Rehabilitacja po kontuzji

Zanim rozwiniemy temat to warto jest przypomnieć definicje – kontuzji i rehabilitacji. Kontuzja sprowadza się do zamkniętego uszkodzenia wewnętrznego ciała, bardzo często jest to stłuczenie lub wywichnięcie połączone z naderwaniem lub zerwaniem tkanek mięśniowych, ścięgna. Wiąże się to nierzadko z urazem nerwu. Rehabilitacja jest następstwem diagnozy i konkretnych zabiegów leczniczych, czasem chirurgicznych.

Istotną cechą rehabilitacji po kontuzji jest stopniowanie i różnicowanie zabiegów. Mogą to być zarówno zabiegi czysto fizyczne, choćby masaż lub ćwiczenia ruchowe; mogą to być zabiegi innego rodzaju – na przykład krioterapia (wykorzystanie ujemnych temperatur) lub naświetlania odpowiednimi promieniami. Dobrze kiedy osoba z kontuzją ma możliwość uczestniczenia w indywidualnym treningu pourazowym. Warto jest zatem skierować się do zespołu lekarzy i specjalistów, którzy oferują skuteczne metody.

Z czym należy się udać do specjalisty

Oczywiście mamy na uwadze urazy związane z kontuzjami. Warto jest wiedzieć również i o tym, że urazy lub dolegliwości bólowe są skutkiem nie tylko nagłych wypadków, uderzeń lub gwałtownych ruchów, na przykład skoków. Nasze ścięgna i mięśnie mogą się nadwerężyć również na skutek wykonywania jednostajnych i systematycznych ruchów.

Może to być choćby jednostajne ruchy związane z pracą przy pomocy myszki komputerowej, czego skutkiem bywa nie tylko tak zwany „zespół cieśni nadgarstka” ale również „zespół bolesnego barku”. Do najpopularniejszych należy „łokieć tenisisty”. To wszystko wymaga odpowiedniej diagnozy, potem nierzadko konkretnych zabiegów leczniczych, następnie systematycznej rehabilitacji.

Do najczęstszych należą kontuzje kończyn, zwłaszcza stawów. Z takimi problemami z pomocy specjalistów korzystają bardzo często biegacze lub rowerzyści. Powszechną kontuzją jest naderwanie lub zerwanie więzadeł albo ścięgna Achillesa. Nierzadko dłuższej rehabilitacji wymagają wywichnięcia kończyn.

Jakie metody diagnostyki rehabilitacji

Do najpopularniejszych i pozwalających już skonkretyzować pogląd na zakres kontuzji należą oczywiście – prześwietlenie i USG. Natomiast unikalny sprzęt diagnostyczny oferują specjaliści od rehabilitacji w Bydgoszczy z AthleticoMed. Jest to bieżnia diagnostyczna ZEBBRIS, która obrazuje między innymi na video bardzo dokładną diagnostykę ruchu.

Po dokładnej diagnozie proponowane są między innymi zabiegi rehabilitacyjne w formie indywidualnego treningu z udziałem specjalistów.


Porady

Powiązane artykuły