj. gołdapski szpital, szpital dziecięcy i pogotowie ratunkowe. Celem tych wizyt było złożenie przez uczniów życzeń wszystkim pracownikom służby zdrowia, podziękowanie za pracę i włożone serce w wykonywany zawód. Dzieci wręczyły kartki i skromne upominki, w wykonaniu których pomogła pani Ania Milewska.

We wtorek 10 kwietnia odbyły się zajęcia z zumby, które w niezwykle intensywny sposób poprowadziła pani Aneta Adamczewska. Był taniec, muzyka, zabawy i uśmiechy na buziach dzieci. Z naszego zaproszenia skorzystało kilka mam, co niezmiernie nas cieszy. Dzieciom bardzo spodobała się taka forma wysiłku fizycznego.

11 kwietnia był dniem rozgrywek sportowych dla klas 0- III. Spartakiada polegała na wykonaniu kilku zadań przygotowanych przez p. Ewę Wojciechowską. Każda grupa miała jak najszybciej sprostać wyzwaniom takim jak: tor przeszkód, skoki w workach, rzut do celu, bieg slalomem. Niezwykłym zapałem do rywalizacji wyróżniały się maluszki z grupy przedszkolnej. Głośny doping, słowa otuchy jeszcze bardziej zachęcały do wysiłku. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone zdrowymi jabłuszkami.

Kolejnego dnia, czyli w czwartek, działo się równie dużo. Klasa I uczestniczyła w zajęciach przygotowanych przez wychowawcę panią Barbarę Kraszewską na temat zdrowego trybu dnia. Poruszano kwestie higieny osobistej, zdrowego odżywiania, odpowiedniej ilości snu, spędzania czasu na świeżym powietrzu. Podsumowaniem zajęć były pięknie wykonane prace plastyczne.

W ramach kilkuletniej współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Górnem mieliśmy możliwość uczestnictwa w zajęciach dotyczących pierwszej pomocy. Warsztaty miały charakter nie tylko teoretyczny, ale również dzieci uczyły się w praktyce jak wykonywać resuscytację na manekinie. Chętnie zadawały pytania, sumiennie wykonywały polecenia.

Uczniowie klasy II brali udział w zajęciach prowadzonych przez panią Dorotę Kibitlewską na temat cukrzycy typu 1, na którą choruje ich kolega. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały plakaty promujące zdrowy styl życia oraz spożywanie owoców i warzyw.

W trakcie „Tygodnia zdrowia” kilkukrotnie był poruszany problem radzenia sobie ze stresem. Pani Anna Kozłowska pokazała klasie VI świetny sposób na wyciszenie i skupienie. Makrama – znana od starożytności sztuka wiązania sznurków, bardzo spodobała się uczniom, było to coś innego, dotychczas nieznanego dla nich.

Klasa III poznała receptę na spędzanie wolnego czasu inaczej niż przy komputerze, telewizorze czy laptopie. Zachęcamy uczniów do korzystania ze świeżego powietrza, ale pokazujemy też alternatywę na zabicie nudy podczas deszczowych czy chłodnych dni. Takim rozwiązaniem okazały się zajęcia manualne, a dokładniej wykonanie zabawek eko z materiału. Dzieci dzielnie szyły, wypychały i ozdabiały swoje maskotki z niewielką pomocą wychowawczyni Karoliny Dzienis.

W piątek 13 kwietnia gościliśmy w naszej szkole wyjątkowego gościa, był nim pan Damian Szafran mistrz świata w kick boxingu. Nasze spotkanie mistrz rozpoczął od przedstawienia całej swojej historii zawodowej, od pierwszego treningu do chwili obecnej. Szczególną uwagę zwracał na obowiązek nauki i dobrych ocen stawiany mu przez rodziców. Mówił o dążeniu do celów i przeciwnościach losu. Sport uczy i kształtuje charakter, uczy systematyczności, trener określa jasne zasady jeśli chce się trenować, a na młodzieńcze wybryki nie ma już czasu. Nasi uczniowie wynieśli z tego spotkania bardzo wiele, niektórzy dostali propozycje trenowania w Gołdapi. Niezwykłą atrakcją był przeprowadzony przez pana Damiana Szafrana trening z naszymi uczniami. Pokazał dzieciom i młodzieży podstawowe ćwiczenia, które poprawiają kondycję, szybkość i ogólną sprawność ruchową.

Podczas „Tygodnia zdrowia” klasy IV-VII walczyły o tytuł najlepszej drużyny piłkarskiej Szkoły Podstawowej w Pogorzeli. Każda klasa rozegrała mecz z wszystkimi pozostałymi. Najlepsi okazali się uczniowie klasy VI.

Na prawidłowy rozwój dzieci składa się nie tylko aktywność fizyczna, ale również odpowiednie odżywianie. Nasi uczniowie, doskonale zdając sobie z tego sprawę, przez cały tydzień przygotowywali zdrowe potrawy. Zapach warzyw i owoców unosił się w całej szkole. Kanapki, soki, sałatki i koktajle, które zostały przygotowane przez dzieci okazały się zdrowe i bardzo smaczne.

Jesteśmy pewni, że takie działania pomogą zaszczepić w dzieciach chęć do zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej i odpowiedniego odżywiania. Dziękujemy rodzicom za współpracę przy tych przedsięwzięciach i wszystkim osobom, które chętnie podzieliły się swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami.

Karolina Dzienis i Ewa Wojciechowska


Aktualności

Powiązane artykuły